Ruské útoky naďalej zabíjajú a zraňujú deti

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
18. NOVEMBRA 2024

Amnesty International dnes vydala vyhlásenie, v ktorom upozorňuje na pretrvávajúce utrpenie detí na Ukrajine, ktoré umierajú a trpia zraneniami v dôsledku ruských leteckých útokov vrátane takých, ktoré predstavujú vojnové zločiny.

Amnesty International overila okolnosti sedemnástich leteckých útokov, ktoré si v roku 2024 vyžiadali detské obete. Terénny výskum Amnesty pritom odhalil, že ruské sily zámerne cielia svoje útoky na civilné ciele, osoby a infraštruktúru. Vo vyhlásení organizácia zopakovala výzvy na postavenie páchateľov nezákonných útokov a vojnových zločinov pred súd. Okrem toho Amnesty opätovne vyzýva na odškodnenie všetkých obetí vojnových zločinov spáchaných počas ruskej invázie.

„Medzinárodné humanitárne právo chráni deti ako jednu z najzraniteľnejších skupín spoločnosti. Napriek tomu sme naďalej svedkami ich zabíjania a zranení v oblastiach ďaleko od frontovej línie vrátane oblastí, v ktorých sa nenachádzajú vojenské ciele.

Útoky, ktoré Amnesty International zdokumentovala tento rok, vrátane neslávne známeho útoku na najväčšiu ukrajinskú detskú nemocnicu v Kyjeve, predstavujú vojnové zločiny pripomínajúce prvé dni invázie na celom území, počas ktorých ruské sily zbombardovali pôrodnicu a divadlo v Mariupole. Civilisti a civilné objekty vrátane nemocníc, ktoré požívajú osobitnú ochranu, sú naďalej terčom nezákonných útokov. Pri týchto útokoch zomiera a utrpí zranenia čoraz viac detí,“ uviedol Patrick Thompson, výskumný pracovník Amnesty International pre Ukrajinu.

Okhmatdyt Children’s hospital in Kyiv, the country’s largest children’s hospital, hit by a Russian missile strike on 8 July, 2024.

Pokračujúce útoky na deti predstavujú vojnové zločiny

Organizácie, ktoré dokumentujú škody spôsobené civilnému obyvateľstvu Ukrajiny, sa zhodujú v tom, že v roku 2024 došlo k výraznému nárastu počtu civilných obetí ruských útokov vrátane detí. Údaje vrátane zdrojov z Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), naznačujú, že leto 2024 bolo pre deti na Ukrajine obzvlášť smrtiace. Zbor digitálnej verifikácie Amnesty International – sieť dobrovoľníčok a dobrovoľníkov, ktorých vyškoľujeme na to, aby na sociálnych sieťach monitorovali, objavovali a overovali dôkazy o porušovaní ľudských práv, overil viac ako 120 videozáznamov a záberov útokov na deti v roku 2024. Výskumný tím Amnesty zároveň robil terénny výskum priamo na mieste.

Pri jednom z útokov, 8. júla 2024, zasiahla ruská strela Kh-101 detskú nemocnicu Ochmatdyt v Kyjeve. Útok spôsobil obrovské škody a usmrtil dvoch ľudí. Ďalších viac ako sto ľudí vrátane detí utrpelo zranenia.

Oleg Golubčenko, chirurg, ktorý v čase útoku v nemocnici operoval dieťa, uviedol: „Keď som sa spamätal, všetko okolo bolo v troskách. Aj ja som bol zranený – cítil som teplo po celom tele a videl som, že krvácam. Ruky a nohy mi ale fungovali a dýchal som. Podarilo sa mi preplaziť o kus ďalej a videl som, že dieťa, ktoré som operoval, je v poriadku, hoci zariadenie bolo zničené.“

Úoky na deti majú za cieľ zasiať strach a paniku

Amnesty International overila 14 fotografií a šesť videozáznamov, na ktorých je zachytený raketový útok na Ochmatdyt a jeho následky. Zábery ukazujú vážne poškodenie nemocničných oddelení, rozbité okná a trosky, ako aj krvavé škvrny. Amnesty International sa nepodarilo nájsť žiadne dôkazy o prítomnosti ukrajinskej armády v rozľahlom nemocničnom komplexe ani jeho bezprostrednej blízkosti. Samotná veľkosť nemocnice fakticky vylučuje možnosť, že by výkonná strela s plochou dráhou letu, ktorej presnosť sa uvádza na úrovni 5 až 20 metrov, bola zameraná na iný cieľ.

„Hlásený nárast útokov na civilné ciele a počtu civilných obetí je desivou pripomienkou toho, že ruská agresia proti Ukrajine prináša obrovské ľudské obete. Nezákonné útoky, najmä tie, ktoré zraňujú deti, majú za cieľ zasiať strach a paniku medzi civilné obyvateľstvo. Pocit beztrestnosti, ktorému sa páchatelia tešia, sa musí skončiť. Je na medzinárodnom spoločenstve, aby zabezpečilo ich postavenie pred súd. Bez vyvodenia zodpovednosti budú tieto útoky len pokračovať,“ uviedol Patrick Thompson.

Kontext situácie

Narastajúci počet zabitých a zranených civilistov a civilistiek na ukrajinskom území pod kontrolou ukrajinskej vlády, ako aj na území pod ruskou okupáciou a na ruskom území, je priamym dôsledkom ruskej vojnovej agresie proti Ukrajine. Táto agresia podľa medzinárodného práva predstavuje zločin.

Podľa údajov OHCHR približne 89 % civilných obetí bolo usmrtených na územiach pod kontrolou ukrajinskej vlády. Amnesty International nie je schopná nezávisle overiť počet detí usmrtených ruskými silami, ktorý uvádzajú ukrajinské zdroje. Rovnako nedokáže potvrdiť ani spoľahlivosť informácií, ktoré útoky pripisujú ukrajinským silám.

Priame útoky na civilné ciele alebo objekty predstavujú vojnové zločiny. Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými osobami či objektmi a vojenskými cieľmi, vrátane útokov výbušnými zbraňami na obývané oblasti, porušujú medzinárodné humanitárne právo. Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými osobami či objektmi a vojenskými cieľmi a pri ktorých dochádza k zraneniu alebo zabitiu civilistov a civilistiek, predstavujú vojnové zločiny. Amnesty International zdokumentovala od februára 2022 množstvo prípadov, v ktorých ruské sily na Ukrajine útočili bez toho, aby pri útokoch rozlišovali medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi či osobami. Tieto útoky mali za následok tisíce civilných obetí. Amnesty okrem toho zhromaždila dôkazy o ďalších vojnových zločinoch ruskej armády vrátane mučenia, sexuálneho násilia a nezákonného zabíjania.

Všetky osoby zodpovedné za zločiny podľa medzinárodného práva musia čeliť spravodlivému súdnemu procesu v súlade s medzinárodným právom. Preživším a pozostalým obetí je nevyhnutné zabezpečiť prístup k spravodlivosti a odškodneniu.

Viac noviniek