Amnesty International Slovensko víta odporúčania, ktoré Slovensku predložil Výbor OSN pre práva dieťaťa. Výbor ich predložil po dialógu k šiestej periodickej správe Slovenskej republiky k Dohovoru o právach dieťaťa v januári tohto roka vo švajčiarskej Ženeve. Záverečné odporúčania sú dostupné online v anglickom jazyku na tomto odkaze.
Výbor Slovensku predložil vyše sto odporúčaní v rôznych oblastiach, napríklad:
Nediskriminácia
- Posilniť boj proti diskriminácii, vrátane nenávistných prejavov a násilia voči zraniteľným skupinám vrátane rómskych detí a kvír detí.
Násilie páchané na deťoch
- Zabezpečiť, aby boli všetky prípady zneužívania detí, vrátane sexuálneho zneužívania, bezodkladne nahlásené a vyšetrené, aby boli páchatelia trestne stíhaní a riadne potrestaní a aby sa obetiam poskytlo primerané odškodnenie.
- Zakázať zákonom telesné tresty detí, a to aj v prostredí domova.
Zákaz mučenia, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania
- Vykonať rýchle, nestranné, dôkladné a účinné vyšetrovanie všetkých obvinení z násilných slovných a fyzických útokov a prípadov obťažovania rómskych detí zo strany štátnych subjektov, najmä polície, alebo súkromných osôb a postaviť páchateľov pred súd.
Prístup k spravodlivosti
- Zabezpečiť, aby mali všetky deti prístup k dôverným, nezávislým a prístupným mechanizmom podávania sťažností v školách, náhradnej starostlivosti alebo detenčných centrách.
Deti so zdravotným znevýhodnením
- Zosúladiť vnútroštátne predpisy s ľudskoprávnym modelom prístupu k zdravotnému znevýhodneniu a zabezpečiť zmenu celkového postoja odborníkov a komunít k zdravotnému znevýhodneniu; zvýšiť finančnú a sociálnu podporu.
Vzdelávanie
- Zabezpečiť, aby všetky deti so zdravotným znevýhodnením mali prístup k inkluzívnemu vzdelávaniu, podporiť projekty desegregácie a okamžite vykonať kroky na zvýšenie integrácie rómskych detí, ktoré sú v súčasnosti vzdelávané v špeciálnych školách a triedach, do bežného prúdu vzdelávania.
Zdravie
- Predchádzať segregácii v pediatrických zariadeniach a diskriminácii voči rómskym ženám a dievčatám v pôrodniciach.
- Zabezpečiť, aby deti a dospievajúci dostávali dôverné a veku primerané informácie a služby v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia, vrátane prístupu k antikoncepcii.
Bývanie
- Posilniť politiku sociálneho bývania tak, aby bolo ľahko dostupné pre rodiny s deťmi.
Spolupráca s občianskou spoločnosťou
- Systematicky zapájať občiansku spoločnosť, vrátane detí, do plánovania, realizácie a hodnotenia politík týkajúcich sa práv detí.
Práva detí a súkromný sektor
- Požadovať, aby spoločnosti zverejňovali úplné informácie o vplyvoch svojich obchodných činností na životné prostredie, zdravie a práva detí a o svojich plánoch na znižovanie a nápravu negatívnych vplyvov.
Životné prostredie
- Čo najskôr prijať klimatický zákon, ktorý bude v súlade s medzinárodnými záväzkami, a zabezpečiť, aby sa pri tvorbe politík zameraných na zmenu klímy zohľadňovali osobitné potreby a názory detí so zraniteľných skupín.
Amnesty International Slovensko odporúča vláde SR a zodpovedným orgánom sa týmito odporúčaniami Výboru OSN pre práva dieťaťa vážne zaoberať a čo najskôr ich implementovať v legislatíve, ako aj v praxi tak, aby sa zabezpečila dôsledná ochrana práv detí na Slovensku – práv, ktoré im už teraz prináležia, ale nie sú dostatočne alebo vôbec dodržiavané.
Odporúčania môžu takisto slúžiť občianskej spoločnosti vrátane mládežníckych organizácií, aby žiadali svojich politických zástupcov o ich naplnenie. Amnesty International Slovensko sa nimi takisto bude inšpirovať pri obrane práv všetkých detí vrátane rómskych detí, kvír detí, detí so zdravotným znevýhodnením a detí s migračným pôvodom.