Aj keď sa väčšina sveta už obrátila chrbtom k vykonávaniu trestu smrti, niektoré krajiny trest smrti naďalej používajú a ukladajú ho za činy ako mimomanželský vzťah, kritika vlády, urážka náboženstva alebo dokonca pitie alkoholu. Deje sa to napriek tomu, že medzinárodné právo bráni štátom vykonávať popravy za niektoré z týchto činov.
Tu je zoznam „zločinov“ za ktoré môžete byť v niektorých častiach sveta popravení:
1. Mimomanželský vzťah
Dve ženy v Sudáne, Intisar Sharif Abdallahová a Layla Ibrahim Issa Jumulová, boli minulý rok odsúdené na trest smrti ukameňovaním na základe obvinenia z cudzoložstva. Ženy boli odsúdené po nespravodlivých súdnych procesoch, v ktorých boli nútené k “priznaniu”. Na základe odvolania boli následne prepustené. V Iráne najmenej 10 ľudí, z toho väčšina žien, ostáva v cele smrti za trestný čin cudzoložstva.
2. Obchodovanie s drogami
30. marca 2012 boli Robert Shan Shiao-may z Hong Kongu a Lien Sung-ching z Taiwanu popravení v Číne. Tri roky predtým boli obaja odsúdení za to, že poslali 192kg metamfetamínu z pevninskej Číny cez Hongkong na Filipíny.
V Thajsku bola minimálne polovica zo 106 nových odsúdených na trest smrti minulý rok odsúdená za drogové trestné činy. Rovnako zo všetkých oficiálne potvrdených popráv v Iráne bolo z rovnakého dôvodu minulý rok uskutočnených 70% popráv. Minulý rok sme v Saudskej Arábii videli výrazný nárast počtu vykonaných popráv za drogové trestné činy, minulý rok bolo popravených 22 ľudí, rok predtým traja ľudia.
3. Hospodárska kriminalita
V apríli 2012 čínsky Najvyšší súd nariadil obnovu konania voči vysoko postavenej podnikateľke Wu Yingovej, ktorá bola odsúdená na trest smrti pre “podvodné získavanie finančných prostriedkov” – zločin, ktorý sa stále trestá popravou. V Iráne boli zas v júli minulého roka štyria muži odsúdení na smrť za účasť na masívnom bankovom podvode. Boli odsúdení z korupcie a z narušovania ekonomického systému krajiny.
4. Kritika vlády
Sudánska učiteľka a aktivistka Jalila Khamis Koková bola zadržaná v marci minulého roka a obvinená okrem iného -,,z podkopávania ústavného systému a z vedenia vojny proti štátu“ – hlavných zločinov v krajine. V 2011 dobrovoľne poskytovala pomoc ľuďom postihnutých ozbrojeným konfliktom v sudánskom Južnom Kordofane. Objavila sa vo videu na YouTube, v ktorom odsudzovala podmienky postihnutých v oblastiach konfliktu a vyzývala k prímeriu. Potom, čo bola zbavená obvinení a odsúdená na základe menej závažného obvinenia, bola v januári tohto roka prepustená.
V roku 2012 iránsky Najvyšší súd potvrdil trest smrti Gholamrezovi Khosravi Savadjanimu pre jeho údajné väzby na zakázanú iránsku opozičnú skupinu (PMOI). Na základe toho bol obvinený z “nepriateľstva voči Bohu”. Pôvodne bol odsúdený na trest odňatia slobody, rozsudok smrti prišiel po ďalších dvoch súdoch.
5. Urážka náboženstva a odpadlíctvo
Iránskeho web programátora Saeeda Malekpoura pred troma rokmi v 2010 poslali na trest smrti pre „urážku a znesvätenie Islamu“. Softvérový program, ktorý vytvoril, bol bez jeho vedomia použitý na rozosielanie pornografických obrázkov. Rozsudok smrti bol údajne pozastavený v reakcii na Saeedovo vyjadrenie, v ktorom mal svoj čin ľutovať, čo však jeho rodina spochybňuje.
Minulý rok v decembri bol online aktivista Raif Badawi zo Saudskej Arábie stíhaný za „odpadlíctvo“, pretože vytvoril stránku určenú na politické a sociálne diskusie. Aj keď obvinenia voči nemu boli stiahnuté, vyzerá to, že jeho stíhanie bolo pokusom štátnych orgánov zastrašiť tých, ktorí sa snažia zapojiť do verejných debát.
Okrem týchto piatich trestných činov sa v niektorých štátoch môžete dostať do cely smrti dokonca za pitie alkoholu. Minulý rok v júni Najvyšší súd v Iráne potvrdil trest smrti pre dvoch mužov, ktorých obvinil, že už tretíkrát pili alkohol. Trest smrti sa za tento „zločin“ vynáša len zriedkakedy a v poslednom desaťročí neboli žiadne popravy vykonané.
Na základe nepotvrdených správ bol úradník ministerstva obrany v Severnej Kórei popravený v októbri minulého roka z dôvodu pitia alkoholu počas 100-denného obdobia smútku za zosnulého vodcu Kim Čong-ila.