Žiadajte reguláciu obchodu s policajným vybavením

Spoločenské a systémové zmeny môžeme docieliť iba vtedy, keď ich budeme žiadať spoločne. Všetci a všetky máme právo protestovať pokojne, bezpečne a bez strachu, že polícia neprimerane použije svoje vybavenie a pritom nám ublíži, zraní nás alebo dokonca zabije. Zmluva o obchode bez mučenia by mohla pomôcť chrániť právo na protest. Žiadajte slovenskú vládu, aby podporila reguláciu obchodu s policajným vybavením a tzv. menej smrtiacimi zbraňami. Okrem toho ju vyzvite, aby zabezpečila, že ozbrojené zložky budú toto vybavenie používať v súlade s medzinárodným právom.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ministerstvu zahraničných vecí a ministerstvu obrany SR a žiadajte:

  • aby SR na pôde OSN podporila snahy o prijatie Zmluvy o obchode bez mučenia,
  • aby SR zabezpečila, že polícia bude aj počas protestov adekvátne používať svoje vybavenie vrátane tzv. menej smrtiacich zbraní.

*Zásady ochrany a spracovania osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým začiatočným písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásiť sa na odber newslettera
Súhlas s podmienkami ochrany a spracovania osobných údajov (povinné)

Znenie petície

Aktivisti a aktivistky na celom svete čelia vlnám represií zo strany policajných a vojenských zložiek. Tie sa snažia potlačiť hlasy kritické k miestnym vládam aj medzinárodnému spoločenstvu. Mnohé štáty považujú menej smrtiace zbrane vrátane slzotvorného plynu, gumových projektilov, dráždivého spreja a obuškov často za bezpečnejšie alternatívy k strelným zbraniam. Ozbrojené zložky ich však až príliš často nezákonne používajú na zastrašovanie, trestanie alebo rozháňanie protestujúcich.

V mnohých prípadoch protestujúci alebo dokonca len okoloidúci ľudia po použití tzv. menej smrtiacich zbraní utŕžili vážne zranenia s trvalými následkami. Nedbalé konanie polície tak priamo podkopáva právo na pokojné zhromažďovanie.

Prípady so zlým koncom ukazujú, že potrebujeme zmenu

24-ročná Leidy Cadena prišla počas protestu v Kolumbii o oko, keď ju príslušník poriadkovej policajnej jednotky postrelil 37 mm gumovým projektilom. Rovnaké zranenie utrpel 29-ročný Payu Boonsophon v Thajsku. 26-ročný Gustavo Gatica oslepol na obe oči v dôsledku policajného násilia voči protestujúcim v Čile. 80-ročná Zineb Redouane prišla o život vo vlastnom byte, keď ju počas protestov vo francúzskom Marseille zasiahol do hlavy granát so slzotvorným plynom. Zineb pritom nebola účastníčkou protestov.

Moje oko je preč. Nemôžem to zmeniť. Ale spôsob, akým sa tieto zbrane používajú? Ten sa zmeniť . Obchod s policajným vybavením musíme dostať pod kontrolu. Napriek môjmu zraneniu som stále zapálená aktivistka. Všetci a všetky musíme mať možnosť pokojne protestovať bez strachu. Protest je najsilnejší spôsob, ako sa spojiť a ukázať svetu, že s niečím nesúhlasíme.

Leidy Cadena

Pokiaľ nebude existovať účinná kontrola predaja a používania policajného vybavenia a menej smrtiacich zbraní založená na ľudskoprávnych princípoch a normách, podobné prípady sa budú opakovať a ďalší jednotlivci utŕžia fyzické a psychické zranenia.

Podpíšte petíciu ešte dnes

Zmluva o obchode bez mučenia by túto situáciu mohla zmeniť. Preto je nevyhnutné, aby vlády na celom svete hlasovali na pôde OSN za zmluvu o regulácii obchodu s policajným vybavením a menej smrtiacimi zbraňami. Spolupracujme so spoločným cieľom chrániť právo na protest a účastníctvo demonštrácií. Každý deň, ktorý uplynie bez toho, aby bola v platnosti Zmluva o obchode bez mučenia, hrozí ďalšiemu človeku, ktorý sa odváži pokojne protestovať, vážne alebo dokonca smrteľné zranenie. Toto riziko musíme čo najskôr eliminovať.

Podpíšte petíciu a žiadajte od vlády SR, aby podporila zmluvu o regulácii obchodu s policajným vybavením.