Ľudskoprávne víťazstvo: kirgizský prípad Kempir-Abad uzavreli stiahnutím obvinení 

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
14. JÚNA 2024

Kirgizský súd rozhodol, že obvinenia proti obžalovaným v prípade Kempir-Abad boli politicky motivované. Okrem toho podľa súdu stáli na nepodložených obvineniach, že obžalované osoby pripravovali masové nepokoje. Prípad Kempir-Abad poukázal na pretrvávajúce problémy v oblasti spravodlivosti súdnych procesov v Kirgizsku, ako aj na potláčanie práva na slobodu prejavu. 

Oslobodzujúci rozsudok voči najmenej 22 obžalovaným v tomto prípade uvítala Marie Struthers, riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu: 

„Oslobodenie obžalovaných v prípade Kempir-Abad je dôležitým víťazstvom spravodlivosti a ľudských práv. Obvinenia proti nim boli politicky motivované a prípad poznačili nezrovnalosti a porušenia procesných pravidiel. Obvinené osoby prežili dlhé mesiace neľudského zaobchádzania vrátane nedostatočného prístupu k primeranej lekárskej starostlivosti. Títo ľudia vôbec nemali čeliť obvineniam a trestnému stíhaniu za to, že si pokojne uplatňovali svoje ľudské práva, uviedla Struthers.

Rozsudok v prípade Kempir-Abad by sa mal stať precedensom

„Spoločne s kirgizskou občianskou spoločnosťou, najmä obrankyňami ľudských práv, ktoré na tomto prípade tvrdo pracovali, vítame tento spravodlivý rozsudok. Dúfame tiež, že sa stane precedensom na prepustenie všetkých osôb, ktoré dnes čelia politicky motivovanému trestnému stíhaniu v Kirgizsku. 

Dnešný oslobodzujúci rozsudok potvrdzuje právo na slobodu prejavu. Orgány v Kirgizsku teraz musia prijať konkrétne opatrenia, aby zabezpečili, že oslobodené osoby a ďalší aktivisti a aktivistky si budú môcť slobodne uplatňovať svoje ľudské práva bez akýchkoľvek represií,“ doplnila Struthers. 

Na nečakané rozhodnutie v prípade Kempir-Abad reagovala aj nespravodlivo obžalovaná obrankyňa ľudských práv Rita Karasartova, ktorú ako Amnesty International minulý rok zaradila do svojho Maratónu písania listov 2023. Karasartova povedala pre Amnesty International: „Vôbec sme to nečakali. Po tom, oznámili rozsudok, sme plakali od prekvapenia.“ 

Ďalšie informácie o prípade Kempir-Abad nájdete v mediálnom stanovisku (v angličtine), ktoré vydala Amnesty International pred vynesením rozsudku. 

Viac noviniek