Smrťou Alexeja Navaľného utíchol hlas kľúčového oponenta Kremľa

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
16. FEBRUÁRA 2024

„Po otrave, nespravodlivom väznení a mučení vo väzbe Alexej Navaľnyj. Navaľnyj zomrel po 37 mesiacoch za mrežami potom, ako ho presunuli do jednej z najodľahlejších ruských väzníc s najtvrdším režimom. Alexej bol väzňom svedomia len preto, že vystupoval proti represívnej vláde,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

„Navaľnyj žiadal politickú slobodu pre seba a svojich stúpencov. Upozorňoval na korupciu a verejne kritizoval Putina. Jeho smrť je zdrvujúcou a vážnou obžalobou represívnej a dusivej vlády Kremľa. Alexej Navaľnyj zaplatil najvyššiu cenu za to, že bol kritickým hlasom a obhajoval slobodu prejavu. Amnesty International stojí na strane všetkých ľudí, ktorí bojujú za ľudské práva v Rusku i za jeho hranicami.

Alexejovi Navaľnému upreli zdravotnú starostlivosť, dlhodobo ho držali v samoväzbe a čelil násilnému zmiznutiu potom, ako ho previezli do najodľahlejšieho väzenského komplexu v blízkosti polárneho kruhu. Ruské orgány v minulosti odmietli riadne a transparentne vyšetriť predchádzajúce obvinenia z porušovania Navaľného ľudských práv.

Začína hľadanie spravodlivosti a je jasné, že máme k dispozícii iba niekoľko možností. Preto je veľmi dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo podniklo konkrétne kroky na vyvodenie zodpovednosti voči všetkým osobám zodpovedným za jeho smrť. Musíme naliehať na OSN, aby využila svoje postupy a mechanizmy a vyšetrila smrť Alexeja Navaľného,“ doplnila Callamard.

Kontext situácie a vyšetrenie okolností smrti Alexeja Navaľného

Ruská federálna väzenská služba (FSIN) 16. februára oznámila, že Alexej Navaľnyj cítil po prechádzke na väzenskom dvore nevoľnosť. Krátko nato stratil vedomie. Napriek okamžitej pomoci zdravotníckych pracovníkov väzenského komplexu a príchodu sanitky so záchrannou službou všetky resuscitačné snahy údajne zlyhali a Navaľného vyhlásili za mŕtveho. Správa FSIN končí oznámením, že príčiny smrti sa zisťujú.

V súlade s Minnesotským protokolom OSN o vyšetrovaní potenciálne nezákonných úmrtí majú štáty povinnosť rýchlo, nestranne a efektívne vyšetriť okolnosti a príčiny všetkých úmrtí vo väzbe. Okrem iných kľúčových aspektov musia orgány zaručiť nezávislú pitvu, ktorú vykonajú nestranní súdni znalci. Vyšetrenie okolností smrti Alexeja Navaľného musí byť transparentné, pričom ruské úrady musia umožniť kontrolu postupu medzinárodným pozorovateľom a Navaľného rodine.

Zistite viac o našej práci