Navaľného odsúdili na 2 roky a 8 mesiacov väzenia

Súd v Moskve odsúdil opozičného aktivistu a kritika ruskej vlády Alexeja Navaľného na trest odňatia slobody na 2 roky a 8 mesiacov. Okresný súd v Simonovskom vyhovel návrhu Federálnej trestnej služby a podmienečný trest udelený Navaľnému v minulosti má byť nahradený nepodmienečným trestom vo väzenskom komplexe. Rozsudok prichádza iba pár dní po bruálnych zásahoch proti pokojným protestujúcim, ktorí žiadali Navaľného prepustenie.

„Ruské orgány vo svojom ťažení proti Navaľnému a jeho podporovateľom podupali aj posledné zvyšky ilúzií o ochrane spravodlivosti a dodržiavaní ľudských práv v krajine. Politicky motivované odsúdenie Alexeja Navaľného ukazuje skutočnú tvár ruských úradov. Zdá sa, že majú v úmysle zadržať skutočne každého človeka, ktorý by sa odvážil vystúpiť proti zneužívaniu moci a potláčaniu ľudských práv,“ uviedla v reakcii na rozsudok riaditeľka moskovskej kancelárie Amnesty International Natalya Zviagina.

Kontext situácie

Navaľného v minulosti podmienečne odsúdili na trest odňatia slobody. Podmienkou jeho prepustenia bolo, že sa bude pravidelne osobne hlásiť probačnému úradníkovi. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2019 označil tieto rozsudky za výsledok politicky motivovaného trestného stíhania.

V auguste 2020 kritika ruskej vlády otrávili novičkom. V záujme záchrany jeho života bol v kóme prevezený do zdravotníckeho zariadenia v Nemecku. Kým sa zotavoval v zahraničí, Ruská federálna väzenská služba požadovala, aby sa pod hrozbou trestu odňatia slobody okamžite dostavil k probačnému úradníkovi. Aj napriek tomu, že Navaľného pobyt v zahraničí bol životne nevyhnutný, úrady ho po návrate do Ruska zadržali na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu.

Bezprecedentné „súdne pojednávanie“, ktoré sa uskutočnilo 18. januára na policajnej stanici, skončilo rozhodnutím, že Alexej Navaľnyj zostane vo väzbe 30 dní, do súdneho preskúmania jeho prípadu. V ruskom práve však neexistujú žiadne ustanovenia o zadržaní na 30 dní z dôvodu porušenia podmienky. Na „pojednávaní“ neboli prítomné žiadne nezávislé médiá ani zástupcovia verejnosti. Aby úrady vytvorili ilúziu transparentného procesu, bola „súdna sieň“ nabitá pozvanými zástupcami provládnej tlače.

Alexej Navaľnyj čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 10 rokov. Súdny proces sa začína v utorok 2. februára 2021.

Podpíšte petíciu a žiadajte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného.

Zistite viac o našej práci