Manahel al-Otaibi, ktorú odsúdili za príspevky na sociálnych sieťach o právach žien násilne zmizla

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
13. FEBRUÁRA 2025

Saudskoarabské úrady musia okamžite zverejniť informácie o tom, čo sa stalo s Manahel al-Otaibi a kde sa nachádza. Manahel je 30-ročná žena, ktorá čelí 11-ročnému trestu odňatia slobody za presadzovanie práv žien. Manahel násilne zmizla už pred takmer dvoma mesiacmi. Uviedla to dnes Amnesty International vo svojej tlačovej správe.

Manahel al-Otaibi naposledy telefonovala svojej rodine 15. decembra 2024. Odvtedy jej rodina opakovane kontaktovala väzenské orgány a saudskoarabskú komisiu pre ľudské práva a žiadala o poskytnutie informácií o Manahel. Všetky pokusy však zostali bez odozvy. Odmietanie úradov oznámiť miesto pobytu Manahel al-Otaibi predstavuje násilné zmiznutie, čo je podľa medzinárodného práva zločin.

„Obavy o Manahelinu bezpečnosť za posledné dva mesiace rapídne vzrástli. Saudskoarabské orgány musia okamžite zverejniť miesto pobytu Manahel al-Otaibi, umožniť jej neobmedzený prístup k rodine a zrušiť jej nespravodlivé odsúdenie,“ uviedla Bissan Fakih, koordinátorka kampaní Amnesty International pre Blízky východ.

„Saudskoarabské orgány tvrdia, že v oblasti práv žien dosiahli pokrok. Naďalej však svojvoľne zadržiavajú ženy, ako je Manahel al-Otaibi, len preto, že písali o právach žien a nosili to, čo si samy zvolili. Toto pokrytectvo je zarážajúce, a to nielen zo strany saudskoarabskej vlády, ale aj zo strany verejných činiteľov a medzinárodného spoločenstva. Aj oni presadzujú naratív o reformách v kráľovstve, pričom ignorujú ženy, ktoré sú za mrežami len preto, že sa odvážili hovoriť o svojich právach.“

Manahel al-Otaibi, inštruktorku fitnessu, odsúdili 9. januára 2024 na 11 rokov väzenia. Rozsudok padol na tajnom pojednávaní pred známym saudskoarabským protiteroristickým súdom, tzv. Špecializovaným trestným súdom. Obvinenia sa týkali výzvy na zrušenie saudskoarabského systému mužského poručníctva, ktorú zverejnila na sociálnych sieťach, zverejňovania videí, na ktorých má na sebe „neslušné oblečenie“, a „chodenia do obchodov bez oblečenej abáje“ (tradičného odevu).

Násilné zmiznutia, mučenie, bitky, sexuálne obťažovanie aj samoväzba

Manahel al-Otaibi predtým násilne zmizla na päť mesiacov od 5. novembra 2023 do 14. apríla 2024. Okrem toho ju v auguste 2024 jeden mesiac zadržiavali v samoväzbe. Počas tohto obdobia ju vystavili mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Keď sa jej konečne podarilo opäť kontaktovať svoju rodinu, dozvedeli sa od Manahel, že ju bili spoluväzni a väzenskí dozorcovia. Taktiež im povedala, že ju držali v samoväzbe.

Vzhľadom na predchádzajúce zlé zaobchádzanie s Manahel al-Otaibi zo strany orgánov existujú vážne obavy o jej zdravie a telesnú integritu. „Moja rodina prežíva skutočnú nočnú moru. Sme vydesení z toho, čo sa s Manahel deje. Povedala nám o mučení, sexuálnom obťažovaní, mesiacoch samoväzby, zlom zaobchádzaní a zanedbávaní zdravotnej starostlivosti, ktorým čelila. Manahel povedala, že k tomuto porušovaniu ľudských práv dochádzalo väčšinou v obdobiach, keď bola úplne odrezaná od vonkajšieho sveta. Vždy, keď stratíme kontakt s Manahel, celá naša rodina prepadne panike a obáva sa o jej bezpečnosť. Horúčkovito oslovujeme všetkých, ktorých môžeme, a prosíme o zásah a pomoc. Žiaľ, žiadna vládna inštitúcia v krajine nám nevenuje pozornosť,“ uviedla Manahelina sestra Fawzia al-Otaibi.

Manahelina rodina roky čelí prenasledovaniu a kriminalizácii

Manahel al-Otaibi diagnostikovali sklerózu multiplex, chronickú neurologickú poruchu, ktorá sa podľa jej rodiny rozvinula po tom, ako videla zatknutie svojej staršej sestry Mariam al-Otaibi. Mariam al-Otaibi, významnú obrankyňu ľudských práv a bojovníčku proti systému mužského poručníctva, zadržali v roku 2017 na 104 dní za jej aktivizmus v oblasti práv žien. V súčasnosti má zákaz cestovania a oklieštili jej právo na slobodu prejavu.

„Mariamino zatknutie vydesilo celú našu rodinu. Žili sme v neustálom strachu. Sledovali sme, ako na Twitteri účty spojené s vládou vedú proti nám očierňovacie kampane a označujú nás za zradkyne. Manahel zostala pripútaná na lôžko a jej zdravotný stav sa rýchlo zhoršoval,“ uviedla jej sestra Fawzia al-Otaibi.

„Prejavy jej choroby sa od jej uväznenia výrazne zhoršili v dôsledku neustáleho zanedbávania lekárskej starostlivosti a mučenia.“

Fawzia al-Otaibi čelí podobným obvineniam ako jej sestra Manahel, ale po predvolaní na výsluch v roku 2022 utiekla zo Saudskej Arábie pre obavy zo zatknutia.

Saudskoarabské úrady dlhodobo stupňujú zásahy proti slobode prejavu

Amnesty International zdokumentovala, ako saudskoarabské úrady v posledných rokoch stupňujú zásahy proti slobode prejavu. Saudskoarabské súdy pritom odsúdili desiatky osôb za ich vyjadrenie na sociálnych sieťach a udelili im dlhoročné tresty odňatia slobody. Patria medzi ne:

  • Abdulrahman al-Sadhan, ktorého odsúdili na 20 rokov väzenia za satirické tweety;
  • Mohammed al-Ghamdi, ktorého pôvodne odsúdili na trest smrti, ale teraz čelí 30-ročnému trestu odňatia slobody za kritické tweety na adresu štátnych orgánov;
  • Nourah al-Qahtani, aktivistka za práva žien, ktorú odsúdili na 45 rokov väzenia.

„Saudskoarabské orgány musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť Manahel al- Otaibi a všetkých, ktorých svojvoľne zadržiavajú a nespravodlivo odsudzujú len preto, že si uplatňujú svoje ľudské práva. Do prepustenia Manahel al-Otaibi musia úrady odhaliť miesto jej pobytu, zaistiť jej bezpečnosť, celkové fyzické a psychické zdravie a prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Bissan Fakih.

Prečítajte si viac o našej práci