Po smrti Alexeja Navaľného v Rusku brutálne potláčajú smútočné zhromaždenia

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
19. FEBRUÁRA 2024

Ľudí, ktorí v Rusku pokojne vyjadrujú úctu zosnulému väzňovi svedomia Alexejovi Navaľnému, svojvoľne zatýkajú, bijú, súdia a väznia. Amnesty International hovorí, že konanie ruských orgánov po smrti Alexeja Navaľného predstavuje prenasledovanie a porušovanie práva na slobodu prejavu.

Podľa organizácie OVD-Info, ktorá protesty monitoruje, zatkli úrady v 39 ruských mestách najmenej 387 ľudí. Dôvodom bola ich účasť na spomienkových podujatiach na pamiatku Alexeja Navaľného, ktorý zomrel 16. februára vo väzbe. Len v Petrohrade zatkli podľa informácií OVD-info viac ako 200 osôb. Tamojšie súdy tiež poslali do administratívnej väzby najmenej 26 ľudí, ktorých svojvoľne zadržali na podujatiach venovaných pamiatke Alexeja Navaľného. Týchto ľudí obvinili z „neuposlúchnutia príkazu polície“, „porušenia štandardného postupu pri organizovaní alebo usporadúvaní verejného zhromaždenia“ a ďalších údajne spáchaných trestných činov.

Šokujúce a bezcitné trestanie smútiacich

„Ruské orgány sa uchýlili k svojvoľnému zatýkaniu, neprimeranému použitiu sily a nezákonnému zadržiavaniu ľudí po celej krajine, ktorí smútia za Alexejom Navaľným. Tieto bezohľadné činy sú nielen šokujúco necitlivé, ale sú aj hrubým porušením práva na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie. Bakyta Karypbajeva údajne mučili a vystavili inému zlému zaobchádzaniu na policajnej stanici v meste Surgut. Karypbajeva podľa jeho výpovede bili a mierili naňho zbraňou za to, že [na zhromaždenie] priniesol a položil na zem kyticu kvetov,“ uviedol výskumný pracovník Amnesty International Rusko, Oleg Kozlovskij.

„Ľudskoprávneho aktivistu Olega Filatčeva odsúdili na 10 dní administratívnej väzby. Kňaza Grigorija Michnova-Vaitenka hospitalizovali s mŕtvicou potom, ako ho polícia zatkla, aby mu zabránila usporiadať smútočný obrad za Navaľného. Toto sú obzvlášť znepokojujúce príklady bezohľadnej nespravodlivosti, ktorej čelia ľudia smútiaci za Alexejom Navaľným, uznávaným lídrom ruskej opozície. Nejde pritom o ojedinelé prípady, ale o súčasť celoštátnej kampane na umlčanie disentu a vyvolanie strachu v celom národe,“ doplnil Kozlovskij.

Cieľom úradov je vymazať spomienku na neho

V Jekaterinburgu na Urale bola skupina politických aktivistov nútená zrušiť spomienkové podujatie na Navaľného pod holým nebom po tom, ako čelila zastrašovaniu zo strany polície. V juhosibírskom Barnaule odsúdili 19-ročného básnika Artema Sacharova na 30 dní väzby za „opakované porušenie“ pravidiel na usporadúvanie verejného podujatia. Sacharova zatkli 18. februára, keď kládol kvety k pamätníku obetiam sovietskych represií.

Moskovská polícia zatkla 18. februára aj Borisa Kazadajeva a Iľju Povyševa, ktorým v batohu objavili fotografie Alexeja Navaľného. Zastavili ich pri improvizovanom pamätníku opozičného politika Borisa Nemcova, v blízkosti miesta, kde Nemcova v roku 2015 zastrelili. OVD-Info informovala, že v tretí deň spomienkových podujatí na Navaľného moskovská polícia selektívne prehľadávala účastníkov a účastníčky spomienkových podujatí. Účastníctvu zabavila jeho fotografie aj poznámky, ktoré obsahovali Navaľného meno.

„Zásahy, ktorých sme svedkami po smrti Alexeja Navaľného vo väzbe, sú nielen tragickou pripomienkou toho, proti čomu bojoval, ale aj jasným dôkazom toho, že ruské orgány sa usilujú vymazať spomienku na neho. Odstraňovanie fotografií Navaľného a rýchle rušenie spomienkových podujatí po celej krajine, niekedy priamo pred očami smútiacich, ukazujú, ako sa úrady snažia vymazať jeho meno z učebníc histórie.

Amnesty International vyzýva ruské úrady, aby okamžite ukončili necitlivú kampaň proti ľuďom, ktorí vzdávajú hold Alexejovi Navaľnému. Zároveň vyzývame, aby štátne orgány okamžite prepustili všetky osoby, ktoré zadržali len za účasť na smútočných podujatiach alebo pokojných protestoch a aby zabezpečili vyvodenie zodpovednosti za porušenie práv, ktorému smútiaci čelili,“ povedal Oleg Kozlovskij.

Amnesty tiež opäť vyzýva na rýchle, nezávislé a nestranné vyšetrenie okolností smrti Alexeja Navaľného vo väzbe, ktoré by malo byť transparentné a prebiehať za účasti jeho rodiny.

Zistite viac o našej práci