Amnesty International varuje, že kvôli blížiacemu sa nútenému vysťahovaniu rómskych rezidentov z neformálnej lokality Gianturco v Neapole, zostanú stovky ľudí vrátane detí, starších, chorých a znevýhodnených, bez domova. Toto varovanie prichádza pri príležitosti odhalenia toho, ako európski lídri zablokovali postup voči Taliansku kvôli diskriminácii rómskeho obyvateľstva.
Vysťahovanie viac než 1000 ľudí sa má stať bez konzultácie, oznámenia alebo poskytnutého alternatívneho bývania. Je typickým znakom systémovej diskriminácie rómskeho obyvateľstva v Taliansku a prichádza v čase, kedy Financial Times odhalili, že pokusy začať konanie EK voči Taliansku boli zablokované na najvyššej úrovni.
“Buldozéry sú už pripravené a stovky Rómov a Rómiek v Gianturco prídu nielen o svoje domovy, ale aj o živobytie,” povedala Catrinel Motocová, regionálna kampanierka Amnesty International.
“Nútene vysťahovanie rodín bez poskytnutia adekvátneho alternatívneho bývania alebo podpory je bezcitným aktom, ktorý porušuje medzinárodné záväzky Talianska. Je to typickým znakom systémovej diskriminácie voči rómskemu obyvateľstvu v Taliansku. Ani Európska komisia si v boji proti nej neplní svoju povinnosť.”
V lokalite žije okolo 1300 ľudí. Mnohí z tých, ktorí majú byť nútene vysťahovaní, v nej žijú aj šesť rokov. Minulý rok im bolo opakované, že ich presťahujú, ale nevedeli ani kedy, ani na aké miesto.
Asi 200 osobám bolo oznámené, že ich presunú do nového, etnicky segregovaného kontajnerového tábora. Stovky ďalších nevedia, kam pôjdu.
Jeden rezident lokality Gianturco povedal Amnesty International, že mu polícia minulý rok oznámila, aby “do 10. apríla vypadli, alebo vás vyženieme”. Ďalšia žena povedala organizácii: “Pred mesiacom som mala dve operácie. Kam mám ísť? Aj môj syn je chorý. Má problémy so srdcom, moja nevesta má cukrovku. Zostaneme na ulici ako psy.”
V posledných mesiacoch nahlásili obyvatelia Gianturca obťažovanie zo strany polície vrátane častých kontrol a prehliadok. Následne im bolo zabavené jedlo, autá, motorky a vozíky, ktorými rodiny prepravujú recyklovateľný materiál, ktorý vyzbierajú v meste. Živobytie komunity bolo výrazne ovplyvnené po tom, čo úrady uzavreli neformálny trh s použitým tovarom na námestí v lokalite.
Nútené vysťahovania a presídlenie niektorých obyvateľov do etnicky segregovaného tábora podčiarkuje to, ako talianske úrady nerešpektujú ľudské práva rómskeho obyvateľstva a neuplatňujú tzv. stratégiu inklúzie prijatú pred viac než piatimi rokmi.
Takisto jasne poukazujú na dôsledky nečinnosti Európskej komisie voči opakovaným porušeniam antidiskriminačného zákona EÚ. Napriek tomu, že EK otvorila voči Taliansku prípravné konanie pre diskrimináciu rómskeho obyvateľstva pred takmer piatimi rokmi, doteraz nezačali samotné konanie pre porušenie legislatívy. Denník Financial Times dnes odhalil, že začatie konania bolo blokované na najvyšších úrovniach. V tom istom čase musia tisícky Rómov a Rómiek čeliť núteným vysťahovaniam a ďalším porušeniam svojich práv na prístup k bývaniu.
“Vysťahovanie z Gianturca je posledným z dlhého zoznamu nútených vysťahovaní rómskeho obyvateľstva v Taliansku. Z každej strany čelia najzákernejším formám diskriminácie,” povedala Catrinel Motocová.
“Európska komisia si plne uvedomuje rozsiahlu segregáciu a nespravodlivosť, ktorú rómske obyvateľstvo zažíva v Taliansku. Dnešné odhalenia ukazujú na bariéry voči začatiu konania, ktoré existujú priamo na vrchole EK. Komisia musí začať konanie voči Taliansku pre porušenie antidiskriminačného zákona EÚ.”
Pozadie
V Taliansku žije približne 170 tisíc Rómov a Rómiek. Okolo 40 tisíc z nich žije v nedôstojných podmienkach. V krajine čelí rómske obyvateľstvo predsudkom, segregácii v podštandardných podmienkach bývania, núteným vysťahovaniam a diskriminácii v prístupe k adekvátnemu bývaniu. Takéto zaobchádzanie je v rozpore s medzinárodným aj európskym právom.