Počas 9 izraelských leteckých útokov zahynuli palestínski civilisti

Izraelské sily začiatkom mája útočili na okupované pásmo Gazy. Počas 9 izraelských leteckých útokov v pásme Gazy, ktoré boli nezákonné a často vojensky nepotrebné, zničili mnohé palestínske domy. Takéto konanie predstavuje podľa Amnesty International kolektívny trest. Izraelské sily pri zjavne neprimeraných leteckých útokoch zabili a zranili palestínske civilné obyvateľstvo vrátane detí. 

Amnesty International preskúmala 9 izraelských leteckých útokov v pásme Gazy, pri ktorých prišli o život a domovy mnohí palestínski civilisti a civilistky. V noci 9. mája prebehli útoky na troch vysokopostavených veliteľov brigád Al-Quds (súčasť organizácie Palestinian Islamic Jihad, podobnej Hamasu). Pri útoku zahynulo 10 civilistov a civilistiek, najmenej 20 ďalších utrpelo zranenia. Presne navádzané bomby zasiahli husto obývané oblasti o druhej ráno, keď väčšina ľudí spí. 

Načasovanie útoku naznačuje, že ľudia, ktorí útoky plánovali a schválili, predpokladali a pravdepodobne nebrali do úvahy neprimerané civilné straty. Zámerne neprimerané útoky, ktoré Amnesty International zdokumentovala po viacerých predošlých izraelských operáciách, predstavujú vojnový zločin.

Na útoky ozbrojených síl z oboch strán dopláca civilné obyvateľstvo

Palestínske ozbrojené skupiny so sídlom v pásme Gazy pod vedením brigád Al-Quds uskutočnili dva útoky, pri ktorých nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Pri útokoch zahynuli dvaja civilisti v Izraeli a traja palestínski civilisti v pásme Gazy. Tento útok by mal byť taktiež vyšetrovaný ako vojnový zločin.

Na situáciu reagovala Heba Morayef, regionálna riaditeľka Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku.„Izraelské orgány a palestínske ozbrojené skupiny pred mesiacom uzavreli dohodu o prímerí. Opakované ofenzívy však civilnému obyvateľstvu v pásme Gazy aj naďalej spôsobujú neustále utrpenie. Počas nášho vyšetrovania sme získali svedectvá o bombách, ktoré ničia domy, o otcoch, ktorí vyhrabávajú svoje malé dcéry spod trosiek, o tínedžerke, ktorá utrpela smrteľné zranenia ležiac vo vlastnej posteli, držiac plyšové zvieratko. Ešte desivejšie je, že ak sa páchatelia nebudú za svoje zločiny zodpovedať, tieto hrozné scény sa budú takmer určite opakovať.

Úmyselné ničenie a nevýslovné násilie

Počas päťdňovej ofenzívy v pásme Gazy zahynulo pri izraelských útokoch 11 palestínskych civilistov a civilistiek vrátane štyroch detí. Ministerstvo zdravotníctva v Gaze oznámilo, že 190 ľudí, z toho 64 detí, utrpelo zranenia. Izraelské vojenské operácie poškodili 2 943 obydlí vrátane 103 domov, ktoré zničili úplne. Podľa údajov palestínskeho ministerstva verejnej správy bolo v dôsledku ofenzívy vysídlených najmenej 1 244 ľudí.

„Znova a znova dokumentujeme nezákonné zabíjanie a ničenie civilnej infraštruktúry podľa rovnakej šablóny. Tento fakt usvedčuje medzinárodné spoločenstvo z neschopnosti vyvodiť zodpovednosť voči Izraelu. Beztrestnosť Izraela pri opakovanom páchaní vojnových zločinov proti palestínskej civilnej populácii a pri krutej nezákonnej blokáde pásma Gazy, ktorú udržiava už 16 rokov, vedie len k ďalšiemu porušovaniu ľudských práv a medzinárodného práva a trvalej nespravodlivosti,“ dodala Morayef.

Metódy výskumu v pásme Gazy  

Izraelské orgány naďalej bránia Amnesty International v prístupe do pásma Gazy. Organizácia preto na výskume spolupracovala s miestnym výskumníkom. Ten zbieral dôkazy a vypočúval svedkov na miestach útokov počas ofenzívy aj po nej. Tím Amnesty International uskutočnili následné výskumné rozhovory a analyzovali satelitné snímky a ďalšie dôkazy z voľne dostupných zdrojov. Medzi analyzované dôkazy patria zábery z útokov, ich následkov a vyhlásení izraelských štátnych predstaviteľov.

Nezákonné útoky na palestínske domy a nezákonná blokáda uvalená na Gazu od roku 2007 sú neoddeliteľnou súčasťou izraelského režimu apartheidu voči palestínskej populácii. Amnesty toto konanie považuje za zločin apartheidu ako zločinu proti ľudskosti podľa Dohovoru o apartheide aj Rímskeho štatútu.


Prečítajte si viac o našej práci