AI vyslovila vážne obavy nad vlnou zastrašovania občianskych aktivistov, zo strany nigérijských štátnych orgánov. V priebehu prvého decembrového týždňa zadržali bezpečnostné sily trom aktivistom cestovné pasy na letisku Murtala Mohammed v Lagose. Členovia nigérijskej tajnej služby (SSS) ich potom celé hodiny vypočúvali.
„Nigérijská vláda by mala vrátiť zabavené pasy a zastaviť zastrašovanie. Rovnako by mala skoncovať so všetkými praktikami, ktoré porušujú slobodu pohybu a slobodu vyjadrovania,“ zdôraznila AI.
Vlna obťažovania a zastrašovania aktivistov za ľudské práva prišla po tom, čo boli dvaja členovia Organizácie za občianske slobody (CLO) v októbri tajnou službou predvolaní na vypočúvanie. Dôvodom mala byť ich účasť na písaní správy o beztrestnosti a štátom podporovanom násilí v Nigérii. Dvaja pracovníci CLO odmietli prísť, pokým nedostanú jasné vysvetlenie prečo boli predvolaní.
„Prezident Obasanjo by mal podniknúť okamžité kroky a zastaviť nerešpektovanie medzinárodných štandardov ochraňujúcich aktivistov za ľudské práva.“ vyhlásila AI. Tieto štandardy pozostávajú z Johannesburgskej deklarácie o aktivistoch za ľudské práva v Afrike z roku 1998, a z Deklarácie OSN z toho istého roku o právach a zodpovednosti jednotlivcov a skupín pri obhajobe všeobecne uznávaných ľudských práv a fundamentálnych slobôd.
Nedostatok kvalifikovaných policajtov
Tri roky po zvolení občianskej vlády v máji 1999, sú občania Nigérie konfrontovaní s jednou z najmohutnejších vĺn násilia za posledné desaťročia. Represie súvisia s vysokou kriminalitou. Jednou z príčin tohto stavu je nedostatok kvalifikovanej policajnej sily. Policajné hliadky musia často bojovať proti ťažko vyzbrojeným gangom zlodejov, ktoré za posledné tri roky zavraždili mnoho desiatok policajtov.
Zvýšená kriminalita a neistota spojená s malou úspešnosťou polície prispieva k neustálemu zvyšovaniu počtu dobrovoľných občianskych skupín, známych ako Bakkassi Boys. Často sú podporované miestnymi politickými štruktúrami, predovšetkým v juhovýchodnej Nigérii. V súvislosti s blížiacimi sa voľbami rastie riziko ich zneužitia na proklamované znižovanie kriminality.
Praktiky neštátnych bezpečnostných síl
Podpora alternatívnych štruktúr je v rozpore s Nigérijskou ústavou, ktorá zakazuje vznik neštátnych bezpečnostných síl. Nigérijské dobrovoľné občianske skupiny sú ozbrojené a sú zodpovedné za mnohé mimosúdne uväznenia, vraždy, mučenie a zlé zaobchádzanie so zadržanými. Tí, ktorí verejne vystupujú proti takýmto praktikám sa často sami stávajú ich cieľom. Jedným z oponentov je aj Odi Okaka Oquosa, umelec a náboženský vodca, ktorý AI povedal, že ho Bakkasi Boys zadržali a mučili v Onitsha 19. októbra 2000. Pravidelne ich navštevoval a presviedčal, aby zastavili porušovanie ľudských práv v štáte Anambra. Bakassi Boys Bol ho brutálne zbili a tri dni väznili. Neskôr ho na nátlak príbuzných prepustili. V októbri 2001 mu podpálili kanceláriu a zničili všetok majetok.
Nigérijská organizácia bojujúca za ľudské práva, CLO, predpokladá, že Bakkasi Boys spáchali v štáte Anambra od apríla 2000 do januára 2002 vyše 2000 mimosúdnych popráv. CLO prináša dôkazy o tisíckach mučených alebo zavraždených. Podľa CLO v období medzi 4. januárom a 15. marcom 2002 bolo len v meste Onitsha mimosúdne popravených 105 osôb. Dvadsiateho ôsmeho mája 2000, skupina Bakkasi Boys vyhlásila, že v Onitsha popravila 36 údajných zlodejov. Podozriví boli niekoľko týždňov zadržiavaní na viacerých miestach, napríklad na Onitshskom trhovisku, ktoré je hlavným stanom tejto skupiny. Potom ich dvoma autobusmi odviezli na rôzne miesta, kde ich verejne zavraždili mačetami a železnými tyčami. Očití svedkovia vypovedali, že 11. augusta 2001 bolo najmenej 8 ľudí rozštvrtených a kúsky ich tiel zapálené na verejnom priestranstve Lagos Motor Parku, Sokoto Road, Upper-Iweka a na iných miestach v Onitsha.
AI je vážne znepokojená precedensom, ku ktorému došlo v štátoch Anambra a Imo. Ich regionálne správy totiž oficiálne odobrili existenciu ozbrojených občianskych skupín. Oficiálne uznanie takýchto skupín podľa AI prenáša plnú zodpovednosť za tieto činy aj na Nigérijskú federálnu vládu spolu s miestnou správou jednotlivých štátov.