Obrankyne pôdy Wet’suwet’en podporí na súdnom pojednávaní delegácia Amnesty

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
12. júna 2024

Delegácia Amnesty International so zastúpením z Francúzska, Nemecka, USA a Kanady sa zúčastní na súdnom pojednávaní s obvinenými obrankyňami a obrancom pôdy pôvodnej komunity Wet’suwet’en. Pojednávanie sa uskutoční 17. júna v meste Smithers v Britskej Kolumbii. Úlohou delegácie bude sledovať postup súdu v trestnoprávnom procese a solidárne podporiť obvinené obrankyne a obrancu, ktorými sú Sleydo’ Molly Wickham (z komunity Wet’suwet’en), Shaylynn Sampson (z komunity Gitxsan) a Corey Jayohcee Jocko (z komunity Mohawk).

V decembri 2023 Amnesty International zverejnila výskumnú správu s názvom Vyhnali nás z vlastnej pôdy za to, že sme ju bránili: kriminalizácia, zastrašovanie a obťažovanie obrancov a obrankýň pôdy pôvodnej komunity Wet’suwet’en. V správe dokumentuje dlhoročné porušovanie práv členov a podporovateliek pôvodnej komunity Wet’suwet’en. Ich práva opakovane porušili kanadské štátne orgány a úrady Britskej Kolumbie; korporáce CGL Pipeline Ltd. a TC Energy, ktoré budujú potrubie na skvapalnený zemný plyn (LNG) na území Wet’suwet’en; a tiež súkromná bezpečnostná firma Forsythe Security, ktorú si najala spoločnosť CGL Pipeline Ltd.

Amnesty zdokumentovala svedecké výpovede o štyroch rozsiahlych zásahoch Kanadskej kráľovskej jazdeckej polície (RCMP) na území Wet’suwet’en. Jazdecká polícia pri zásahoch údajne použila nezákonnú silu a svojvoľne zadržala aktivistov a aktivistky, ktoré pokojne bránili svoju pôdu pred výstavbou potrubia LNG. Títo ľudia si uplatňovali svoje práva pôvodného obyvateľstva a právo na pokojné zhromažďovanie.

Niekoľko obvinených obrancov a obrankýň pôdy Wet’suwet’en už odsúdili

V roku 2022 prokuratúra Britskej Kolumbie rozhodla o obvinení 20 obrancov a obrankýň pôdy v súvislosti s údajným neuposlúchnutím súdneho príkazu, ktorý im uložil povinnosť nezdržiavať sa na miestach výstavby potrubia LNG. Sedem obvinených kvôli obmedzujúcim podmienkam kaucie a rodinným, psychologickým a finančným dôsledkom súdneho procesu priznalo vinu. Obvinenia proti piatim ďalším prokuratúra stiahla.

Ďalších obrancov a obrankyne pôdy Wet’suwet’en súdili v rokoch 2023 a 2024. Jednu obvinenú súd oslobodil, ale Sleydo’ (Molly Wickham), Shaylynn Sampson a Corey (Jayochee) Jocko si vypočuli rozsudok o vine. Trojica následne podala sťažnosť na príslušníkov RCMP za zneužitie právomocí verejného činiteľa. V sťažnosti uvádzajú, že jazdná polícia pri ich zatýkaní a zadržiavaní porušila ich ľudské práva. Najvyšší súd Britskej Kolumbie bude pokračovať v ich vypočutí od 17. júna 2024. Na tomto pojednávaní ich osobne podporia delegáti a delegátky Amnesty International.

Vo februári 2024 súd uznal vinným z neuposlúchnutia súdneho príkazu dedičného náčelníka klanového krídla Likhts’amisyu, Dtsa’hyla. O jeho treste sa má rozhodnúť v júli 2024. Kanadská jazdecká polícia preňho žiada trest odňatia slobody.

Päť ďalších obrancov a obrankýň pôdy obvinených z rovnakého trestného činu a zadržaných v marci 2023 ešte čaká na stanovenie termínu súdneho pojednávania.

Prečítajte si viac o prípade porušovania ľudských práv komunity Wet’suwet’en v decembrovej správe Kriminalizácia pôvodného obyvateľstva Kanady trvá roky.