Ďakujeme za podporu pre Anu Mariu Santos Cruz

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Pedra Henriqueho. Ana Maria Santos Cruz veľmi ocení aj odkazy solidarity, ktoré jej môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu matke, ktorá žiada spravodlivosť pre svojho syna

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite Ane Marii podporu v jej boji za spravodlivosť pre zavraždeného syna Pedra Henriqueho. Odkaz solidarity (ideálne v angličtine alebo portugalčine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava), prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Ana Maria Santos Cruz dostala.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #JusticaParaPedroHenrique a #JusticeForPedroHenrique a tiež #amnestyslovensko, aby sa k nej odkaz dostal cez sociálne siete.

Odkazy môžete posielať počas celého maratónu, vašu podporu však bude Ana Maria potrebovať obzvlášť 29. novembra počas Medzinárodného dňa obrankýň ľudských práv a medzi sviatkami na konci roka, nakoľko 27. decembra uplynie päť rokov od vraždy Pedra Henriqueho. 1. januára môžete Ane Marii zablahoželať k narodeninám a zaželať jej veľa síl. Tzv. Pochody mieru Ana Maria organizuje každoročne na prelome januára a februára. Dajte jej vedieť, že v boji za spravodlivosť pre Pedra Henriqueho a ďalšie obete policajného násilia v Brazílii nie je sama. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom, k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Ana Maria.

I can’t imagine the suffering you’re going through after the loss of your beloved son. He was a brave fighter for human rights, and you are as well. I want you to know you’re not alone in this fight. The whole world is watching Brazilian authorities and demanding justice for Pedro Henrique.

I experienced/heard about a similar story [share the experience with police violence you’ve been through or you’ve heard about]. Thank you for all you do. Don’t give up! I’m sure justice will prevail, and people responsible for your son’s murder will face the consequences. Stay strong – Permaneça forte.

(Približný preklad odkazu: Drahá Ana Maria. Nedokážem si predstaviť bolesť, ktorú zažívate po strate Vášho milovaného syna. Chcem však, aby ste vedeli, že vo svojom zápase za spravodlivosť nie ste sama. Celý svet sleduje brazílske štátne zložky a žiada spravodlivosť pre Pedra Henriqueho.

Zažilx som / Počulx som podobný príbeh [podeľte sa o svoju skúsenosť s policajným násilím alebo o iný prípad policajného násilia, o ktorom ste počuli]. Ďakujem Vám za všetko, čo robíte. Nevzdávajte sa! Som presvedčenx, že spravodlivosť zvíťazí a ľudia zodpovední za vraždu Vášho syna ponesú následky za svoje konanie. Zachovajte si silu – (v portugalčine) zachovajte si silu.)

Vyzvite brazílske orgány na sociálnych sieťach, aby vyšetrili vraždu Pedra Henriqueho

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta či adresátku výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #JusticaParaPedroHenrique, #W4R23, #maratonpisanialistov


Norma Angélica Reis Cardoso Cavalcanti, generálna prokurátorka Bahie

Twitter: @MPdaBahia

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Dear General Prosecutor. Promptly conclude the investigation into Pedro Henrique Santos Cruz’s murder independently and impartially so that all those responsible for the crime are brought to justice in fair trials.

Take all necessary measures to ensure that all judicial and procedural harassment against Ana Maria ceases.

#JusticeForPedroHenrique

(Približný preklad odkazu: Vážená generálna prokurátorka. Vyzývame Vás, aby ste nezávisle a dôsledne vyšetrili vraždu Pedra Heriqueho a zabezpečili, že zodpovedné osoby budú čeliť spravodlivosti v spravodlivých súdnych procesoch. Prijmite tiež všetky potrebné opatrenia, aby ste zabezpečili, že Ana Maria nebude ďalej čeliť štátnej šikane. #JusticeForPedroHenrique)


Jerônimo Rodrigues, guvernér Bahie

Instagram: @jeronimorodriguesba
Twitter: @Jeronimoba13

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Dear Governor. Ensure, in consultation with the family, that measures of reparation and non-repetition regarding the murder of Pedro Henrique Santos Cruz are put in place in accordance with their wishes. These should also include measures to protect Ana Maria Santos Cruz from harassment and intimidation, including through the justice system.

#JusticeForPedroHenrique

(Približný preklad odkazu: Vážený pán guvernér. Zabezpečte, aby boli po konzultácii s rodinou zavraždeného Pedra Henriqueho Santosa Cruza, prijaté opatrenia na odškodnenie jeho rodiny a na predchádzanie podobným situáciám v budúcnosti. Tieto opatrenia by tiež mali chrániť jeho matku, Anu Mariu Santos Cruz, pred šikanou a zastrašovaním vrátane šikany zo strany justičného systému. #JusticeForPedroHenrique)

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Rodina Pedra Henriqueho – sestra, mama, otec, bratranec

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady