Porušovanie ľudských práv v zálive Guantánamo trvá už takmer 20 rokov

AMNESTY INTERNATIONAL
TLAČOVÁ SPRÁVA
Embargovaná do 11. januára 2021 do 11:00 AM SEČ

Amnesty International zverejnila novú správu o dlhodobom porušovaní ľudských práv vo väzení na vojenskej základni USA v zálive Guantánamo na Kube. Správa bola pripravená pri príležitosti dvadsiateho výročia využívania základne ako väznice a v čase, keď sa do Bieleho domu chystá nastúpiť nový prezident.

„Nejde len o viac ako o 40 ľudí, ktorých na americkej základni v zálive Guantánamo stále zadržiavajú, ale aj o zločiny podľa medzinárodného práva, ktoré sa tu odohrali za uplynulých 19 rokov a dodnes za ne nebola vyvodená zodpovednosť. Je to zároveň aj otázka budúcnosti, keďže sa blíži 20. výročie útokov z 11. septembra a stále sa usilujeme o dosiahnutie spravodlivosti,“ uviedla Daphne Eviatar z Amnesty International USA, kde pôsobí ako riaditeľka programu Bezpečnosť s ľudskými právami

Správa dokumentuje celý súbor porušovania ľudských práv na základni, kde obete mučenia zadržiavajú bez prístupu k adekvátnej zdravotnej starostlivosti, na neurčitý čas a bez možnosti dovolať sa spravodlivého súdneho procesu. Možnosť prevozu zo zariadenia je pozastavená a ani tým ľuďom, ktorí boli prepustení a mali už väzenie opustiť, nebol poskytnutý transfer a uviazli tak na základni na celé roky.

Vojenská námorná základňa Guantánamo začala slúžiť ako väzenie potom, ako sa Spojené štáty rozhodli rámcovať svoju reakciu na útoky z 11. septembra 2001 ako globálnu vojnu proti terorizmu, ktorá podľa nich ospravedlňovala obchádzanie ľudských práv pri získavaní informácií od podozrivých osôb.

Na základni Guantánamo – ale aj na iných miestach vo viacerých krajinách, kde CIA zriadila tajné detenčné zariadenia – sa s podozrivými, ktorých zámerne držali mimo dosahu súdnych systémov, zaobchádzalo spôsobmi, ktoré sú podľa medzinárodného práva považované za zločiny, ako napríklad mučenie a nútené zmiznutia. 

Amnesty International touto správou vyzýva na obnovenie medzinárodného tlaku na vyšetrenie týchto prípadov porušenia ľudských práv, ktoré musí byť motivované úprimnou snahou odhaliť nespravodlivosť, odškodniť ju a vyvodiť zodpovednosť za spáchané zločiny. Organizácia zároveň vyzýva na okamžité prepustenie osôb, ktoré sú na základni Guantánamo zadržiavané za nejasných podmienok.

„Ide o prípady, v rámci ktorých sa v priebehu rokov vrstvili nezákonné kroky zo strany vlády – od násilných zmiznutí a tajných prevozov podozrivých, cez výsluchy v samoväzbe, násilné kŕmenie ľudí držiacich protestnú hladovku, až po mučenie a absolútne netransparentné väznenie ako také,“ uviedla Eviatar.

Joe Biden v roku 2009, ešte ako viceprezident, na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil: „Budeme dodržiavať práva tých, ktorých postavíme pred súd. A zatvoríme väzenské zariadenie v zálive Guantánamo.“ Zároveň zdôraznil, že „dohody a medzinárodné organizácie, ktoré budujeme, musia byť dôveryhodné a efektívne.“ Dnes, o 12 rokov neskôr, má Joe Biden ako nastupujúci prezident príležitosť tieto slová naplniť.

Celú správu si môžete prečítať na tomto odkaze.