Pri leteckých útokoch Izrael zabil najmenej 414 Palestínčanov

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
18. MARCA 2025

Izraelská armáda v noci na utorok 18. marca 2025 aj napriek dočasnému prímeriu uskutočnila sériu leteckých útokov. Pri útokoch Izrael zabil najmenej 414 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane 174 detí. Viac ako 550 ďalších ľudí hospitalizovali. Na situáciu reagovala generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

„Dnešok je pre ľudstvo zúfalo temným dňom. Izrael bezostyšne obnovil ničivé bombardovanie pásma Gazy. V spánku pritom zabil najmenej 414 ľudí vrátane viac ako 100 detí. V priebehu niekoľkých hodín opäť vyhladil celé rodiny. Palestínska populácia pásma Gazy, ktorá sa sotva začala spamätávať z traumy a pomaly vracať do života, sa opäť prebudila do pekelnej nočnej mory intenzívneho bombardovania. 

Izraelská genocída a nezákonné letecké útoky spôsobili v pásme Gazy bezprecedentné humanitárne utrpenie. Dnes sme sa vrátili na začiatok. Od 2. marca Izrael znovu úplné zablokoval dodávky humanitárnej pomoci, liekov a zásob vrátane paliva a potravín do pásma Gazy. Toto konanie predstavuje vážne porušenie medzinárodného práva. Izrael tiež prerušil dodávku elektrickej energie do hlavného odsoľovacieho zariadenia na pitnú vodu v pásme Gazy. A dnes izraelská armáda opäť začala vydávať hromadné príkazy na ‚evakuáciu‘, čo vedie k vysídľovaniu Palestínčanov a Palestínčaniek,uviedla Callamard.

Zdecimovanie zdravotníckeho systému predstavuje rozsudok smrti pre ľudí, ktorých by za bežných okolností nebol problém vyliečiť

„Výskumný tím Amnesty International sa rozprával so zdravotníckym personálom pracujúcim v troch nemocniciach v meste Gaza a v severnej časti pásma Gazy. Personál opísal scény nevýslovnej hrôzy, ktoré začali v skorých ranných hodinách. Nemocnica Al-Shifa, kedysi najväčší zdravotnícky komplex v pásme Gazy, je z veľkej časti zničená predchádzajúcimi izraelskými leteckými útokmi a po posledných útokoch v nej boli k dispozícii len tri lôžka na prijímanie zranených.

Zdravotníci v Arabskej baptistickej nemocnici Al-Ahli v meste Gaza, jedinej nemocnici s fungujúcou jednotkou intenzívnej starostlivosti v oblasti, museli ošetrovať časť z 80 zranených, ktorých prijali, na chodbách a vo dvore nemocnice. Indonézska nemocnica je jedinou nemocnicou v severnej časti pásma Gazy, ktorá ledva funguje. Nemocnica je však stále v rekonštrukcii po predošlých izraelských útokoch. 

Takmer úplné zdecimovanie systému zdravotnej starostlivosti v pásme Gazy, najmä na severe oblasti, a zúfalý nedostatok zdravotníckeho vybavenia a materiálu, ktorý ešte zhoršuje izraelské nezákonné obliehanie, v skutočnosti predstavuje rozsudok smrti pre mnohých ľudí s vážnymi zraneniami a chorobami vrátane tých, ktoré by boli za normálnych podmienok ľahko liečiteľné. Izraelské orgány pritom naďalej zavádzajú mimoriadne prísne obmedzenia na lekárske evakuácie mimo pásma Gazy,“ pokračuje Callamard.

Svet sa nemôže nečinne prizerať

Obnovenie izraelských útokov ohrozuje aj životy 24 zostávajúcich izraelských rukojemníkov, o ktorých sa predpokladá, že sú stále nažive. Toto je krutá rana aj pre rukojemníkov aj palestínskych väzňov, ako aj pre ich rodiny. Pripomíname všetkým stranám konfliktu, že musia bezpodmienečne prepustiť civilných rukojemníkov a svojvoľne zadržiavaných Palestínčanov.

Svet sa nemôže nečinne prizerať a dovoliť Izraelu, aby naďalej spôsoboval Palestínčanom a Palestínčankám v pásme Gazy tak ohromujúce utrpenie a smrť. Naliehavo vyzývame všetky štáty medzinárodného spoločenstva, aby dodržiavali svoju povinnosť predchádzať genocíde a trestať ju. Okrem toho musia zabezpečiť dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva a naliehať na Izrael, aby ukončil útoky na pásmo Gazy a umožnil bezpodmienečný a nerušený vstup humanitárnej pomoci do oblasti.

Medzinárodné spoločenstvo sa musí spojiť a žiadať okamžité obnovenie prímeria, ukončenie genocídy Izraela voči palestínskej populácie pásma Gazy, odstránenie režimu apartheidu a ukončenie nezákonnej okupácie palestínskeho územia,“ uzavrela Callamard.

Viac noviniek