Obchod s menej smrtiacimi zbraňami je nebezpečne neregulovaný

Amnesty International vo svojej novej správe upozorňuje na nedostatočnú reguláciu tzv. menej smrtiacich zbraní. Zbrane vrátane slzotvorného plynu, gumových projektilov, obuškov a omračujúcich granátov sa bez vhodných regulácií predávajú do krajín, ktoré ich štátne zložky môžu používať (a často používajú) na násilné potláčanie protestov. Amnesty International vo svojom výskume identifikovala spoločnosti z Číny, Francúzska, Talianska, Južnej Kórey a USA. Podľa Paricka Wilckena z oddelenia globálnych záležitostí Amnesty International majú zodpovednosť za ukončenie nezodpovedného obchodovania s týmto vybavením práve obchodné spoločnosti, ktoré vyrábajú a distribuujú menej smrtiace zbrane (ďalej len „výrobcovia zbraní“), pretože práve oni podnecujú globálnu krízu ľudských práv.

Amnesty International preto vyzýva štáty medzinárodného spoločenstva, aby reagovali na výzvy osobitného spravodajcu OSN pre problematiku mučenia. Ten vyzýva na prijatie prísnej zmluvy o obchode bez mučenia. Takáto zmluva by zakázala zneužívanie menej smrtiacich zbraní. Okrem toho by zaviedla prísnu kontrolu obchodu s vybavením, ktorého používanie často vedie k mučeniu alebo inému zlému zaobchádzaniu.

Správa s názvom „Obchod s represiami“ analyzuje činnosť 23 výrobcov menej smrtiacich zbraní a poľovníckej munície. Podľa zistení organizácie boli ich výrobky nezákonne použité pri potláčaní protestov v 25 krajinách sveta. Amnesty International pri príprave správy analyzova informácie z otvorených zdrojov a údaje o obchodovaní s menej smrtiacimi zbraňami, aby upozornila na potrebu riešiť nedostatočnú reguláciu obchodu s vybavením, ktoré sa využíva na presadzovanie práva.

Zisk z bolesti

Amnesty International preskúmala záznamy z protestov, ku ktorým došlo počas uplynulej dekády naprieč celým svetom. Organizácia pritom našla dôkazy o bezohľadnom používaní menej smrtiacich zbraní, v niektorých prípadoch so smrteľnými následkami.

Obchod s menej smrtiacimi zbraňami je v súčasnosti globalizovaný a takmer neregulovaný. Trh ovládajú Čína, Južná Kórea, USA a veľké európske štáty. Veľkými hrácmi sú aj spoločnosti v krajinách ako Brazília, India a Turecko, ktoré vyrábajú zbrane pre domáci trh a vo veľkom ich aj vyvážajú. Správa sa venuje francúzsko-talianskej spoločnosti Cheddite, americkej firme Combined Systems ako aj výrobcovi Norinco Group.

„Spoločnosti vyrábajúce toto vybavenie nesú zodpovednosť za dodržiavanie ľudských práv. Preto by nemali by vyvážať do krajín, kde hrozí, že štátne zložky ich výrobky nezákonne použijú na potlačenie pokojných protestov. Osobitný spravodajca OSN pre problematiku mučenia dnes [12. októbra] zverejnil správu, v ktorej odporúča vypracovať právne záväzné medzinárodné normy na reguláciu obchodu s menej smrtiacimi zbraňami. Jednotlivé štáty musia tieto odporúčania a vznik regulácie plne podporiť,“ uviedol Patrick Wilcken.

Amnesty International kontaktovala spoločnosti, ktorých činnosti sa v správe venuje a ponúkla im možnosť reagovať na svoje zistenia. V čase uverejnenia tejto správy žiadna z nich neodpovedala.

Zistite viac o našej práci