Stanovisko Amnesty k policajným raziám v bratislavských kluboch

STANOVISKO AMNESTY INTERNATIONAL
14. októbra 2024   

Nedávne policajné razie v bratislavských kluboch, vrátane klubu WAX2, vyvolali vážne otázky o ich nevyhnutnosti a primeranosti. Svedectvá z tohto klubu opisujú invazívne prehliadky a nedôstojné správanie policajtov voči návštevníkom. Amnesty International upozorňuje, že tieto skutky môžu predstavovať porušenie ľudských práv a Kódexu správania OSN pre príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní. Amnesty preto vyzýva zodpovedné inštitúcie, aby zabezpečili bezodkladné, nestranné a dôkladné vyšetrenie postupov polície počas medializovaných zásahov v bratislavských kluboch.  

PRÁVO NA OCHRANU PRED PONIŽUJÚCIM ZAOBCHÁDZANÍM 

Podľa svedectiev boli ľudia v klube WAX2 nútení stáť s rukami nad hlavou celé hodiny, podrobení invazívnym prehliadkam a bezdôvodne považovaní za podozrivých. Niektorí policajti používali urážlivé výrazy a vytvárali atmosféru strachu a poníženia. Európsky dohovor o ľudských právach prísne zakazuje neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie, vrátane psychického nátlaku a zastrašovania.  

ZÁSADY PRIMERANOSTI A NEVYHNUTNOSTI 

Nasadenie 40 policajtov na kontrolu príjmových dokladov a hľadanie drog pri aplikovaní testov primeranosti a nevyhnutnosti nevychádza ako použitie najšetrnejšieho prostriedku. Plošné použitie invazívnych prehliadok a zastrašovania voči skupine ľudí, u ktorých neexistovalo dôvodné podozrenie, je v rozpore so zásadami nevyhnutnosti a primeranosti. Polícia musí dodržiavať prísne pravidlá Kódexu správania OSN, ktorý vyžaduje, aby zásahy boli primerané závažnosti situácie a použité boli len nevyhnutné opatrenia, ktoré sú čo najmenej rušivé pre dosiahnutie zákonného cieľa. 

ĽUDSKOPRÁVNY PRÍSTUP K DROGOVEJ POLITIKE 

Amnesty International dlhodobo upozorňuje na škodlivosť represívnych protidrogových politík, ktoré často vedú k porušovaniu ľudských práv a bránia využívaniu vhodných politík založených na vedeckých dôkazoch. Tieto politiky by mali znižovať riziká a škody spojené s užívaním drog. Súčasný deklarovaný prístup ministerstva vnútra, ktorý sa zameriava na kluby a školy ako drogové „hotspoty“, nerieši základné sociálne a zdravotné potreby súvisiace s užívaním drog. Drogová politika by mala byť zameraná na znižovanie škôd (harm reduction), ochranu verejného zdravia a vzdelávanie. 

Amnesty International vyzýva zodpovedné inštitúcie, aby zabezpečili bezodkladné, nestranné a dôkladné vyšetrenie postupov polície počas medializovaných zásahov v bratislavských kluboch. Zároveň žiada, aby drogové politiky rešpektovali ľudské práva a verejné zdravie.