Registrácia Prihlásiť sa
  • O nás
    • 70048_Peter_Benenson_founder_of_Amnesty_International_in_1986.-600x360Kto smeNajväčšia ľudsko-právna organizácia združujúca 3 milióny ľudí.
    • P1010700-1024x768Amnesty na SlovenskuNašim cieľom je vykonávať aktivity v prospech ľudských práv u nás i vo svete.
    • IMG_1068_mensieKto u nás pracujeKto aktuálne pracuje v kancelárii AI SK.
    • 163268_Friendly_neighbours-1-600x360S kým spolupracujemeS kým spolupracujeme v oblasti ľudských práv a vďaka koho podpore sa nám darí.
    • O ľudských právach
      • 60981_Eleanor_Roosevelt_holds_UDHR_poster-600x360Deklarácia ľudských práv
      • 58460_European_Union_logo-600x360Európske dokumenty
      • United Nations High Commissioner for Human Rights logoDokumenty a dohovory OSN
      • 133357_Amnesty-Report_2011_Pressekonferenz_in_Berlin-540x270Výročné správy AI
  • Čo robíme
    • banner1Dajme im budúcnosťDlhodobá kampaň za právo na vzdelanie.
    • A group of Somali women, among those rescued by the Italian Navy vessel Virginio Fasan, between 13 and 14 August 2014.Solidarita s ľuďmi na útekuKampaň za ľudské práva ľudí utekajúcich pred konfliktami.
    • 162861_Trial_of_Ales_Bialiatski_1-600x360Ľudia brániaci ľudské právaKampaň za zastavenie porušovania ľudských práv jednotlivcov a skupín.
    • P1050113Vzdelavanie k ľudským právamProjekt neformálneho vzdelávania k ľudským právam.
  • Zapojte sa
    • pohoda typek s tetovanimStaňte sa členomPridajte sa k miliónom ľudí na celom svete, ktorým záleží na osudoch druhých.
    • BB skupinaZapoj sa do miestnych skupínPridajte sa k existujúcej skupine alebo založte novú.
    • IMG_0151_zmensenePracujte s namiAktuálne pracovné ponuky vrátane stáží.
    • P1010730-1024x768Staňte sa dobrovoľníkomJe mnoho vecí, ktoré môžete urobiť v prospech ľudských práv.
  • Blog
  • Kontakt
  • Facebook
26/05/04

Správa Amnesty International 2004 – Slovenská republika

Vyšetrovanie prípadov nezákonných sterilizácií rómskych žien nebolo nezávislé a nestranné. Mnohé z obetí boli obťažované a zastrašované. Objavili sa tiež informácie o tom, že polícia zle zaobchádzala s Rómami počas väzby. V psychiatrických klinikách a domovoch sociálnej starostlivosti pretrváva prax obmedzovania v pohybe prostredníctvom „klietkových postelí“.

 

Obvinenia z nezákonných sterilizácií
Dve mimovládne organizácie – Centrum reprodukčného správania a Poradňa pre občianske a ľudské práva – zverejnili v januári 2003 správu o prípadoch nezákonných, a v niektorých prípadoch aj nútených, sterilizáciách rómskych žien. Vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Pál Csáky inicioval vyšetrovanie, no autorom správy zároveň pohrozil stíhaním pre krivé obvinenie. V prípade, že by sa obvinenia správy ukázali byť pravdivé, by im zas podľa neho mohlo hroziť stíhanie za to že trestný čin včas neoznámili.

 

Vyšetrovanie neprebehlo v súlade s medzinárodnými štandardami. Bez predchádzajúceho varovania boli 21. februára rómske ženy odvedené na výsluch na policajnú stanicu v Krompachoch. Mená 19 z nich polícii zrejme odovzdala krompašská nemocnica. Väčšina z nich nebola informovaná o tom, že majú právo nevyhovieť ústnemu predvolaniu. Niektoré z nich sa dokonca domnievali, že sú na polícii ako obvinené. Správanie príslušníkov polície popísali ako zastrašujúce a ponižujúce. Minimálne dve ženy skonštatovali, že sa im policajti vyhrážali a naznačovali, že sterilizáciu nahlásili preto, že im za to niekto zaplatil. Ďalej im tvrdili, že podpísali trestné oznámenie o genocíde bez toho, aby si boli vedomé dôsledkov takéhoto obvinenia. Vyhlásili, že za falošné obvinenie môžu byť odsúdené až na 3 roky väzenia. Neskôr bol vymenovaný nový vyšetrovací tím, no mnohé obete boli naďalej vypočúvané bez predchádzajúceho oznámenia a zastrašované trestným stíhaním.

 

Policajné vyšetrovanie skúmalo existenciu a autenticitu podpisov na tlačive o súhlase so sterilizáciou. Ďalej skúmalo, či bola sterilizácia z hľadiska slovenských profesionálnych štandardov lekársky nevyhnutná. Vyšetrovatelia však nezisťovali, či ženy samé sterilizáciu žiadali; či boli patrične informované o rizikách a o tom, že ide o nezvratný zákrok; či informáciám rozumeli a či mali dostatočný čas na premyslenie. Medzinárodné štandardy ľudských práv nepovažujú samotný podpis za dostatočný dôkaz o plnom a informovanom súhlase so zákrokom a sterilizácie by nikdy bez takéhoto súhlasu nemali byť vykonané.

 

V októbri vicepremiér oznámil, že vyšetrovanie bolo uzatvorené pre nedostatok dôkazov o zločine. Dodal tiež, že sa pripravujú zmeny smerníc upravujúcich výkon niektorých lekárskych zákrokov.

 

Komisár pre ľudské práva Rady Európy v októbrovej správe píše, že „možno usudzovať, že k sterilizáciám, najmä na východnom Slovensku, došlo bez toho, aby k tomu pacientky dali informovaný súhlas.“ Odporučil, aby vláda akceptovala zodpovednosť – poškodeným zabezpečila rýchle a spravodlivé zadosťučinenie a prijala novú legislatívu o súhlase s výkonom lekárskeho zákroku a práve na prístup do svojich lekárskych záznamov.

 

Klietkové postele
Klietkové postele boli naďalej využívané ako metóda obmedzenia pohybu v psychiatrických nemocniciach a vo viacerých domovoch sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutých, konštatuje júnová správa regionálnej mimovládnej organizácie, Centra pre práva mentálne postihnutých. Táto metóda obmedzenia pohybu je krutá, neľudská a ponižujúca a poručuje medzinárodné právo a zásady profesionálnej praxe. Klietkové postele sú naďalej rozšírené a to aj napriek odporúčaniu Európskeho výboru pre prevenciu mučenia, aby bolo ich používanie zastavené.

 

Diskriminácia Rómov
Vláda neuspela vo svojom úsilí výrazne znížiť rozšírené predsudky a diskrimináciu voči Rómom. Opatrenia, ktorých cieľom malo byť zlepšenie ich prístupu k zamestnaniu, zdravotníckej starostlivosti, bývaniu a vzdelaniu boli z veľkej časti neúčinné. Štúdia Rady Európy ukázala, že úmrtnosť rómskych detí na východe Slovenska je trikrát väčšia ako celoštátny priemer. Rómske ženy umierajú v priemere o 17 rokov skôr ako ostatné ženy na Slovensku.

 

Vládna koalícia sa nedokázala dohodnúť na komplexnom antidiskriminačnom zákone. Dôvodom bol údajne odmietavý postoj KDH k zabezpečeniu rovnoprávnosti bez ohľadu na sexuálnu identitu.

 

Slovenská polícia v apríli oznámila, že počet prípadov rasovo a etnicky motivovaných trestných činov, ktorých bolo v roku 2002 109, dvojnásobne presiahol počet z roku 2001. Polícia nárast pripísala väčšej vnímavosti jej príslušníkov voči rasovo motivovaným trestným činom.

 

Mnohé vyšetrovania obvinení zo zlého zaobchádzania s Rómami zo strany polície neboli nestranné a nezávislé, tak ako to vyžaduje medzinárodné právo.

 

• V máji traja policajti v Jelšave zastavili Jaroslav Cipkeša a žiadali jeho doklady o totožnosti. Nahlásil, že ho spútali, pretože údajne zvýšil hlas, a potom ho na policajnej stanici surovo zbili, takže stratil vedomie a potreboval lekárske ošetrenie v nemocnici. V auguste podala miestna organizácia Liga aktivistov pre ľudské práva podnet na generálnu prokuratúru, ktorá zahájila vyšetrovanie.

 

Správa Výboru OSN pre ľudské práva
V auguste Výbor OSN pre ľudské práva skúmal, ako si Slovensko plní záväzky, ktoré mu vyplývajú z Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach. Výbor vyjadril znepokojenie nad správami o vysokej miere domáceho násilia. Ocenil pozitívne legislatívne zmeny a odporučil vytvorenie krízových liniek a centier pre pomoc obetiam, ktoré by im boli schopné poskytnúť lekársku, psychologickú, právu a aj citovú podporu.

 

Výbor tiež vyjadril znepokojenie v súvislosti s pretrvávajúcimi obvineniami zo zlého zaobchádzania – najmä voči Rómom – zo strany polície počas vyšetrovania. Vyjadril tiež obavy v súvislosti s informáciami o nútených sterilizáciách rómskych žien a o používaní klietkových postelí v domovoch sociálnej starostlivosti a v psychiatrických zariadeniach.

PRIDAŤ PRÍSPEVOK Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



*

code


KRAJINA ĽUDSKOSTI

AKTUÁLNE PETÍCIE

Pridaj sa

Nakupuj cez dobromat

Kde nás stretnete

  • OKTÓBER
         
    3
    STREDA

    Filmový klub: Sýria

    KDE: Foajé

    ČAS: 19:00 hod.


  • SEPTEMBER
         
    5
    STREDA

    Filmový klub - Ukrajina

    KDE: Foajé, Bratislava

    ČAS: 19:00 hod.


  • SEPTEMBER
    1
    SOBOTA

    PRIDE Košice

    KDE: Košice

    ČAS: 10:00 hod.


  • AUGUST
    31
    PIATOK

    Punkáči deťom v Opatovciach pri Trenčine

    KDE: Opatovce

    ČAS: 13:00 hod.

Prihlásenie

Registrovať | Zabudli ste heslo?

Registrovať

Ak chcete pridať Váš názor alebo komentár do diskusií pod článkami, prosím zaregistrujte sa. Registrácia Vám umožní pridávať príspevky, prosíme Vás však o rešpektovanie pravidiel komunikácie.


Pravidlá komunikácie

*

code

Vaše heslo Vám bude zaslané.

Prihlásenie | Zabudli ste heslo?

Reset hesla

*

code

Prihlásenie| Registrovať

Fotogaléria

10629656_10152578274245751_3920804405544990694_n
10616639_10152578278060751_3884862725153917570_n
10612897_10152578274730751_3609138252693231868_n
10593190_10152578273010751_1839878928311806568_n
  • FACEBOOK

  • Twitter

    Tweets by @twitterapi
    • O nás
    • Čo robíme
    • Ďalšie kampane
    • Zapojte sa
    Copyright © Amnesty International Slovensko / design by RDJ