Protest v živom televíznom vysielaní je akt odvahy, nie zločin

Redaktorka ruskej štátnej televízie Prvý kanál, Marina Ovsjannikova, ktorá v pondelok prerušila živé spravodajské vysielanie na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu, bola zatknutá a najmenej 15 hodín zadržiavaná v izolácii po tom, ako prejavila svoj nesúhlas s vojnou.

Marina Ovsjannikova ukázala, že odhodlanie postaviť sa za spravodlivosť môže byť silnejšie ako štátna propaganda. Sama preukázala pozoruhodnú odvahu, aby poukázala na potrebu protirečiť štátnej moci aj uprostred brutálnych represií, ktoré dnes vidíme v Rusku.

Amnesty International vyzýva ruské orgány, aby okamžite prepustili Marinu Ovsjannikovu, ktorú zadržiavajú po jej odvážnom proteste. Akékoľvek tresty či prenasledovanie za to, že si uplatnila právo na slobodu prejavu, sú absolútne neprijateľné.

Nikto by nemal byť zadržiavaný za to, že vyjadril svoj názor; umiestnený do izolácie, bez možnosti kontaktovať blízke osoby či právnu pomoc; ani čeliť súdu na základe vykonštruovaných obvinení. Marina Ovsjannikova musí byť okamžite prepustená a nesmie čeliť ďalším represáliám za svoj verejný protest.

Kremeľ kriminalizuje všetky formy nesúhlasu s inváziou a protivojnového aktivizmu a naďalej sa usiluje utajiť civilné obete svojich vojenských operácií na Ukrajine, ktoré môžu byť vojnovými zločinmi. Marina Ovsjannikova nespáchala žiadny zločin. Jej vzdorovitý protest vrhá svetlo tam, kde sa ruské úrady rozhodli udržiavať temnotu.

Viac informácií

Marina Ovsjannikova prerušila 14. marca živé vysielanie spravodajstva s plagátom s nápismi „Nie vojne“ a „Neverte propagande, tu vám klamú“, pričom zároveň skandovala „Zastavte vojnu!“

Podľa mimovládnej organizácie OVD-Info, ktorá v Rusku sleduje postupy polície, ju rýchlo zatkli a odviedli.

V noci po incidente polícia neposkytla žiadne podrobnosti o Ovsjannikovej stave a mieste, kde sa nachádza, ani o tom, či ju držia vo väzbe. V utorok 15. marca ruské médiá informovali, že Marina Ovsjannikova bola obvinená z „organizácie nepovoleného verejného podujatia“ a úrady zvažujú proti nej začať trestné stíhanie.

Podľa posledných informácií bola novinárka prepustená a bola jej uložená pokuta vo výške 30 000 rubľov. Viac ako 14 hodín bola vypočúvaná a nebolo jej poskytnuté žiadne právne zastúpenie ani možnosť kontaktovať rodinu. Napriek jej prepusteniu nie je vylúčené, že voči nej bude začaté trestné stíhanie. Amnesty International bude prípad Mariny Ovsjannikovej naďalej pozorne monitorovať.


Prečítajte si viac o invázii ruských vojsk na Ukrajinu

Amnesty International pracuje na monitorovaní a odhaľovaní porušení medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv na Ukrajine. Je nevyhnutné, aby sme sa spoločnými silami postavili za jednoznačnú prioritu ochrany ľudských životov a práv všetkých obyvateľov a obyvateliek na Ukrajine.

Amnesty international o invázii ruských vojsk na ukrajinu