Stanovisko Amnesty International k novele Zákona o slobodnom prístupe k informáciám

4.11.2024

K NOVELE INFOZÁKONA 

Amnesty International vyjadruje vážne obavy v súvislosti blížiacim sa druhým hlasovaním v NR SR o návrhu novely Zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Táto novela by mohla zaviesť nové obmedzenia na právo verejnosti na prístup k informáciám, a to v podobe zavedenia poplatkov za vybavovanie žiadostí o informácie a predĺženia zákonnej lehoty na odpoveď. Novela tak v navrhovanej podobe negatívne ovplyvní schopnosť jednotlivcov a občianskej spoločnosti monitorovať činnosť verejných inštitúcií a zapájať sa do verejného života. 

NEJASNÁ DEFINÍCIA A SPOPLATNENIE 

V novele sa používa pojem „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií“, ktorý nie je presne definovaný. To môže viesť k svojvoľnému a nejednotnému uplatňovaniu poplatkov za vybavovanie žiadostí o informácie. Takéto spoplatnenie môže znemožniť prístup k informáciám pre jednotlivcov a organizácie, ktoré nemajú dostatočné finančné prostriedky, najmä marginalizované skupiny, aktivisti a aktivistky, organizácie občianskej spoločnosti a nezávislé médiá. Tieto subjekty sú kľúčové pri odhaľovaní porušovania ľudských práv, korupcie a iných pochybení, pričom ich činnosť často závisí od bezplatného prístupu k informáciám. 

KRÁTKE LEHOTY NA ZAPLATENIE POPLATKOV A PREDĹŽENIE ČASU NA ODPOVEĎ 

Návrh zavádza sedemdňovú lehotu na úhradu poplatkov, čo môže byť pre mnoho subjektov s obmedzenými zdrojmi príliš krátky čas. Navyše, čas na odpoveď zo strany úradov by sa mohol niekoľkonásobne predĺžiť v dôsledku novozavedených procesov pri spoplatňovaní. Tieto zmeny by mohli zbytočne sťažiť verejnú kontrolu a dohľad nad činnosťou verejnej správy. 

ZÁKON MUSÍ BYŤ JASNÝ A PREDVÍDATEĽNÝ 

Amnesty International zdôrazňuje, že akékoľvek obmedzenia práva na prístup k informáciám musia spĺňať medzinárodné ľudskoprávne normy vrátane Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach a Európskeho dohovoru pre ľudské práva. Bez jasných definícií a dostatočnej predvídateľnosti jednotlivci nemôžu predpokladať dôsledky svojich žiadostí o informácie vrátane potenciálnych nákladov alebo času na spracovanie. 

Amnesty International preto vyzýva poslancov a poslankyne NR SR, aby odmietli akékoľvek pozmeňujúce návrhy, ktoré zavádzajú nejasné a nepredvídateľné obmedzenia na prístup k informáciám. Tieto návrhy nie sú v súlade s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska podľa medzinárodného práva a môžu narušiť transparentnosť a verejný dohľad nad činnosťou verejných inštitúcií. 

Viac noviniek