Žiadajte zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí

Slovenská republika, petícia je aktívna od 4.9.2023

Orgány presadzovania práva na celom svete využívajú systémy na rozpoznávanie tvárí na potláčanie protestov ako aj prenasledovanie menšinových komunít. Tieto technológie porušujú právo na súkromie, ohrozujú právo na slobodu pokojného zhromažďovania a prejavu. Okrem toho ohrozujú právo na rovnosť a ochranu pred diskrimináciou. Podpíšte petíciu a vyzvite vládu SR, aby zakázala technológie na rozpoznávanie tvárí.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú slovenskej vláde a žiadajte:

  • aby SR zakázala využívanie technológií na rozpoznávanie tvárí,
  • aby SR využila diplomatické nástroje a zasadzovala sa za zákaz využívania technológií na rozpoznávanie tvárí aj v ďalších krajinách.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým prvým písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Mám záujem o odber newslettera (sľubujeme, nebudeme vás spamovať)
Súhlasím s podmienkami spracovania osobných údajov (povinné)

Znenie petície

Technologické spoločnosti bez vedomia a súhlasu dotknutých osôb získavajú milióny fotografií z profilov na sociálnych sieťach. Pri vývoji technológie rozpoznávania tvárí siahajú aj do iných databáz vrátane registrov vodičských preukazov. Masové sledovanie obyvateľstva je invazívne, represívne a rasistické.

Orgány presadzovania práva používajú takýto softvér v kombinácii s bezpečnostnými kamerovými systémami na vyhľadávanie potenciálnej zhody. Tieto technológie predstavujú obzvlášť veľké riziko pre černošské a menšinové komunity. Používanie systémov na rozpoznávanie tvárí preukázalo, že ľuďom z týchto komunít hrozí zatknutie na základe nesprávne priradenej totožnosti. V niektorých prípadoch bolo rozpoznávanie tvárí do veľkej miery nepresné. Aj v prípadoch, keď technológie na rozpoznávanie tvárí fungujú správne, polícia sa môže unáhliť a prenasledovať protestujúcich. Ak nezasiahneme, technológie na rozpoznávanie tvárí a nebezpečné dôsledky ich používania sa stanú bežnou súčasťou našich životov.

Je načase požadovať zákaz technológií, ktoré sú využívané na masové sledovanie obyvateľstva. Masové sledovanie je invazívne, represívne a rasistické. Podpíšte petíciu a vyzvite na zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí.

Podpíšte ďalšie petície