VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL K TLAČOVEJ SPRÁVE KOMORY MIMOVLÁDNYCH A NEZISKOVÝCH ORGANIZÁCIÍ
26. MARCA 2025
Amnesty International Slovensko sa pripája ku Komore mimovládnych a neziskových organizácií a vyjadruje hlboké znepokojenie nad pokračujúcim legislatívnym procesom, ktorý ohrozuje občiansku spoločnosť na Slovensku. Poslanectvo bude počas práve prebiehajúcej schôdze NR SR rokovať aj o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách. Amnesty International Slovensko už v apríli minulého roka upozornilo na šikanovanie a zastrašovanie mimovládnych organizácií podľa vzoru Maďarska. Zmeny predložené na rokovanie 33. schôdze NR SR zákon nijakým spôsobom nezlepšili a doteraz predložené pozmeňujúce a doplňujúce návrhy ešte výrazne posilňujú možnú stigmatizáciu a diskrimináciu mimovládnych organizácií.
Vyzývame poslanectvo NR SR, aby odmietlo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby, vrátane predložených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, a vážne sa zaoberalo pripomienkami Komory mimovládnych a neziskových organizácií.
TLAČOVÁ SPRÁVA KOMORY:
Návrh novely zákona a predložené pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zákona o neziskových organizáciách ohrozuje občiansku spoločnosť a spoluprácu štátu s odborníkmi z mimovládnych organizácií
Bratislava, [26.3.2025]
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh zákona poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Adama Lučanského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Rudolfa Huliaka, Dagmar Kramplovej, Milana Garaja a Adama Lučanského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby, vyvoláva vážne obavy medzi odbornou verejnosťou a občianskou spoločnosťou. Návrh prináša nové administratívne a regulačné opatrenia, ktoré môžu zásadne ovplyvniť fungovanie neziskových organizácií a ich spoluprácu so štátom.
Podľa návrhu sa každý nezávislý odborník, ktorý poskytuje poradenstvo štátu v rámci pracovných skupín, bude považovaný za lobistu s povinnosťou registrácie. Tento krok môže mnohých odborníkov odradiť od spolupráce, čo v konečnom dôsledku bude viesť vedie k oslabeniu kvality legislatívnych a exekutívnych procesov.
Mimovládne organizácie budú navyše vystavené prísnym regulačným opatreniam, ako je povinnosť zverejňovať detailné finančné výkazy a zoznamy darcov poskytujúcich dar nad 5 000 EUR. Tieto opatrenia môžu spôsobiť pokles ich financií zo súkromných zdrojov pre mimovládne neziskové organizácie a zvýšiť výdavky štátu na realizáciu služieb vo verejnom záujme, ktoré boli doteraz financované organizácií súkromnými darmi.
Návrh zákona taktiež zavádza diskriminačné podmienky, keďže odborové organizácie, zamestnávateľské združenia a športové kluby budú zo zákona vyňaté, zatiaľ čo ostatné mimovládne organizácie budú podliehať prísnym pravidlám a sankciám, vrátane možnosti rozpustenia Ministerstvom vnútra SR. Takéto diskriminačné opatrenia považujeme sú neprijateľné a protiústavné.
Dôsledky tejto legislatívnej úpravy budú mať široký dosah. Oslabenie odborného zázemia štátnej správy a zložitejšie financovanie mimovládnych organizácií môže negatívne ovplyvniť verejné služby a rozhodovacie procesy a v konečnom dôsledku sa dotkne občanov.
Vzhľadom na tieto riziká apelujeme na poslancov Národnej Rady Slovenskej republiky, aby odmietli tento návrh. Snahy o zmeny smerom k zvyšovaniu transparentnosti vítame, ale očakávame, že nová legislatívna úprava bude podporovať transparentnosť bez neprimeraných administratívnych a regulačných bariér a diskriminačných opatrení.
Sme pripravení na odbornú diskusiu a podieľanie sa na návrhu týchto zmien ako partneri štátu, tak ako vždy doteraz, napríklad v spolupráci s úradom splnomocnenkyne vlády SR pre občiansku spoločnosť a na pôde Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie.
KONIEC