Mimoriadny stav namiesto systémových opatrení pri zabezpečení práva na zdravotnú starostlivosť 

STANOVISKO AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
12. decembra 2024

Amnesty International Slovensko vyjadruje znepokojenie nad balíkom legislatívnych zmien obsiahnutých vo vládnom návrhu zákona k dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Tento návrh NR SR schválila 11. decembra 2024. Dôsledkom prijatia zákona má byť zmena v definícii mimoriadnej situácie. Táto zmena môže viesť k nútenej práci lekárov a lekárok. Medzinárodné právo v oblasti ľudských práv pritom štátu ukladá povinnosť zakázať nútenú prácu a zabrániť jej, a to aj prijatím legislatívnych opatrení a ich presadzovaním.

Množstvo lekárov a lekárok v priebehu roka využilo svoje právo na združovanie sa. Kolektívne vyjednávali s Vládou SR o zlepšení podmienok pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Znepokojujúce je využívanie mimoriadneho stavu, ktorý dočasne obmedzuje ľudské práva pri vyvíjaní tlaku na lekárov a lekárky. Opatrenia obmedzujúce osobnú slobodu pritom musia byť v súlade s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv. Dôraz musí byť na dodržiavaní práva na osobnú slobodu a bezpečnosť. Úrady musia zabezpečiť, aby každé takéto opatrenie bolo primerané, adresné a využívané v reakcii na naliehavú verejnú alebo spoločenskú potrebu s dôrazom na nediskrimináciu. 

Vyhlásenie mimoriadnej situácie môže mať negatívny vplyv aj na právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti

Amnesty tiež vyjadruje obavu, že vyhlásenie mimoriadnej situácie a riziko nútenej práce lekárstva môže mať priamy negatívny vplyv na právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti. V zákone zároveň chýba presnejšie vymedzenie „kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti“. To vytvára priestor na nejasný výklad a aplikáciu zákona. 

Riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda, povedal: „Využívanie mimoriadneho stavu s cieľom vynútiť si prácu lekárov a lekárok pod hrozbou uväznenia je neprimerané a v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska. Na Slovensku dlhodobo chýba adekvátna snaha o zlepšenie prístupu ľudí k primeranej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Namiesto nutných systémových opatrení v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti sme opäť svedkami nekonštruktívnej debaty politických predstaviteľov, nasledovanej neuváženými nesystémovými krokmi vlády, ktoré môžu zasahovať do ľudských práv.“

Prečítajte si viac o našej práci