TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
1. APRÍLA 2025
Amnesty International dnes uviedla, že sa musí uskutočniť nezávislé a nestranné vyšetrovanie okolností, za ktorých izraelské sily spustili paľbu na vozidlá palestínskych zdravotníkov a záchranárov, ktorí išli v južnej časti pásma Gazy na záchrannú operáciu, a najmenej 15 z nich zastrelili. Amnesty opakované vyzýva na okamžité umožnenie vstupu nezávislých pozorovateľov do okupovaného pásma Gazy.
Medzi zabitými bolo osem zdravotníckych pracovníkov Palestínskeho Červeného polmesiaca (PRCS), jeden zamestnanec UNRWA a šesť členov palestínskej civilnej obrany. Jeden ďalší zdravotník z PRCS zostáva nezvestný.
„Títo muži boli zdravotníci a záchranári. Deň čo deň nasadzovali svoje životy, odvážne čelili bombám a strelám a pracovali v hrozných podmienkach, aby zachraňovali životy. To, že zahynuli, keď sa snažili zachraňovať ľudí, je hlboko znepokojujúce a je to absolútna tragédia. Zdravotníckych pracovníkov, ktorí vykonávajú svoje humanitárne povinnosti, musia za každých okolností rešpektovať a chrániť. Úmyselné útoky na zdravotníkov a humanitárnych pracovníkov medzinárodné právo zakazuje a predstavujú vojnové zločiny. Keď sa zdravotníkom a humanitárnym pracovníkom bráni vo vykonávaní ich záchrannej práce, trpia všetky obete ozbrojeného konfliktu. Tieto zabitia sa musia nezávisle a nestranne vyšetriť a je nevyhnutné vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom,“ uviedla Erika Guevara Rosas, riaditeľka Amnesty International pre globálny výskum, politiky, advokáciu a kampane.
Podľa člena palestínskej civilnej obrany, s ktorým Amnesty International viedla rozhovor, obete boli 21. marca 2025 na ceste do oblasti Hašašín v Rafahu na juhu pásma Gazy v rámci spoločnej záchrannej misie PRCS a palestínskej civilnej obrany. Smerovali na miesto, kde mali poskytnúť pomoc niekoľkým zraneným ľuďom vrátane zdravotníka PRCS Mustafu Khafaju. Ten utrpel zranenia po tom, ako prišiel do oblasti poskytnúť prvú pomoc ľuďom zraneným v dôsledku izraelského ostreľovania. Posádka PRCS bola niekoľko dní nezvestná, kým 30. marca po strastiplnom deväťdňovom pátraní našli ich telá v masovom hrobe.
Jedného zo zdravotníkov izraelské sily zadržali a 23. marca ho prepustili.
Izraelská armáda priznala, že vojaci strieľali na palestínske sanitky a hasičské autá
Izraelská armáda uviedla, že počiatočným vyšetrovaním sa zistilo, že jej jednotky spustili paľbu na vozidlá, ktoré považovali za „podozrivé“. Priznala, že strieľali na palestínske sanitky a hasičské autá. Izraelské sily mali v tom čase oblasť plne pod kontrolou.
Amnesty International bude pokračovať v skúmaní podrobností tohto prípadu. Úsilie preskúmať a vyšetrovať porušovania ľudských práv a zločinov podľa medzinárodného práva v pásme Gazy naďalej vážne obmedzuje úplné obliehanie pásma zo strany Izraela. Izrael odmieta umožniť prístup do pásma Gazy osobám povereným vyšetrovaním porušovania ľudských práv vrátane forenzných expertov.
„Izrael aj naďalej odmieta vstup do pásma Gazy pre forenzných expertov, výskumníčky a nezávislých vyšetrovateľov vrátane vyšetrovateľov z Medzinárodného trestného súdu (ICC) a medzinárodných ľudskoprávnych organizácií, ako Amnesty International. Toto konanie upevňuje beztrestnosť a dodáva odvahu páchateľom vojnových zločinov zo všetkých strán,“ uviedla Erika Guevara Rosas.
Izrael musí okamžite umožniť nestranné a nezávislé vyšetrovanie rozsiahleho porušovania ľudských práv, vrátanie zastrelenia 15 palestínskych zdravotníkov a záchranárov
„Podľa výskumu Amnesty International nesie Izrael zodpovednosť za vojnové zločiny a genocídu v pásme Gazy. Izraelské orgány musia prestať brániť vyšetrovaniu beštiálnych zločinov. Bránenie vo vyšetrovaní je v rozpore s právne záväznými príkazmi Medzinárodného súdneho dvora. Musia okamžite umožniť nestranné a nezávislé vyšetrovanie a zhromažďovanie a uchovávanie dôležitých dôkazov profesionálnymi vyšetrovateľmi vrátane vyšetrovateľov poverených OSN a ICC, ako aj vyšetrovateľov pracujúcich pre palestínske a medzinárodné ľudskoprávne organizácie. Bez takéhoto vyšetrovania Izrael odopiera obetiam akúkoľvek šancu na spravodlivosť a odškodnenie.
Vzhľadom na hrubé porušovanie medzinárodného práva vrátane základných zásad medzinárodného humanitárneho práva zo strany Izraela už štáty nemôžu naďalej mlčať a nečinne sa prizerať. Majú jasné povinnosti zabezpečiť, aby Izrael rešpektoval medzinárodné humanitárne právo, a ukončiť genocídu a ďalšie hrubé porušovanie medzinárodného práva voči palestínskemu obyvateľstvu. Každý deň nečinnosti stojí životy v pásme Gazy a ešte viac dodáva odvahu páchateľom.“
Izraelská genocída v pásme Gazy už spôsobila smrť bezprecedentného počtu humanitárnych pracovníkov, z ktorých drvivú väčšinu tvoria Palestínčania a Palestínčanky. Celkovo od 7. októbra 2023 v pásme Gazy zabili najmenej 408 humanitárnych pracovníkov a pracovníčok vrátane najmenej 280 pracovníkov a pracovníčok agentúry UNRWA a 34 pracovníkov a pracovníčok PRCS.