O čo išlo pri násilnom potlačení demonštrácií na Námestí nebeského pokoja?

Dňa 4. júna 1989 čínske vojenské jednotky spustili paľbu proti študentstvu a pracujúcim, ktoré a ktorí na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tien-an-men) a v jeho okolí pokojne protestovali za politické reformy. Stovky – možno tisíce – ľudí vrátane detí a starších osôb zabili. Počas následného potláčania protestov zatkli ďalšie desaťtisíce ľudí v celej Číne.

Za čo ľudia protestovali?

V apríli 1989 sa na Námestí nebeského pokoja v Pekingu zišli univerzitní študenti a študentky, aby vypracovali zoznam požiadaviek. Tie sa týkali najmä politických a hospodárskych reforiem, ale obsahovali aj výzvy na ukončenie korupcie, cenzúry a obmedzovania základných práv. V nasledujúcich týždňoch ich požiadavky získali širokú podporu verejnosti, od ľudí na dôchodku cez veteránov až po poľnohospodárov. Milióny ľudí sa zapojili do pokojných demonštrácií, ktoré sa konali po celej Číne.

Čínskym úradom sa nepodarilo presvedčiť protestujúce obyvateľstvo, aby sa vrátilo domov. Keďže napätie v Pekingu sa stupňovalo, 20. mája 1989 vyhlásili stanné právo. V noci 3. júna 1989 sa do centra mesta presunuli ťažko ozbrojené vojenské jednotky a stovky obrnených vozidiel. Dostali za úlohu „vyčistiť“ Námestia nebeského pokoja od prodemokratického účastníctva demonštrácií.

Koľkých ľudí zabili?

Čínske orgány koncom júna 1989 vydali oficiálnu správu, v ktorej uviedli, že „počas nepokojov bolo zranených viac ako 3 000 civilistov a viac ako 200 civilistov vrátane 36 vysokoškolských študentov zahynulo“. V správe sa tiež uvádza, že zahynulo niekoľko desiatok vojakov. Hoci presné údaje nie sú známe, oficiálny údaj o počte mŕtvych je pravdepodobne značne podhodnotený.

Rodiny obetí, preživší, preživšie a obrankyne a obrancovia ľudských práv sa združili v iniciatíve Matky z Tien-an-men. Napriek vážnym hrozbám a zastrašovaniu zhromažďujú svoje vlastné údaje o obetiach a každoročne vyzývajú vládu, aby poskytla všetky informácie a priznanie toho, čo sa skutočne stalo.

Ako na výzvy reaguje čínska vláda?

Bezprostredne po vojenskom zásahu začali úrady prenasledovať účastníctvo demonštrácií. Mnohých civilistov a civilistky zadržali, mučili alebo uväznili po nespravodlivých súdnych procesoch. Mnoho z nich obvinili z „kontrarevolučných“ zločinov.

Počas 35 rokov od potlačenia demonštrácií všetky diskusie o týchto udalostiach v Číne prísne cenzurovali, keďže úrady sa ich snažili vymazať z histórie. Verejné pripomínanie týchto udalostí alebo samotné zmienky o násilnom potlačení demonštrácií na Námestí nebeského pokoja na internete alebo mimo neho sú stále zakázané.

Od roku 1989 aktivistov a aktivistky v kontinentálnej Číne pravidelne zatýkajú a obviňujú z „podvratnej činnosti“ alebo „vyvolávania sporov a podnecovania nepokojov“, ak si pripomínajú pamiatku zabitých, žiadajú prepustenie väzňov alebo kritizujú kroky vlády počas potláčania protestov na Námestí nebeského pokoja.

Vláda nikdy neprevzala zodpovednosť za porušovanie ľudských práv počas vojenských zásahov a po nich, ani nepostavila žiadneho páchateľa pred súd. Roky plynú a dosiahnuť spravodlivosť bude čoraz ťažšie.

Čo sa deje počas výročia potlačenia demonštrácií na Námestí nebeského pokoja?

Pripomínanie násilného potlačenia demonštrácií na Námestí nebeského pokoja je v kontinentálnej Číne dlhodobo zakázané. Od roku 1990 do roku 2019 sa však každý rok 4. júna státisíce ľudí zúčastňovali na sviečkovej manifestácii v hongkonskom Viktóriinom parku, aby si pripomenuli pamiatku zabitých. Vyzývali čínske orgány, aby odhalili pravdu o tom, čo sa stalo, a prevzali zodpovednosť za obete na životoch.

V rokoch 2020 a 2021 manifestáciu zakázali, údajne z dôvodu šírenia vírusu COVID-19. Odvtedy slúžia na kriminalizáciu pokojných protestov v meste nové represívne zákony, ako napríklad zákon o národnej bezpečnosti z roku 2020.

Každý rok znie na manifestácii v Hongkongu nahratý odkaz Matiek z Tien-an-men, ktoré sa naďalej usilujú o úplné vysvetlenie úmrtí zo strany vlády, zákonné odškodnenie a vyšetrenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Čo sa stalo s ľuďmi, ktorí si v Hongkongu pripomenuli výročie potlačenia demonštrácií na Námestí nebeského pokoja?

Hongkonskú manifestáciu na Námestí nebeského pokoja už 30 rokov organizuje Hongkonská aliancia na podporu vlasteneckých demokratických hnutí Číny (Hongkonská aliancia).

Podpredsedníčku aliancie Chow Hang-tung a 25 aktivistiek a aktivistov v roku 2020 stíhali len preto, že trvali na zapálení sviečok vo Viktóriinom parku napriek tomu, že vláda v tom roku manifestáciu zakázala, údajne z dôvodu šírenia vírusu COVID-19. V roku 2021, po tom, ako polícia manifestáciu opäť zakázala, Chow 4. júna zatkli za to, že na sociálnych sieťach vyzývala ľudí, aby si potlačenie demonštrácií pripomenuli zapálením sviečok.

Nakoniec Chow uväznili na 22 mesiacov za účasť a podnecovanie iných k účasti na nepovolenom zhromaždení. Spolu s ďalšími vedúcimi predstaviteľmi Hongkonskej aliancie Lee Cheuk Yan a Albertom Ho ju obvinili aj z „podnecovania nepokojov“ podľa zákona o národnej bezpečnosti a všetkým trom hrozí maximálny trest doživotného odňatia slobody.

Čo robí v súvislosti s touto témou Amnesty?

Amnesty International trvalo žiada spravodlivosť pre ľudí, ktorých zabili alebo nespravodlivo uväznili pri potlačení demonštrácií na Námestí nebeského pokoja pred 35 rokmi, a pre tých, ktorí boli v nasledujúcich rokoch terčom útokov za to, že si pripomínali túto udalosť.

Úrady potláčajú akýkoľvek aktivizmus súvisiaci s týmito udalosťami. Ľudia v Hongkongu, v kontinentálnej Číne a na celom svete napriek tomu naďalej bojujú za právo na pokojné zhromažďovanie v Číne. Amnesty sa 4. júna opäť postaví na ich stranu a pripomenie si toto výročie.

Čo môžete urobiť vy?

Prejavte solidaritu s minulými a súčasnými protestujúcimi a žiadajte od čínskej a hongkonskej vlády, aby konali. Aj vy sa môžete pripojiť k spomienkovej akcii podpísaním našej petície a použitím nášho instagramového filtra „Spomienka na námestie Tien-an-men“. Spoločne im môžeme ukázať, že svet sa stále pozerá a že na hrôzy udalostí, ku ktorým došlo na Námestí nebeského pokoja, nikdy nezabudneme. Pokojný protest môžu bezohľadne potlačiť, ale nikdy sa im ho nepodarí úplne umlčať.

Prečítajte si viac o našej práci