CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
9. AUGUSTA 2024
Mohammed bin Nasser al-Ghamdí je 55-ročný učiteľ na dôchodku, ktorého za kritické príspevky na sociálnych sieťach odsúdili na trest smrti. Saudskoarabský špecializovaný trestný odvolací súd zrušil rozsudok smrti, Amnesty však naďalej žiada jeho oslobodenie a tiež spravodlivosť pre jeho brata, ktorého za kritické príspevky odsúdili na 20 rokov odňatia slobody. Na situáciu reagovala výskumná pracovníčka Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku Dana Ahmed.
„Mohammed bin Nasser al-Ghamdí sa dopustil takzvaného ‚zločinu‘ tým, že vyjadril svoj názor na sociálnych sieťach. V prvom rade nemal nikdy čeliť trestnému stíhaniu, nieto ešte rozsudku smrti. Zrušenie trestu smrti je pre neho a jeho rodinu veľkou úľavou. Súd však musí ukončiť al-Ghamdího dlhé a bolestivé utrpenie, zastaviť trestné stíhanie a nariadiť jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.
Ak saudskoarabské orgány myslia vážne svoj deklarovaný záväzok ľudskoprávnej reformy, musia tiež okamžite a bezpodmienečne prepustiť všetkých ľudí, ktorých zadržali za pokojné uplatňovanie práva na slobodu prejavu. Úrady tiež musia prijať účinné opatrenia na ukončenie zásahov proti oponentom režimu a zastaviť rozšírené používanie trestu smrti,“ uviedla Dana Ahmed.
Kontext situácie: Mohammed bin Nasser al-Ghamdí nie je jediný prenasledovaný kritik vlády
Podľa našich zdrojov odvolací súd ešte nerozhodol o náhradnom treste pre bývalého učiteľa. Mohammed bin Nasser al-Ghamdí teraz čaká na informácie o svojom ďalšom osude.
Súdny systém v Saudskej Arábii nie je dostatočne transparentný a súdne konania často prebiehajú v utajení. Obžalovaných aj ich rodiny tak ponechávajú v neustálej neistote. Špecializovaný trestný odvolací súd nevysvetľuje svoje rozhodnutia ani nevydáva písomné rozsudky. Obžalovaných a ich právnikov často informujú o výsledku odvolania až po opakovaných oficiálnych žiadostiach. Tento proces niekedy trvá niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.
Špecializovaný trestný súd 9. júla 2023 odsúdil al-Ghamdího za príspevky na sociálnej sieti Twitter (dnes X) a YouTube na trest smrti za vykonštruované obvinenia súvisiace s terorizmom.
Špecializovaný trestný súd 29. mája 2024 odsúdil aj jeho brata, Asaada bin Nassera al-Ghamdího, na 20 rokov väzenia za príspevky na sociálnych sieťach, v ktorých kritizoval vládu. Ich ďalší brat, Saíd bin Nasser al-Ghamdí, je islamský učenec a kritik saudskoarabskej vlády, ktorý žije dobrovoľnom exile v Spojenom kráľovstve.
Amnesty International zdokumentovala represie voči rodinným príslušníkom odporcov režimu, aktivistiek a obrancov ľudských práv v exile. Náš výskum zahŕňa aj 40 prípadov, v ktorých príbuzným aktivistov a aktivistiek v exile bez oficiálneho príkazu alebo iného formálneho oznámenia zakázali cestovať, čo viedlo k násilnému rozdeleniu rodín.
Za uplynulé dva roky Amnesty International zdokumentovala stupňujúce sa zásahy saudskoarabských úradov proti osobám, ktoré vyjadrili svoj názor na sociálnych sieťach. Špecializovaný trestný súd, známy ako protiteroristický súd v krajine, uložil tresty odňatia slobody až do výšky 45 rokov mnohým aktivistom. Použil pri tom nejasné ustanovenia zákonov proti kybernetickej kriminalite a terorizmu.