Žiadajte spravodlivosť pre Juraja a Matúša

Tisíce ľudí na Slovensku sa postavili na podporu LGBTI+ ľudí v boji proti diskriminácii, nenávisti a nevraživosti, ktorej kvír ľudia čelia po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred LGBTI+ barom Tepláreň v Bratislave. Pridajte sa a vyjadrite svoju podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku. Žiadajte spravodlivosť pre obete aj preživšiu, vyšetrenie útoku pred Teplárňou a dodržiavanie ľudských práv LGBTI+ ľudí na Slovensku.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú premiérovi SR, od ktorého požadujeme:

  • aby príslušné orgány podnikli všetky potrebné kroky potrebné na zabezpečenie spravodlivosti pre obete a preživšiu útoku na Zámockej a ich blízkych;
  • aby SR prijala preventívne opatrenia na ochranu LGBTI+ ľudí pred ďalšími útokmi a násilím;
  • aby vláda SR naplnila požiadavky výzvy Ide nám o život a bezodkladne zabezpečila ochranu rovnosti a ľudských práv LGBTI+ ľudí v súlade s medzinárodnými záväzkami SR.

Adresátom petície je aktuálne Ľudovít Ódor. Po vymenovaní novej vlády adresáta upravíme, naše požiadavky však ostanú zachované.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihláste sa na odber newslettera (nebojte, nebudeme vás spamovať)
Súhlasím s podmienkami spracovania osobných údajov (povinné)

Aktualizácia 12. októbra 2023

Od vraždy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha už uplynul rok. Šok, zdesenie a akútnu bolesť u ich blízkych aj u mnohých z nás, ktorým záleží na ľudských právach, vystriedal hnev, frustrácia a chronická bolesť z toho, že sa ani rok po tomto nenávistnom čine na Slovensku nič nezmenilo.  

LGBTI+ ľudia sú stále terčom nenávisti a útokov –⁠ verbálnych aj fyzických. Uplynulé mesiace sme videli a počuli mnoho urážok a lží, ktorými sa časť politického spektra a ďalšie verejne činné osoby dlhodobo snažia kvír ľudí dehumanizovať a vyčleniť zo spoločnosti, ako keby neboli jej integrálnou súčasťou. Slovensko neprijalo žiadne zákony a opatrenia na zlepšenie ľudskoprávnej situácie LGBTI+ ľudí. Navyše, ani rok po vraždne nie je ukončené vyšetrovanie vraždy dvoch mladých ľudí, ktorí sa stali terčom nenávisti a násilia len preto, kým boli. Preto aj naďalej žiadame vyšetrenie tohto činu a zavedenie preventívnych opatrení, aby sa podobné zločiny v budúcnosti neopakovali.

Znenie petície

Večer 12. októbra 2022 sedeli Juraj, Matúš a Radka pred bratislavskou Teplárňou, keď na nich mladý muž opakovane vystrelil z pištole. Juraja, 27-ročného nebinárneho človeka, a Matúša, 23-ročného bisexuálneho muža, na mieste zavraždil. 28-ročná Radka utrpela zranenia a previezli ju do nemocnice.

Pred útokom podozrivý strelec zverejnil na Twitteri manifest obsahujúci násilné a diskriminačné vyjadrenia voči LGBTI+ ľuďom a židovskej komunite. Prípad je v štádiu vyšetrovania, Národná kriminálna agentúra zločin klasifikovala ako teroristický čin.

Podpíšte petíciu a prejavte solidaritu s blízkymi Juraja a Matúša a so všetkými LGBTI+ ľuďmi na Slovensku.

Žiadajte slovenské úrady, aby zabezpečili rýchle a dôkladné vyšetrenie útoku pred Teplárňou. Okrem toho vláda SR vyzývame, aby prijala proaktívne opatrenia na predchádzanie nenávistným útokom namiereným proti LGBTI+ ľuďom. Zároveň požadujeme, aby SR naplnila požiadavky výzvy Ide nám o život a bezodkladne zabezpečila ochranu rovnosti a ľudských práv LGBTI+ ľudí v súlade s medzinárodnými záväzkami SR.

Kontext prípadu: nepriateľské nálady, stereotypy a diskriminácia

Tragickú udalosť, ktorá sa odohrala na Zámockej ulici v Bratislave, je potrebné vnímať v kontexte nepriateľských nálad, útokov, škodlivých mýtov a stereotypov, ktorým LGBTI+ ľudia na Slovensku neustále čelia. Pôvodcami nenávistných a diskriminačných vyjadrení voči nim sú pritom často práve politici a političky.

Na Slovensku nie je možné uzavrieť manželstvo ani registrované partnerstvo s osobou rovnakého pohlavia. Krajina neuznáva ani zväzky právoplatne uzavreté v zahraničí. Páry rovnakého pohlavia spolu nemôžu legálne vychovávať deti a čelia mnohým ďalším prekážkam a diskriminácii.

Dianie okolo odborného usmernenia, ktoré sa týka medicínskych tranzícií, ukazuje snahu obmedzovať ľudské práva

V apríli 2022 roka vydalo slovenské Ministerstvo zdravotníctva Odborné usmernenie na zjednotenie medicínskych postupov pri vydávaní lekárskeho posudku pri zmene pohlavia, ktoré prvýkrát v histórii krajiny upravovalo postupy medicínskej tranzície. Usmernenie prinášalo niekoľko pozitívnych zmien, predovšetkým však zakazovalo nútené sterilizácie a kastrácie ľudí, ktorí sa rozhodli tranzíciu podstúpiť. Napriek tomu, že transrodoví ľudia neboli zo zákona povinní v procese tranzície podstúpiť kastračný, resp. sterilizačný zákrok, mnohí poskytovatelia a poskytovateľky zdravotnej starostlivosti svoju klientelu do tohto zákroku nútili.

Negatívna reakcia časti politického spektra neskončila pri diskriminačných a urážlivých vyjadreniach. Tlak, ktorý vyvinuli na zodpovedné osoby, viedol 18. mája k pozastaveniu platnosti usmernenia. (Edit 2023): Usmernenie bolo v marci 2023 opäť prijaté do platnosti, tá mu však vyprší v apríli 2024, čo môže spôsobiť ďalšie vážne komplikácie.(Edit 2023)

Ďalšie útoky, chýbajúca legislatíva a nerovnosť práv

Kvír ľudia a aktivistky odo dňa útoku na Tepláreň čoraz častejšie hlásia fyzické útoky a nenávistné správy na sociálnych sieťach. Dvaja kvír ľudia zažili útok cestou vlakom. Gejský pár napadli v bratislavskej reštaurácii za letmý bozk. Podobná situácia sa zopakovala v nitrianskom parku. Vyhrážky smrťou hlásili aj organizátori pochodu Pride.

Týždeň po streľbe slovenský parlament odmietol posunúť do druhého čítania návrh Zákona o partnerskom spolužití, ktorý by mohol mierne zlepšiť situáciu párov rovnakého pohlavia na Slovensku. Zákon ponúkal minimalistické zmeny, ktoré by nezosobášeným párom poskytli prístup k zdravotnej dokumentácii či dedeniu po partnerovi alebo partnerke. Za posunutie návrhu zákona do druhého čítania hlasovalo len 50 zo 150 poslancov a poslankýň NR SR.

LGBTI+ organizácie na Slovensku zverejnili 24. októbra zoznam požiadaviek adresovaných slovenskej vláde a parlamentu. V dokumente s názvom Ide nám o život žiadajú dodržiavanie ľudských práv LGBTI+ ľudí vrátanie uzákonenia partnerských zväzkov a prístup k dôstojnej tranzícii. Viac informácií nájdete na tomto odkaze: https://idenamozivot.sk.

Zistite viac o našej práci