Počet ľudí zadržaných v Moskve presiahol kapacity detenčných zariadení

V nedeľu 31. januára zadržali ruské úrady viac ako 5 000 pokojných protestujúcich. Tí žiadali prepustenie populárneho opozičného politika Alexeja Navaľného. Počet zadržaných v Moskve presiahol kapacity detenčných zariadení. Viac ako 100 ľudí muselo byť umiestnených v zariadeniach určených na zadržiavanie cudzích štátnych príslušníkov čakajúcich na vyhostenie.

„Kremeľ vedie vojnu proti ľudským právam a brutálne potláča volanie po slobode a zmene. Zúfalá snaha zatknúť a umlčať všetkých kritikov a kritičky ruskej vlády je odsúdená na neúspech a musí sa skončiť. Ruské úrady musia pochopiť, že sloboda prejavu a právo na pokojné zhromažďovanie má pre stále rastúci počet Rusov a Rusiek nesmierny význam, a umožniť ľuďom vyjadrovať svoje názory bez obáv z perzekúcií,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovakia, Rado Sloboda.

„Všetci demonštranti a aktivistky zadržané za pokojnú účasť na nedávnych protestoch sú väzňami a väzenkyňami svedomia a musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení. Polícia musí prestať zneužívať svoju silu a začať napĺňať svoj záväzok chrániť práva ruského ľudu,“ dodáva Sloboda.

Kontext situácie

Opozičného politika Alexeja Navaľného v minulosti podmienečne odsúdili na trest odňatia slobody. Podmienkou jeho prepustenia bolo, že sa bude pravidelne osobne hlásiť probačnému úradníkovi. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2019 označil tieto rozsudky za výsledok politicky motivovaného trestného stíhania.

V auguste 2020 Navaľného otrávili novičkom. V záujme záchrany jeho života bol v kóme prevezený do zdravotníckeho zariadenia v Nemecku. Kým sa zotavoval v zahraničí, Ruská federálna väzenská služba požadovala, aby sa pod hrozbou trestu odňatia slobody okamžite dostavil k probačnému úradníkovi. Aj napriek tomu, že Navaľného pobyt v zahraničí bol životne nevyhnutný, úrady ho po návrate do Ruska zadržali na základe vykonštruovaných obvinení z podvodu.

Bezprecedentné „súdne pojednávanie“, ktoré sa uskutočnilo 18. januára na policajnej stanici, skončilo rozhodnutím, že Alexej Navaľnyj zostane vo väzbe 30 dní, do súdneho preskúmania jeho prípadu. V ruskom práve však neexistujú žiadne ustanovenia o zadržaní na 30 dní z dôvodu porušenia podmienky. Na „pojednávaní“ neboli prítomné žiadne nezávislé médiá ani zástupcovia verejnosti. Aby úrady vytvorili ilúziu transparentného procesu, bola „súdna sieň“ nabitá pozvanými zástupcami provládnej tlače.

Alexej Navaľnyj čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 10 rokov. Súdny proces sa začína v utorok 2. februára 2021.

Podpíšte petíciu a žiadajte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného.

Zistite viac o našej práci