Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku zadržali viac ako 1 300 protestujúcich 

„Aj napriek tomu, že nové represívne zákony kriminalizujú všetky formy protivojnových aktivít a štát potláča ich právo na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie, tisíce Rusov a Rusiek naprieč krajinou vyšli do ulíc, aby žiadali koniec vojny a zastavenie mobilizácie,“ uviedol v reakcii na zadržanie najmenej 1 386 pokojných demonštrantov a demonštrantiek riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda. 

Pri zatýkaní ľudí, ktorí protestovali proti vojne a mobilizácii do ruskej armády, použila polícia neprimeranú silu vrátane bitia obuškami a škrtenia. V Petrohrade utrpela jedna zo zbitých osôb zlomeninu ruky. Podľa nezávislej ľudskoprávnej organizácie OVD-Info niektorí muži zadržaní v Moskve a Voroneži dostali priamo na polícii povolávací rozkaz. Zadržaným mužom a ženám zároveň hrozí trestné stíhanie. 

„Každý človek má právo slobodne vyjadrovať svoje názory a pokojne protestovať. Ruské úrady musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť všetkých ľudí zadržaných za účasť na pokojných protivojnových protestoch. Medzinárodné spoločenstvo musí zintenzívniť svoje úsilie o ukončenie ruskej agresie na Ukrajine, a v rámci neho tiež podporiť všetkých ľudí, ktorí pokojne protestujú proti invázii alebo sa do nej odmietajú osobne zapojiť ,“ doplnil Sloboda. 

Amnesty International považuje ruskú inváziu na Ukrajinu za akt agresie a vyzýva Ruskú federáciu na jej okamžité a bezpodmienečné zastavenie. Všetky doteraz publikované výstupy Amnesty International vrátane aktualizovaných správ, reportáží a výskumov nájdete na tomto odkaze. 


Amnesty International v súčasnosti vedie celosvetovú kampaň proti bezprecedentným útokom na pokojných demonštrantov a demonštrantky na celom svete. V rámci kampane okrem iného vyzývame vlády, aby prestali zneužívať právne predpisy na umlčanie a odstrašenie protestujúcich. Viac informácií o kampani nájdete na https://www.amnesty.sk/mame-pravo-kricat-za-prava/.