Turecký súd musí na základe dlho očakávaného rozhodnutia ESĽP zrušiť nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça

Európsky súd pre ľudské práva dňa 31. mája 2022 rozhodol, že uväznenie Tanera Kılıça v rokoch 2017 – 2018 (v tom čase predsedu správnej rady Amnesty International Turecko) bolo porušením jeho práva na slobodu, bezpečnosť a slobodu prejavu. Amnesty International v tejto súvislosti opätovne vyzvala turecké orgány, aby zrušili nespravodlivý a ničím nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça, ktorému hrozí opätovné uväznenie.

Tanera Kılıça zatkli v júni 2017 a následne strávil viac ako 14 mesiacov vo väzení. V júli 2020 ho odsúdili na šesť rokov a tri mesiace odňatia slobody za údajné členstvo v „teroristickej organizácii, hnutí Fethullaha Gülena.“ Kılıç sa proti rozsudku odvolal. O odvolaní v súčasnosti rozhoduje najvyšší odvolací súd Turecka.

„Dlhoočakávané rozhodnutie Európskeho súdu iba potvrdzuje to, čo sme vedeli od začiatku: keď [turecké úrady] na základe vykonštruovaných obvinení zavreli Tanera Kılıça do väznice s vysokým stupňom stráženia, svojvoľne tak zbavili slobody človeka, ktorý celý život bráni ľudské práva, uviedol v reakcii na rozsudok ESĽP regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu Nils Muižnieks.

Muižnieks zároveň doplnil, že aj „napriek tomu, že sa obvinenia voči nemu ukázali ako nepodložené, Tanerovi Kılıçovi naďalej hrozí potvrdenie pôvodného rozsudku, po ktorom si bude musieť odpykať zvyšok politicky motivovaného trestu. Európsky súd dnes ráno opätovne potvrdil, že turecké orgány nemali ‚žiadne dôvodné podozrenie, že Taner spáchal trestný čin‘ a jeho zadržiavanie vo vyšetrovacej väzbe ani trest odňatia slobody nemajú právny základ.

Rozsudok ESĽP poskytuje tureckým orgánom jasný a dôrazný rámec na to, aby konečne prestali porušovať Tanerove ľudské práva. Tento politicky motivovaný pokus umlčať obrancu ľudských práv je súčasťou širšieho zásahu tureckých orgánov proti ľudským právam v krajine a proti ľuďom, ktorí ich bránia. Preto žiadame zrušenie rozsudku tureckého súdu v prípade Tanera Kılıça.“