TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
Neustále pretrvávajúce a eskalujúce vládne zásahy uvádzajú občiansku spoločnosť do stavu konštantného strachu a obmedzujú životne dôležitú prácu ochrancov a ochrankýň ľudských práv v Turecku, odhaľuje nová správa z Amnesty International.
Správa Prečkať búrku: Ochrana ľudských práv v tureckej atmosfére strachu odhaľuje, že pretrvávajúci výnimočný stav sa nedotkol iba malej časti kedysi živej a nezávislej občianskej spoločnosti. Celoštátne vládne zásahy vyústili do masového zatýkania a prepúšťania, vyprázdňovania právneho systému a snáh o umlčanie ochrancov a ochrankýň ľudských práv pomocou vyhrážok, prenasledovania a väznenia.
„Aj keď sa väznenie novinárov a novinárok dostalo do médií, skutočný hlboký dopad zásahov tureckej vlády na širšiu spoločnosť je ťažké vyčísliť. Nie je však o nič menej reálny,“ uviedol riaditeľ Amnesty International pre Európu Gauri van Gulik.
„Turecké orgány pod rúškom výnimočného stavu vedome a metodicky pokračujú v demontovaní občianskej spoločnosti. Väznia ochrancov a ochrankyne ľudských práv, zatvárajú organizácie a pracujú na vytvorení dusivej atmosféry strachu.“
Výnimočný stav, vyhlásený v júli 2016 ako dočasné mimoriadne opatrenie v súvislosti s neúspešným pokusom o štátny prevrat, bol minulý týždeň už siedmykrát obnovený. Porušovaním práva slobody prejavu a práva na spravodlivý súdny proces, ku ktorému dochádza od vyhlásenia výnimočného stavu, je narúšaná posledná obranná línia každej zdravej spoločnosti, najmä práca ochrancov a ochrankýň ľudských práv. Všeobecnými zákazmi verejných zhromaždení v mestách v celom Turecku je porušované aj právo na pokojné zhromažďovanie sa a združovanie.
Medzičasom viac než 100 000 ľudí čelí trestnému stíhaniu, najmenej 50 000 ľudí bolo poslaných do väzby, kde teraz čakajú na súd a viac než 107 000 zamestnancov verejného sektora bolo s okamžitou platnosťou prepustených.
Trestné stíhanie a väznenie
Prominentní novinári a novinárky a ochrancovia a ochrankyne ľudských práv vrátane Tanera Kılıça, čestného predsedu správnej rady Amnesty International Turecko, sú väznení na základe nepodložených obvinení z terorizmu. Ich zatknutia sú však sotva špičkou ľadovca.
Protiteroristické zákony a vykonštruované obvinenia spojené s prevratom sú používané na potlačenie legitímneho odporu. Novinári a novinárky, akademici a akademičky, ochrancovia a ochrankyne ľudských práv a ďalší predstavitelia a predstaviteľky občianskej spoločnosti sa stávajú obeťami svojvoľných zadržaní, trestného stíhania a dlhých trestov odňatia slobody v prípade, že budú uznaní vinnými v nespravodlivých súdnych procesoch.
Novinári Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan a Mehmet Altan boli vo februári bezpodmienečne odsúdení na doživotie za „pokus o zvrhnutie ústavného poriadku“, pričom len vykonávali svoju novinársku prácu. Právnik v oblasti ľudských práv a novinár Orhan Kemal Cengiz čelí podobnému trestu za kritické príspevky na sociálnych sieťach, komentáre v novinách a prejavy na verejných podujatiach. Súd v jeho prípade rozhodne 11. mája.
„Doma mám pre istotu zbalenú malú tašku,“ hovorí ochrankyňa ľudských práv doktorka Şebnem Korur Fincancı. Osman İşçi, generálny tajomník organizácie Human Rights Association povedal Amnesty International: „Ich cieľom je udržať atmosféru strachu. Sú svojvoľní, nepredvídateľní a ťažko napadnuteľní. Takto dochádza k beztrestnosti.“
Zastrašovanie a potláčanie odporu
Tvrdé zásahy tureckej vlády majú znepokojivý dopad na slobodu prejavu po celej krajine. Eren Keskin, právnička a ochrankyňa ľudských práv, ktorá čelí 140 samostatným obvineniam, zákazu vycestovania a trestu odňatia slobody, hovorí: „Snažím sa slobodne vyjadrovať vlastné názory, no som si vážne vedomá, aká opatrná musím pri ich zverejňovaní byť.“
Stovky ľudí po vyjadrení svojich kritických názorov na tureckú vojenskú ofenzívu v Afrine v severnej Sýrii z 20. januára 2018 sa stalo terčom represií. Podľa ministerstva vnútra bolo do 26. februára v spojitosti s Afrinom vyšetrovaných 1 719 účtov na sociálnych sieťach, za svoje príspevky bolo zadržaných 845 ľudí, 643 čelí súdnemu konaniu.
Ali Erol, ochranca ľudských práv, bol päť dní držaný v policajnej väzbe kvôli svojmu tweetu s obrázkom olivovníka s protivojnovými hashtagmi. Čelí trestnému stíhaniu vo veci „propagandy pre teroristickú organizáciu“ a „nabádania ľudí k nenávisti a nepriateľstvu“.
Zatváranie mimovládnych organizácií a marginalizácia skupín
Od vyhlásenia výnimočného stavu bolo postupne kvôli bližšie nešpecifikovaným napojeniam na teroristické organizácie zatvorených viac než 1 300 mimovládnych organizácií, medzi nimi i také, ktoré poskytujú podporu obetiam sexuálneho a rodovo podmieneného násilia, vysídleným ľuďom a deťom.
Teraz vznikli medzery v poskytovaní pomoci týmto obetiam. Skutočne mi to láme srdce,“ hovorí Zozan Özgökçe z asociácie Van Women. Táto organizácia, ktorá podporovala aj ženy v ťažko dostupných vidieckych oblastiach východného Turecka, pomáhala zvyšovať povedomie detí o sexuálnom zneužívaní a poskytovala ženám rôzne, je dnes zatvorená.
LGBTI+ organizácie hovoria o zákazoch filmových festivalov a dúhových pochodov ako o zatlačení do podzemia. „LGBTI+ ľudia v Turecku dnes žijú vo väčšom strachu ako kedykoľvek predtým. Ľudia cítia, že priestor na to, aby boli sami sebou sa vládnymi zásahmi do slobody prejavu zužuje,“ povedal jeden z aktivistov pre Amnesty International.
„Mimoriadne opatrenia sa v Turecku stávajú čoraz viac bežnými. Napriek týmto vedomým a zámerným útokom proti jednotlivcom však v Turecku stále žije mnoho odvážnych ľudí, ktorí sú ochotní vystúpiť proti nim,“ hovorí Gauri van Gulik.