V decembri minulého roka Najvyšší súd v Londýne rozhodol, že 20. a 21. februára 2024 prejedná (možno naposledy) odvolanie Juliana Assangea voči rozsudku o vydaní do USA. Súd v tomto prípade rozhodne, či bude mať Assange ešte nejakú možnosť odvolať sa na britskom súde. V prípade, že neuspeje, sa bude musieť pripraviť na hroziace vydanie. Julian Assange strávil takmer 5 rokov v londýnskej väznici Belmarsh, kde ho od apríla 2019 držia vo vyšetrovacej väzbe. Amnesty považuje veľkú časť tejto väzby za svojvoľnú.
Amnesty International dlhodobo vyzýva americké orgány, aby stiahli obvinenia vznesené proti Julianovi Assangeovi za jeho novinársku prácu a umožnili tým jeho bezodkladné prepustenie na slobodu. Petíciu za zrušenie obvinení, ktorú sme doručili americkým úradom, podpísalo viac ako pol miliardy ľudí na celom svete. Amnesty zároveň dlhodobo vyzýva Spojené kráľovstvo, aby Assangea nevydalo do USA a aby ho okamžite prepustili na slobodu.
Kontext prípadu a Assangeova investigatívna práca
Julian Assange v roku 2010 odhalil a zverejnil dokumenty, ktoré obsahovali aj informácie o možných vojnových zločinoch armády USA. Neoblomná snaha americkej vlády o jeho prenasledovanie je jednoznačným útokom na slobodu prejavu. Obvinenia voči Julianovi Assangeovi vychádzajú priamo zo skutočnosti, že v rámci svojej práce pre WikiLeaks zverejňoval odhalené dokumenty. Toto konanie samé osebe by nemalo byť trestné a predstavuje bežnú súčasť profesionálnej práce investigatívnych novinárov a novinárok.
Assangeovo odsúdenie a uväznenie v USA by malo potenciálny ochromujúci účinok na novinársku obec a ďalších ľudí, ktorí odhaľujú previnenia štátnych orgánov prostredníctvom zverejňovania informácií získaných z dôveryhodných zdrojov. Okrem toho by vážne ohrozilo právo verejnosti na informácie o činnosti a plánoch svojej vlády. Vláda USA musí stiahnuť všetky obvinenia vznesené voči Assangeovi za takúto činnosť.
V prípade vydania do USA hrozí Assangeovi mučenie a zlé zaobchádzanie
Najvyšší súd Spojeného kráľovstva 6. júna 2023 zamietol predchádzajúce odvolanie Juliana Assangea proti príkazu na vydanie. Príkaz v júni 2022 podpísala vtedajšia britská ministerka vnútra Priti Patel. Amnesty International v tedy reagovala, že „prípadné vydanie Juliana Assangea nás mimoriadne znepokojuje, o to viac, že mu v USA hrozí dlhodobá samoväzba, ktorá predstavuje porušenie zákazu mučenia alebo iného zlého zaobchádzania. Diplomatické záruky USA, že Assangea nebudú držať v samoväzbe, nemožno považovať, vzhľadom na predchádzajúce udalosti, za dostatočné ani spoľahlivé.“
Vyzvite pred pojednávaním Ministerstvo spravodlivosti USA na sociálnych sieťach (@TheJusticeDept), aby Assangea zbavili všetkých obvinení a od britskej prokuratúry (@CPSUK) žiadajte, aby zabránila Assangeovmu vydaniu do USA.
Odporúčané odkazy a ďalšie informácie o tom, ako podporiť prípad Juliana Assangea, vám prinesieme čoskoro.