Ďakujeme za podporu pre Ahmeda Mansúra

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Ahmeda Mansúra, ktorá bojuje za ľudské práva v Spojených Arabských Emirátoch (ďalej len SAE). Ahmed a jeho blízki veľmi ocenia aj odkazy solidarity, ktoré im môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu väznenému obrancovi ľudských práv a jeho rodine

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite Ahmedovi a jeho rodine podporu v ich boji za spravodlivosť a slobodu. Odkaz solidarity (ideálne v angličtine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava) prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Ahmed a jeho blízki dostali.

Nakoľko poštové zásielky sa do SAE dostávajú veľmi ťažko, odporúčame, aby ste svoje odkazy solidarity zdieľali online. Nezabudnite pritom použiť #FreeAhmed a #amnestyslovensko, aby sa k Ahmedovi a jeho blízkym odkaz dostal cez sociálne siete.

Odkazy môžete posielať počas celého maratónu, vašu podporu však budú Ahmed a jeho rodina potrebovať obzvlášť od 24. do 26. novembra, keď sa v Abú Zabí (ang. Abu Dhabi) uskutoční Veľká cena Formuly 1 (a môžeme tak využiť pozornosť, ktorú bude svet na SAE upierať); ďalej od 30. novembra do 12. decembra počas klimatickej konferencie COP28; dňa 2. decembra na Národný deň SAE a 10. decembra počas Medzinárodného dňa ľudských práv. Ahmedovi môžete zablahoželať k narodením a zaželať veľa síl v ľudskoprávnom zápase 22. októbra. Dajte mu vedieť, že v boji za ochranu ľudských práv a občianskej spoločnosti v SAE nie je sám. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom, k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Ahmed.

Just as you tirelessly worked for others to get their rights protected, today we stand in solidarity with you. We will continue to do so until you are freed. We call for the immediate and unconditional release of @Ahmed_Mansoor and stand in solidarity with the Mansoor family.

Thank you for all you do. Don’t give up! We’re sure justice will prevail, and you’ll be free to continue your important work. Stay strong – ابق قويا

#FreeAhmed #PrisonerOfConscience #unfair_trial #UAE #COP28

(Približný preklad odkazu: Drahý Ahmed. Dnes Vám prejavujeme solidaritu tak, ako ste to Vy robili roky pre ľudí, ktorých práva sú v SAE porušované. V boji za spravodlivosť budeme pokračovať, až kým nebudete na slobode. Žiadame okamžité a bezpodmienečné oslobodenie Ahmeda Mansúra a vyjadrujeme solidaritu jeho rodine. Ďakujem za všetko, čo robíte. Nevzdávajte sa! Veríme, že spravodlivosť zvíťazí a Vy budete môcť na slobode naďalej pokračovať vo svojej dôležitej práci. Zachovajte si silu – (v arabčine) zachovajte si silu.)

Vyzvite orgány SAE na sociálnych sieťach, aby Ahmeda okamžite a bezpodmienečne prepustili na slobodu

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #FreeAhmed #W4R23, #maratonpisanialistov


Korunný princ šejk Muhammad bin Zájid al-Nahján, prezident SAE

Instagram: @mohamedbinzayed
Twitter: @MohamedBinZayed

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Ahmed Mansoor is a #PrisonerOfConscience who is detained in the #UAE solely for peacefully exercising his right to freedom of expression. He is serving a 10-year prison sentence after an #unfair_trial – Call on the #UAE to #FreeAhmed @MohamedBinZayed & @HHShkMohd!!

#W4R23, #maratonpisanialistov

(Približný preklad odkazu: Ahmed Mansúr je väzeň svedomia, ktorého v SAE väznia len preto, že pokojne prejavoval svoje právo na slobodu prejavu. V nespravodlivom procese ho odsúdili na 10 rokov odňatia slobody. Vyzývame prezidenta SAE, korunného princa šejka Muhammada bin Zájida, a premiéra, šejka Mohameda bin Rašída al Maktúma, aby oslobodili Ahmeda Mansúra.)


Šejk Mohamed bin Rašíd al-Maktúm, premiér SAE

Instagram: @hhshkmohd
Facebook: His Highness Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Twitter: @HHShkMohd

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Pending his release, Ahmed Mansoor must be detained in conditions that comply with international standards, not be subjected to torture or other ill-treatment & must receive timely & adequate healthcare. Call on the #UAE to #FreeAhmed @MohamedBinZayed @HHShkMohd!!

#W4R23, #maratonpisanialistov

(Približný preklad odkazu: Podmienky, v ktorých väznia Ahmeda Mansúra, musia až do jeho prepustenia na slobodu spĺňať medzinárodné právne štandardy. Ahmed nesmie čeliť mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu a musí mať k dispozícii adekvátnu a včasnú zdravotnú starostlivosť. Vyzývame prezidenta SAE, korunného princa šejka Muhammada bin Zájida, a premiéra, šejka Mohameda bin Rašída al Maktúma, aby oslobodili Ahmeda Mansúra.)

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady