Turecko: Ani rok od uväznenia Tanera Kılıça neutíchnu požiadavky na jeho prepustenie

Napriek cynickému potlačovaniu ľudských práv zo strany tureckej vlády sa aktivisti a aktivistky za spravodlivosť a slobodu nenechajú umlčať, vyhlásila dnes Amnesty International pri príležitosti prvého výročia zadržania Tanera Kılıça.

Čestný predseda správnej rady Amnesty International Turecko bol 6. júna 2017 zadržaný na základe nepodložených obvinení z členstva v teroristickej organizácii. Odvtedy sa ozvalo viac ako milión ľudí, ktorí podporili kampaň Amnesty International za jeho okamžité prepustenie.

“Dnes smútime za rokom Tanerovho života, ktorý mu nespravodlivo vzala turecká vláda. Je to však tiež príležitosť pre zvýšenie našej snahy o zaistenie prepustenia jeho i mnohých ďalších aktivistov a aktivistiek občianskej spoločnosti, ktorých stála ich práca slobodu,” povedal Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International.

“Turecké úrady posilnili atmosféru strachu bezohľadným prenasledovaním tých, ktorí sa odvážia ozvať. Avšak dnes vyjadrujú státisíce Tanerových podporovateľov a podporovateliek z celého sveta solidaritu, aby vyslali jasnú správu pre tureckú vládu: nás neumlčíte.”

Taner Kılıç bol obvinený z “členstva v teroristickej organizácii Fethullaha Gülena” na základe falošných obvinení, že si stiahol ByLock, aplikáciu na posielanie správ, ktorú podľa tureckých úradov používajú nasledovníci Fethullaha Gülena. Vláda viní túto skupinu z pokusu o puč z júla 2016.

Avšak neboli predložené žiadne dôveryhodné dôkazy, ktoré by potvrdzovali tvrdenie, že si Taner ByLock naozaj stiahol. Práve naopak, dvaja nezávislí forenzní experti zistili, že v jeho telefóne sa nenachádza žiadna stopa po ByLocku.
 

Taner bol poslaný do väzenia 9. júna 2017, tri dni po zadržaní. Odvtedy sa stal symbolom mnohých obrancov a obrankýň ľudských práva a iných aktivistov, ktorí sa stali terčom pri potlačovaní ľudských práv od neúspešného puču.
 

O mesiac neskôr boli zadržaní desiati obrancovia a obrankyne ľudských práv, vrátane İdil Eser, riaditeľky Amnesty International Turecko. Štyria z nich boli skoro štyri mesiace zadržiavaní, než boli prepustení na kauciu na prvom pojednávaní v októbri 2017.
 

Všetci čelia obvineniam z “členstva v teroristickej organizácii”, nepodloženým obvineniam, ktoré prokurátor nedokázal dokázať ničím, čo by obstálo preskúmaniu.
 

Turecké úrady v decembri 2017 pripustili, že došlo k chybnému obvineniu tisícov ľudí zo stiahnutia si ByLocku. Úrady zverejnili zoznam s 11 480 číslami používateľov mobilných telefónov, čo viedlo k rozsiahlemu prepúšťaniu. Taner však medzi prepustenými nebol.
 

“Dôkazy o Tanerovej nevine sú jasné. Jeho väzba predstavuje hrubú nespravodlivosť, ktorá odhaľuje zlý justičný systém Turecka a chladnokrvné vládne prenasledovanie každého, kto by ju mohol kritizovať,” dodal Salil Shetty.
 

“Taner bol uväznený jedine kvôli jeho vášni pre obranu ľudských práv. Na blížiacom sa pojednávaní tento mesiac musí byť prepustený, zbavený všetkých neopodstatnených obvinení a musí mu byť umožnené pokračovať v jeho dôležitej práci.”
 

Viac ako milión ľudí z 194 krajín sa podpísalo pod výzvy Amnesty International, ktoré požadujú prepustenie Tanera Kılıça a všetkých ostatných obrancov a obrankýň ľudských práv, ktorí sú zadržiavaní jedine kvôli svojmu nenásilnému aktivizmu.
 

Kampaň za jeho prepustenie podporili vlády, umelci a umelkyne- či celebrity ako Ben Stiller, Sting, Zoë Kravitz, Zach Galifianakis a Aj Wejwej.

Amnesty International v správe vydanej v apríli 2018 s názvom Prečkávať búrku: Ochrana ľudských práv v tureckej atmosfére strachu ukázala, ako málo oblastí kedysi živej a prekvitajúcej občianskej spoločnosti v Turecku zostalo nedotknutých neustálym výnimočným stavom.

Celoštátne zásah proti občianskej spoločnosti vyústil do masových svojvoľných zatýkaní a prepúšťania, podkopania právneho systému a umlčania obrancov a obrankýň ľudských práv prostredníctvom vyhrážok, zastrašovania a väznenia.

Ďalšie pojednávanie v Tanerovej veci je stanovené na 21. júna. V prípade uznania vinným zo všetkých obvinení mu môže hroziť až 15 rokov za mrežami.

 

obrázek