TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
6. JÚNA 2025
Nórsky parlament prijal zákon, ktorý uznáva, že sex bez súhlasu je znásilnenie. Nórsky parlament prijal zmeny zákona jednoznačnou väčšinou 91 hlasov proti 12. Prijatie definície znásilnenia založenej na absencii súhlasu predstavuje historické víťazstvo. Uviedla to organizácia Amnesty International Nórsko.
Nový prvý odsek ustanovenia o znásilnení v § 291 nórskeho Trestného zákona stanovuje, že pohlavný styk s osobou, ktorá nedala súhlas slovom ani skutkom, sa potrestá ako znásilnenie s maximálnym trestom odňatia slobody na šesť rokov. Nový druhý odsek ustanovenia o znásilnení stanovuje, že pohlavný styk s použitím násilia alebo vyhrážok s osobou, ktorá vyjadrí nesúhlas, alebo s osobou, ktorá nie je schopná brániť sa, sa bude považovať za priťažujúcu okolnosť a potrestá sa vyšším trestom.
„Ide o historicky prelomové rozhodnutie. Zabezpečuje totiž, že ustanovenia Trestného zákona týkajúce sa znásilnenia sú konečne v súlade s ľudskoprávnymi záväzkami Nórska. Zákon jasne stanovuje, že takzvané zamrznutie nikdy neznamená súhlas. Stanovuje aj to, že pasivitu možno interpretovať ako súhlas len v prípade, že existujú konkrétne dôkazy, že došlo k vyjadreniu súhlasu,“ uviedla Patricia Kaatee, politická poradkyňa Amnesty International Nórsko.
„Nové ustanovenie týkajúce sa znásilnenia poskytuje možnosť vyšetrovať a trestať znásilnenie na základe poznatkov, ktoré máme o tom, ako sa znásilnenie a sexuálne násilie prejavujú v praxi. Zakotvenie zásady súhlasu svedčí o tom, že nórsky parlament vypočul preživšie a preživších znásilnenia, odborníctvo a organizácie občianskej spoločnosti. Nórsko tak konečne nasleduje všetkých svojich severských susedov. Nasleduje aj celkovo 18 ďalších krajín v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru, ktoré už majú v Trestnom zákone ustanovenie o znásilnení založené na absencii súhlasu,“ uviedla Åsne Solberg z organizácie Legal Counselling for Women JURK a členka Consent Alliance (Aliancie za súhlas).
Víťazstvo pre všetky obete a preživšie znásilnenia a sexuálneho násilia
„Je to víťazstvo pre všetky obete a preživšie znásilnenia a sexuálneho násilia, ktoré sa podelili o svoje príbehy a ktoré niesli bremeno tohto boja na svojich pleciach – často za veľkú osobnú cenu. Bez ich svedectiev a odvahy by sme sa nikdy nedostali tak ďaleko,“ uviedla Sol Stenslie z Consent Alliance.
„Ide tiež o veľký pokrok v dôležitej práci v oblasti prevencie znásilnení a sexuálneho násilia. Keď zákon stanovuje, že sex vyžaduje slobodný súhlas, vysiela to dôležitý signál, najmä mladým ľuďom,“ povedala Anneli Rønes, vedúca oddelenia komunikácie a politiky v Sex og Samfunn, najväčšom nórskom centre pre sexuálne a reprodukčné zdravie a práva, a zároveň členka Consent Alliance.
„Dnes oslavujeme významný pokrok v oblasti práv žien v Nórsku. Znásilnenie zasahuje prevažne dievčatá a ženy. Príliš veľa z nich zažilo, že im nikto neveril, pretože ‚zamrzli‘, nepovedali nie alebo sa nebránili. Toto nové ustanovenie o znásilnení jasne stanovuje, že zodpovednosť za zabezpečenie súhlasu nesie osoba, ktorá iniciuje sex,“ uviedla Malin Stensønes, generálna tajomníčka Norske Kvinners Sanitetsforening (Nórskej asociácie žien pre verejné zdravie) a členka Consent Alliance.
„Teraz sa začína ďalšia kapitola. Nórsko musí zabezpečiť riadne uplatňovanie zákona prostredníctvom odbornej prípravy a posilnenia kapacít a odborných znalostí v systéme súdnictva. Dostali sme nástroj – teraz ho musíme použiť,“ uviedla Patricia Kaatee.