CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
7. OKTÓBRA 2024
V pondelok 7. októbra 2024 uplynul rok od strašných útokov Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín v južnom Izraeli. Pri útokoch bolo zabitých približne 1 200 ľudí a približne 250 ľudí uniesli ozbrojené skupiny. Tento deň tiež uplynul rok od začiatku ničivých izraelských útokov, ktoré pokračujú dodnes. Pri týchto útokoch v okupovanom pásme Gazy zahynulo viac ako 41 500 ľudí a 1,9 milióna ľudí muselo nútene opustiť svoje domovy. Na tragické výročie reagovala aj generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.
„7. október je dňom smútku za Izraelčanov a Izraelčanky, ktorým zabili a uniesli blízkych a za tisíce ďalších ľudí, ktorí od ohavných útokov Hamasu a ďalších ozbrojených skupín naďalej čelia vysídleniu v [Izraeli].
7. októbra si tiež pripomíname rok od začiatku desivých útokov izraelských síl v pásme Gazy, pri ktorých [izraelské zložky] zabili desaťtisíce ľudí, násilne vysídlil 90 % obyvateľstva oblasti a vyvolali bezprecedentnú humanitárnu katastrofu, v dôsledku čoho podľa Medzinárodného súdneho dvora hrozí Palestínčanom a Palestínčankám v pásme Gazy genocída.
Zločiny spáchané Hamasom a ďalšími ozbrojenými skupinami vyšetruje prokurátor Medzinárodného trestného súdu ako zločiny proti ľudskosti. Tieto zločiny nie je možné ospravedlniť. Po roku zostáva v Gaze zadržiavaných približne 100 rukojemníkov. Zatiaľ čo sa podarilo potvrdiť smrť niektorých z nich, tí, ktorí sú stále nažive, naďalej čelia riziku smrti, mučenia a ďalšieho porušovania ich ľudských práv. Obavy o ich bezpečnosť vzrástli po tom, ako izraelské sily v auguste vyzdvihli telá šiestich rukojemníkov. Následná izraelská forenzná expertíza dospela k záveru, že ich zastrelili len krátko pred vyzdvihnutím. Ozbrojené skupiny musia okamžite prepustiť civilných rukojemníkov, aby sa mohli vrátiť k svojim rodinám.
[Izraelské ozbrojené sily] medzitým v pásme Gazy vyhubili celé rodiny. Mnohí ľudia ešte len vyhrabávajú z trosiek zničených domov pozostatky svojich blízkych vrátane detí. Stovky rodín v pásme Gazy stále nemajú informácie o svojich blízkych, ktorých izraelské orgány zadržiavajú bez obvinenia alebo súdu. Mnohých z týchto svojvoľne zadržiavaných v Izraeli podrobujú mučeniu.
Keďže vojna stále zúri a jej koniec je v nedohľadne, potreba prímeria, dodržiavania medzinárodného práva a práv všetkých obetí a preživších na spravodlivosť a odškodnenie je naliehavejšia ako kedykoľvek predtým. Je hanbou a kolektívnym zlyhaním ľudskosti, že ani po roku stále nedošlo k uzavretiu prímeria a prepusteniu rukojemníkov. K takýmto obludným zločinom nikdy nemalo dôjsť a už vôbec by svet nemal dopustiť, aby pokračovali.
Toto výročie je pripomienkou naliehavej potreby riešiť základné príčiny tohto konfliktu, prerušiť dodávky zbraní všetkým jeho stranám a ukončiť dlhodobú beztrestnosť, v dôsledku ktorej izraelské sily, Hamas a iné ozbrojené skupiny desaťročia porušujú medzinárodné právo bez toho, aby čelili akýmkoľvek následkom.
Svet nesmie zabudnúť na obete a utrpenie preživších a ich rodín. Musí zvíťaziť ľudskosť. Amnesty International vyzýva na okamžité uzavretie prímeria a bezpodmienečné okamžité prepustenie civilných rukojemníkov zadržiavaných Hamasom a inými ozbrojenými skupinami a všetkých Palestínčanov a Palestínčaniek, ktorých Izrael nezákonne zadržiava,“ uviedla Callamard.
Kontext situácie
Amnesty International uskutočnila hĺbkový výskum zločinov spáchaných 7. októbra a v nasledujúcom období. Amnesty International vyzvala na vyvodenie zodpovednosti voči Hamasu a ďalším ozbrojeným skupinám za úmyselné zabíjanie, únosy a útoky, pri ktorých nerozlišovali medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi a osobami, vrátane raketových útokov na Izrael. Amnesty International opakovane vyzvala na okamžité prepustenie všetkých civilných rukojemníkov zadržiavaných v pásme Gazy. Amnesty International tiež preskúmala viaceré vojnové zločiny spáchané Izraelom vrátane priamych útokov na civilné osoby a objekty, neprimeraných útokov a nerozlišujúcich útokov, ako aj iných nezákonných útokov a zločin kolektívneho trestania civilného obyvateľstva. Amnesty International vyzvala na prímerie a naliehavo požiadala prokurátora Medzinárodného trestného súdu, aby urýchlil vyšetrovanie situácie v štáte Palestína.
Porušovanie ľudských práv na Okupovanom palestínskom území a v Izraeli sa začalo dlho pred útokmi zo 7. októbra 2023. Amnesty International preskúmala a odsúdila krutý izraelský režim apartheidu a nezákonnej okupácie, ktorý bol aj predmetom rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.