Súd rozhodol v prípade Büyükada a oslobodil nespravodlivo väznených obrancov ľudských práv

Rozhodnutie tureckého súdu zrušiť nespravodlivé rozsudky voči čestnému predsedovi Amnesty International Turecko a trom ďalším obrancom a obrankyniam ľudských práv je obrovskou úľavou. Súd rozhodol v prípade Büyükada pôvodne v júli 2020. Oslobodzujúci rozsudok prichádza po šiestich rokoch po prvom zatknutí Tanera Kılıça.

„Dnešné rozhodnutie ukončilo tento absolútny výsmech spravodlivosti. Hoci sa nám po rozhodnutí súdu veľmi uľavilo, samotná skutočnosť, že prokuratúra vôbec vzniesla dané obvinenia, nás naďalej šokuje. Dnešné rozhodnutie odhalilo skutočný zámer týchto politicky motivovaných súdnych procesov. Tým nie je viac, než využívanie trestného stíhania ako zbrane na umlčanie disentu,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard.

Tanera Kılıça zadržali v júni 2017 a následne strávil viac ako 14 mesiacov vo väzení. V júli 2020 ho odsúdili na šesť rokov a tri mesiace odňatia slobody. Dôvodom malo byť údajné členstvo v teroristickej organizácii Fethullaha Gülena. İdil Eser, Özlem Dalkıran a Günala Kurşuna v roku 2017 odsúdili na 25 mesiacov odňatia slobody za „napomáhanie teroristickej organizácii“. Trojica strávila za mrežami viac ako tri mesiace.

Oslobodením Tanera, Idil, Özlem a Günala to nekončí

V priebehu 12 súdnych pojednávaní sa opakovane a komplexne preukázalo, že všetky obvinenia voči týmto významným obrancom a obrankyniam ľudských práv v Turecku sú neopodstatnené a vykonštruované. Dnešný rozsudok nadväzuje na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z roku 2022. Ten potvrdil, že turecké orgány nemali žiadne dôvodné podozrenie, že Taner spáchal trestný čin“ a jeho zadržiavanie vo vyšetrovacej väzbe ani trest odňatia slobody nemajú právny základ. Súd rozhodol v prípade Büyükada konečne spravodlivo.

„Aj keď sa nateraz prenasledovanie Tanera, Idil, Özlem a Günala skončilo, uvedomujeme si, že v celom Turecku mnohí obrancovia a obrankyne ľudských práv naďalej čelia väzneniu, strachu zo zatknutia a vykonštruovaným obvineniam. Dnešné víťazstvo nám však dodáva silu. Sme tu a aj naďalej budeme bojovať proti neúprosnému obmedzovaniu ľudských práv v Turecku. Budeme bojovať v mene všetkých, ktorí sa odmietajú nechať umlčať hrozbami represie zo strany vládnej moci,“ dodala Callamard.

Prečítajte si viac o našej práci