Nigérijské úrady musia zabezpečiť návrat 680 ľudí, ktorých uniesli bojovníci Boko Haram

Dňa 3. marca 2024 muži, ktorí sú pravdepodobne bojovníkmi ozbrojenej skupiny Boko Haram, uniesli najmenej 400 vnútorne vysídlených osôb – väčšinou žien a detí – z táborov pre vnútorne vysídlené osoby. Ľudí uniesli z utečeneckých táborov Babban Sansani, Zulum a Arabic IDP, ktoré sa nachádzajú v meste Gamboru Ngala v štáte Borno. O niekoľko dní neskôr, 7. marca, ozbrojenci uniesli najmenej 287 študentiek a študentov a ich učiteliek a učiteľov z mesta Kuriga v štáte Kaduna. Podľa informácií Amnesty International prišli stovky útočníkov k škole na motocykloch. Následne zajali študentstvo a pedagogický zbor a odviedli ich do kriačia.

Amnesty považuje tieto únosy za šokujúcu obžalobu pretrvávajúcej neschopnosti úradov chrániť ľudí pred útokmi ozbrojených skupín. Útoky Boko Haram a ďalších skupín si za uplynulých päť rokov vyžiadali tisíce civilných životov.

Nigerijská vláda musí prijať všetky potrebné opatrenia, aby zabezpečila prepustenie osôb, ktoré uniesli bojovníci Boko Haram

Amnesty vyzýva nigérijskú vládu, aby prijala všetky potrebné opatrenia a zabezpečila bezpečné prepustenie a návrat unesených osôb k ich rodinám. Úrady musia tiež urýchlene, dôkladne, nestranne, nezávisle, účinne a transparentne vyšetriť opakujúce sa prípady únosov v mnohých častiach krajiny. Zároveň musia zverejniť výsledky vyšetrovania a zabezpečiť, aby podozrivých páchateľov súdil spravodlivý súd.

„Najnovšie masové únosy jasne ukazujú, že prezident Bola Tinubu a jeho vláda nemajú žiadny účinný plán na ukončenie dlhoročných krutostí, ktoré páchajú ozbrojené skupiny a ich bojovníci, ktorí majú v mnohých častiach Nigérie čoraz voľnejšiu ruku. Akékoľvek bezpečnostné opatrenia, ktoré prezident Tinubu a jeho vláda zavádzajú, zjavne nefungujú.

Vzhľadom na rastúcu úroveň neistoty v dnešnej Nigérii je zrejmé, že ochrana životov a majetku je veľmi nízko na zozname vládnych priorít. Ľudia v krajine by nemali byť ponechaní v strachu z ďalších útokov alebo únosov. Je neprijateľné, že nigerijské orgány sústavne zlyhávajú pri ochrane ľudí a konečene s tým musia niečo robiť,“ konštoval riaditeľ Amnesty International Nigéria Isa Sanusi.

Amnesty International vyzýva, aby osoby zodpovedné za bezpečnosť v oblastiach, kde sa únosy odohrali, niesli zodpovednosť za svoje zlyhania

Od únosu 276 školáčok z mesta Chiboku podnikla ozbrojená skupina Boko Haram niekoľkým ďalších hromadných únosov. Nigérijské orgány žiadny z týchto únosov nedokázali účinne vyšetriť a podozriví páchatelia tak nečelili trestnoprávnej zodpovenosti.

Štátne orgány napriek únosom stoviek školáčok nezaviedli bezpečnostné plány pre školy v ohrozených oblastiach. Tieto nedostatky spôsobili pokles počtu žiačok v školách a vážne ohrozenie vzdelanosti dievčat v krajine. Nigérijské orgány musia zabezpečiť bezpečné školské prostredie a predchádzať ďalším únosom.

Amnesty International zároveň nalieha na nigérijské orgány, aby dodržiavali Africkú chartu práv a blaha dieťaťa. Deti majú právo na ochranu a vzdelanie. Štátne orgány musia prijať okamžité a konkrétne opatrenia, aby zabránili únosom, ktoré sa v Nigérii postupne stávajú normou.

Kontext situácie: Dlhodobo neriešené riziká a únosy školáčok skupinou Boko Haram

Ozbrojenci Boko Haram v apríli 2014 uniesli zo štátnej strednej školy v meste Chibok v štáte Borno 276 školáčok. Niektorým z týchto dievčat sa podarilo zo zajatia ujsť, ďalšie sa neskôr po intenzívnej kampani organizácií občianskej spoločnosti a rokovaniach vlády podarilo dostať na slobodu. Až 98 z unesených dievčat však zostáva v zajatí. V roku 2018 bojovníci Boko Haram uniesli 110 školáčok z Vládnej dievčenskej vedeckej a technickej školy v meste Dapchi v štáte Yobe.

Zistite viac o našej práci