Parlament musí skončiť s pokusmi obmedzovať ľudské práva pod zásterkou ochrany hodnôt

VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
19. FEBRUÁRA 2025

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v stanovisku k návrhu skupiny poslancov NR SR na zmenu ústavy upozorňuje, že navrhovatelia zmeny zákona pod zámienkou ochrany kultúrno-etických hodnôt priamo útočia na ľudské práva. Organizácia upozorňuje, že Slovenská republika sa zaviazala chrániť a rešpektovať ľudské práva všetkých ľudí bez ohľadu na ich identitu, etnicitu, pôvod, sexuálnu a romantickú príťažlivosť či iné osobné charakteristiky vrátane náboženského presvedčenia či svetonázoru.

„Tento návrh na zmenu ústavy pôsobí ako pokus vyhnúť sa sankciám EÚ za porušenie zákonov a dohôd, za ktoré v minulosti niektoré členské krajiny čelili súdnym sporom. Odklon ústavy od ochrany ľudských práv a medzinárodného práva však na protiprávnosti útokov na práva LGBTI+ ľudí a ďalších menšín nič nezmení. Členské štáty EÚ majú povinnosť chrániť ľudské práva všetkých ľudí, bez ohľadu na ich identitu. Štátni predstavitelia aj volené zástupkyne si musia raz a navždy uvedomiť, že ľudské práva nie sú kultúrno-etická otázka,“ upozornil riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda.

Zmena Ústavy nie je bianco šek na ohýbanie medzinárodného práva podľa aktuálnej politickej vôle

Postoj organizácie podporuje aj stanovisko Benátskej komisie. Tá v minulosti upozornila, že napriek tomu, že štáty majú suverénne právo zvoliť si systém vzťahov medzi vnútroštátnym a medzinárodným právom, nemôžu sa dovolávať ustanovení svojho vnútroštátneho práva ako dôvodu pre neplnenie medzinárodných zmlúv. To znamená, že žiadny právny argument vo vnútroštátnom práve, vrátane ústavného práva, nemôže ospravedlniť konanie alebo opomenutie, ktoré sa ukáže ako porušenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv, ktoré krajina ratifikovala, vrátane medzinárodných ľudskoprávnych dokumentov.

Slovenská legislatíva už v súčasnosti určuje, že právnymi zástupcami dieťaťa môže byť iba jeden muž a jedna žena. Transrodoví rodičia pri právnej tranzícii už dnes prichádzajú o rodičovské práva v rozpore s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv. Túto zmenu Ústavy teda možno vnímať ako snahu zamedziť prípadným zmenám aktuálne platného zákona a ďalej tak prehlbovať porušovanie práv a diskrimináciu LGBTI+ ľudí na Slovensku.

Aké práva sa navrhovatelia vlastne pokúšajú chrániť?

Zákaz surogátneho materstva a ďalšie zásahy do asistovaného rodičovstva v skutočnosti obmedzia práva všetkých párov. Rovnako problematické sú pokusy zasahovať do vzdelávacieho procesu.

Vekovo primeraná vzťahová a sexuálna výchova, ktorá reflektuje aj existenciu rôznych rodových identít a sexuálnych orientácií, by mala byť integrálnou súčasťou učebných osnov. Fakt, že deti a mládež majú prístup k informáciám, nijakým spôsobom neobmedzuje právo rodičov vychovávať ich v súlade so svojím presvedčením. Tieto vedomosti sú kľúčové pre prevenciu šikany, sexuálneho násilia, aj pre zdravý psychosociálny vývin a ochranu práv všetkých detí, bez ohľadu na to, či ich rodičia majú nástroje a kapacity informovať svoje deti o vzťahoch a sexualite.

Návrhy na zmenu ústavy, ktoré by viedli k porušovaniu ľudských práv, kritizuje vo svojej otvorenej výzve poslancom a poslankyniam aj nezisková organizácia Saplinq.

Viac noviniek