Maďarské úrady systematicky zamietajú žiadosti o azyl ľudí, ktorí do Maďarska prichádzajú cez tzv. „bezpečnú tranzitnú krajinu“. Podľa Súdneho dvora Európskej únie tým krajina porušuje smernice EÚ o spoločnom postupe pri priznávaní a odnímaní medzinárodnej ochrany ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl. Súd zároveň rozhodol, že maďarský právny predpis s názvom „Stop Sorosovi“ je v rozpore s legislatívou EÚ, pretože neoprávnene kriminalizuje pomoc ľuďom na úteku a žiadajúcim o azyl.
Maďarský parlament prijal v roku 2018 zákon s názvom „Stop Sorosovi“. Nejasne formulovaná novela kriminalizuje celý rad legitímnych činností súvisiacich s migráciou. Medzi trestné činy podľa zákona patria „monitorovanie hraníc“, „príprava alebo distribúcia informačných materiálov“ či „budovanie alebo prevádzkovanie siete na podporu nelegálneho prisťahovalectva“. Za porušenie tohto zákona hrozí odsúdeným trest odňatia slobody až na jeden rok.
Amnesty International napadla ústavnosť zákona na maďarskom Ústavnom súde. Ten však sťažnosť zamietol s odôvodnením, že napadnuté právne predpisy nie sú v rozpore s maďarskou ústavou.
„Dnešné rozhodnutie európskeho súdu vysiela maďarskej vláde jednoznačný signál: zastrašovanie ľudí, ktorí bránia práva ľudí na úteku a žiadajúcich o azyl, nemôže byť a nebude tolerované. Maďarská vláda musí toto rozhodnutie rešpektovať a okamžite stiahnuť tento hanebný právny predpis. Vládu zároveň naliehavo vyzývame, aby vytvorila také legislatívne podmienky, v ktorých mimovládne organizácie, aktivisti a aktivistky budú môcť slobodne vykonávať svoju dôležitú prácu bez toho, aby čelili zastrašovaniu a sankciám,“ uviedol v reakcii na rozhodnutie riaditeľ Amnesty International Maďarsko David Vig.