Od brutálnej vraždy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha uplynie 12. októbra rok. Tragickú udalosť, ktorá sa odohrala na Zámockej ulici v Bratislave pred kvír barom Tepláreň, je potrebné vnímať v kontexte chýbajúcej právnej úpravy a ochrany LGBTI+ ľudí, ako aj v kontexte nepriateľských nálad, útokov, škodlivých mýtov a stereotypov, ktorým LGBTI+ ľudia na Slovensku neustále čelia. Pôvodcami nenávistných a diskriminačných vyjadrení voči nim sú pritom často práve politici a političky. Je preto potrebné prejaviť solidaritu s obeťami a preživšími a zároveň upriamiť pozornosť na dodržiavanie ľudských práv LGBTI+ ľudí na Slovensku.
Preto vás pozývame na solidárnu akciu Amnesty International Slovensko, ktorá sa uskutoční v stredu 11. októbra 2023 vo Foajé na Štefánikovej 16 v Bratislave od 18.00 do zhruba 21.00 hod.
V kinosále si budete môcť pozrieť krátke dokumentárne filmy a video-art študentstva VŠMU a VŠVU, ktoré poskytujú výpovede vlastných príbehov, dialóg pomalého zbližovania sa dvoch odlišných svetov, spôsoby sebavyjadrenia a spájania sa so sebou a ostatnými. Projekcia ponúka bezpečné miesto na prežívanie emócií a v neposlednom rade reaguje na politické a spoločenské pozadie, ktoré predchádzalo smrti dvoch mladých ľudí. Filmy budeme premietať v slučke, celé pásmo má približne 55 minút.
Po premietaní, respektíve počas neho budete môcť napísať solidárny odkaz na dúhovú vlajku, ktorú venujeme Jurajovým blízkym.
K dispozícii bude aj menšie občerstvenie.
Príďte s nami vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom.
Program v kinosále bude prebiehať v čase 18.00 – 21.00 hod.:
Barbora Vojtaššáková – Denník Princeznej (14 min., dokumentárny film)
Krátky dokument Denník princeznej je osobnou výpoveďou o neistote prestupujucej rodinnú atmosféru, všednosť, láskavosť, ročné obdobie. Režisérka sleduje rodinné príbehy bez toho, aby ich narúšala. Pozoruje svoje okolie, a to nielen so zvedavosťou, no aj so strachom. A s otázkou, či môže načrtnúť aj svoj vlastný príbeh.
Zoltán Baráth – Morphing into an/other (6 min., videoart)
Osoby slovenskej a maďarskej ballroomovej scény vytvárajú medzi svojimi telami bezpečný/ejší priestor. Miesto na sebaobjavovanie a vzájomné odkrývanie seba samých. Voguing je pre nich/ne jedným z hlavných spôsobov sebavyjadrenia a spájania sa so sebou a ostatnými. Morphing Into An/Other je o sile v možnosti spolupatričnosti.
Peter Podolský – Hľadanie spoločnej kompozície (13 min., dokumentárny film)
Autorský dokumentárny film Hľadanie spoločnej kompozície je intímnou sondou do vzťahu matky a syna, kde na pozadí rozhovorov pozorujeme pomalé zbližovanie sa a hľadanie stretnutia dvoch odlišných svetov.
Maty Grznár – Bed Time Story (8 min., videoperformance)
Ak ma potrebuješ, zavolaj. Toto je pre všetkých, ktorí sa cítili nedostatoční alebo zbytoční, že si nevedia nájsť svoje miesto. Pre tých, ktorí stále hľadajú svoju bezpečnosť, samých seba, pre ostatných, ktorí nám pomáhajú prežiť emócie, ktorým možno sami nerozumieme. Na to by ste sa mali spoliehať a nikdy sa neobávať. Pre vás, ktorí možno neznesiete pohľad na svoje telo, ktoré si myslí, že každého sklame. Pre tých, ktorí čakajú na správny okamih alebo obdobie – a to je v poriadku. Pre mňa, pre teba, pre ostatných, ktorých v živote máme.
Radek Ševčík – Otrávená studňa (14 min., dokumentárny film)
12. 10. 2022. Teroristický útok v Bratislave. Smrť dvoch nevinných LGBTI+ ľudí – Juraja a Matúša. Bez politickej odpovede. Monochromatické dokumentárne requiem pojednáva o nezlepšujúcom sa stave slovenskej spoločnosti po útoku, rovnako ako o širokej škále pocitov LGBTI+ ľudí, medzi ktorých patrí aj autor filmu. Potláčané emócie sa nedarí filtrovať ani na kurze sebaobrany. Studňa zostáva otrávená, jed menom netolerancia sa z nej stále nedarí odstrániť. Naozaj je potrebné, aby žili ľudia v strachu?