Palestínske ozbrojené skupiny musia niesť zodpovednosť za úmyselné zabíjanie civilistov, únosy a nerozlišujúce útoky 

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
12. OKTÓBRA 2023

Hamas a iné palestínske ozbrojené skupiny jasne porušili medzinárodné právo a preukázali hrozivú neúctu k ľudskému životu tým, že spáchali kruté násilné zločiny vrátane hromadných vrážd, brania rukojemníkov a rukojemníčok a raketových útokov na Izrael. Dôkazy o hrôzach, ktoré zažili ľudia v južnom Izraeli, stále pribúdajú. Amnesty International bude naďalej pokračovať v ich skúmaní s cieľom určiť plný rozsah spáchaných zločinov podľa medzinárodného práva. 

Od začiatku útokov palestínskych ozbrojencov 7. októbra bolo v Izraeli zabitých viac ako 1 200 ľudí. Väčšina z nich boli civilisti a civilistky vrátane detí. Viac ako 2 400 ľudí je zranených. V Gaze bolo pri odvetných útokoch izraelského letectva zabitých už viac ako 1 200 ľudí vrátane detí. Počet zranených presiahol 5 600. Izrael zintenzívnil blokádu pásma Gazy, pričom úplne zastavil dodávky vody, elektriny, potravín a paliva. Týmto rozhodnutím Izrael prehĺbil katastrofálnu humanitárnu krízu v pásme Gazy. Izraelská blokáda pásma Gazy predstavuje kolektívny trest, ktorý je zároveň vojnovým zločinom. 

Výskumný tím Amnesty International analyzoval videozáznamy, na ktorých palestínski ozbrojenci v prvý deň útokov úmyselne strieľali na civilistov a civilistky a brali ich ako rukojemníkov. Jeden z najväčších útokov uskutočnili na hudobnom festivale Tribe of Nova, kde zabili najmenej 260 ľudí, pričom ďalší zostávajú nezvestní. 

„Hromadné zabíjanie civilného obyvateľstva je vojnový zločin a tieto útoky nemožno nijako ospravedlniť. Overili sme hrozivé videá, na ktorých vidno ozbrojencov, ako strieľajú na civilistov a civilistky a berú ich ako rukojemníkov a rukojemníčky, medzi nimi aj deti. Všetci unesení civilisti a civilistky musia byť okamžite prepustení. Tieto zločiny musí vyšetriť Medzinárodný trestný súd v rámci prebiehajúceho vyšetrovania zločinov spáchaných všetkými stranami konfliktu. Skutočnosť, že Izrael preukázateľne pácha vojnové zločiny, nijako neospravedlňuje násilné konanie palestínskych ozbrojených skupín. Takisto neruší ich povinnosť rešpektovať základné zásady ľudskosti a ochrany civilného obyvateľstva, ktoré im ukladá medzinárodné právo,“ uviedla Agnès Callamard, generálna tajomníčka Amnesty International. 

Vojnové zločiny a porušenia ľudských práv od 7. októbra 

Organizácia sa zamerala na niektoré vojnové zločiny a porušenia ľudských práv, ktorých sa dopustili bojovníci Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín od 7. októbra. Ide o prvý výstup z pokračujúceho výskumu Amnesty International zameraného na eskaláciu násilia a porušovania ľudských práv v pásme Gazy a Izraeli. V pásme Gazy už bolo zabitých najmenej 1 200 Palestínčanov a Palestínčaniek, viac ako 5 600 ďalších utrpelo zranenia. 

„Gazu dnes drví odveta izraelskej armády a Amnesty International trvá na tom, že krvavými jatkami civilného obyvateľstva v Gaze ani kolektívnym trestaním sa nedosiahne ani bezpečnosť, ani spravodlivosť,“ uviedla Agnès Callamard.  

Útoky proti Izraelu sa začali paľbou rakiet z Gazy, ktoré nesmerovali na špecifické ciele. Po nich nasledoval vpád Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín do Izraela. Tisíce rakiet dopadli do viacerých oblastí v celom strednom a južnom Izraeli, niektoré doleteli až Tel Avivu. Pri týchto nezákonných útokoch zahynuli židovskí aj palestínski obyvatelia Izraela. Niektoré rakety zasiahli aj neuznané palestínske dediny v negevskom/nakábskom regióne, pričom zabili najmenej šesť ľudí, z toho päť detí. Ide o opomínané komunity v neistej životnej situácii,  bez prístupu k prístrešiu. 

Branie rukojemníkov a rukojemníčok

Izraelské úrady informovali, že okrem hromadného zabíjania civilistov a civilistiek, ku ktorému došlo vo viacerých oblastiach južnom Izraeli, palestínski ozbrojenci zobrali do Gazy najmenej 150 zajatcov, rukojemníkov a rukojemníčok vrátane viacerých detí a cudzích štátnych príslušníkov a príslušníčok. 

Medzinárodné právo zakazuje únosy civilného obyvateľstva a branie rukojemníkov predstavuje vojnový zločin. Všetky civilistky a civilistov, ktorých držia v pásme Gazy ako rukojemníkov, musia okamžite, bezpodmienečne prepustiť. So všetkými zajatými osobami musia zaobchádzať humánne, v súlade s medzinárodným právom a zabezpečiť im lekársku starostlivosť. 

Amnesty International overila videozáznamy, na ktorých vidno bojovníkov Hamasu, ako 7. októbra unášali a zámerne zabíjali civilistov a civilistky v kibucoch (izraelských komunitných sídlach) alebo v ich okolí v blízkosti pásma Gazy. 

V jednom prípade na videách z kibucu Be’eri vidno dvoch mužov vo vojenskej výstroji, ako pred vstupom do kibucu zblízka strieľajú na auto, pričom zabijú šoféra a dvoch pasažierov. Záznam ďalej zobrazuje dvoch ozbrojených mužov, ako všetky tri telá vytiahnu von a naložia na iné auto. 

Videozáznam z neskorších hodín v ten istý deň ukazuje šiestich mužov vo vojenskej výstroji, ako odvádzajú štyroch civilistov s rukami zviazanými za chrbtom. Mŕtve telá týchto civilistov sa objavujú na inom videu z rovnakej lokality. Amnesty overila aj ďalšie videá s podobným šokujúcim obsahom, nafilmované v kibucoch Kfar Aza, Re’im a pozdĺž cesty 232, na ktorých vidno ozbrojencov strieľajúcich zblízka na autá a na civilistov a civilistky schovávajúce sa v kryte. 

Útok na hudobný festival Tribe of Nova 

Obzvlášť vysoký počet civilných obetí si 7. októbra vyžiadal útok na hudobný festival Tribe of Nova. Festival sa konal neďaleko hraníc Gazy. Pri tomto útoku zahynulo najmenej 260 ľudí. Útok na festival sa začal ráno okolo 7.00 – 7.30 hod. raketovou paľbou z Gazy. Po paľbe na miesto dorazili palestínski bojovníci. Investigatívnemu laboratóriu Amnesty International sa podarilo overiť miesto a čas vytvorenia 18 videozáznamov, ktoré natočili najmä ľudia, ktorí útok prežili. Zdá sa, že najmenej jedno z videí natočili sami ozbrojenci. 

Na siedmich overených videách vidieť, ako ozbrojení muži strieľajú na civilistov a civilistky, pričom v pozadí počuť nepretržitú streľbu. Na piatich videách vidieť, ako sa ľudia snažia ujsť, a to aj cez neďaleké pole, alebo sa skrývajú za kríkmi. Jedlo video zachytáva ozbrojeného muža, ako strieľa priamo na civilistu ležiaceho na zemi. Na inom videu ozbrojení muži strieľajú priamo na autá, ktoré sa snažia uniknúť z areálu festivalu. Na piatich videozáznamoch vidieť, ako ľudí zadržiavajú ako rukojemníkov. 

Amnesty International sa rozprávala s 22-ročným preživším. V momente, keď nastal zmätok, utiekol do zalesnenej oblasti. Medzi stromami si rukami vyhrabal jamu a zahrabal sa všetkým, čo mal na dosah. Na tomto mieste zostal šesť hodín, počas ktorých počul nepretržitú streľbu. V jednom momente zdvihol hlavu natoľko, že videl, ako bojovníci strieľajú utekajúcim ľuďom do chrbta. 

„Potom som pochopil, že všade rozhadzujú nádoby s palivom, aby oblasť podpálili. Začul som a zacítil pach ohňa. V tej chvíli som si uvedomil, že nemám na výber – buď odídem a zastrelia ma, alebo ma v tomto úkryte upália. V noci nedokážem spať a neviem byť sám. Len čo zavriem oči, spomeniem si na tú hrôzu – všade mŕtve telá, ľudia uviaznutí v horiacich autách, zápach krvi,“ uviedol preživší. 

Svedectvá príbuzných obetí útoku na festival Tribe of Nova

Jákov Argamani, ktorého dcéru Nou zobrali ako rukojemníčku, povedal, že strach začal pociťovať v sobotu ráno, keď počul sirény a nemohol sa Noe dovolať. „Cítil som, že niečo nie je v poriadku. Mal som zlý pocit. Neviem to vysvetliť, ale jednoducho som otec a ako rodičia niekedy cítime, že sa deje niečo zlé, hoci to nevieme vysvetliť. Tak som sa s ňou skúšal skontaktovať, ale nepodarilo sa mi to,“ uviedol Jákov. 

Jákov sa obrátil na nemocnice, ale tam nemali o nej žiadne záznamy. Neskôr mu niekto zatelefonoval a povedal, že videl video, ako Nou odvážajú na motorke do pásma Gazy: „Nemohol som tomu uveriť. Uveril som tomu, až keď som neskôr videl ďalšie videá, kde som videl, ako ju na motorke a jej priateľa v inom vozidle vedľa nej odvážajú do pásma Gazy. Nemohol som tomu uveriť. Uveril som až neskôr, keď som videl ďalšie videá, na ktorých ju videl na motorke a jej priateľa na vozidle idúcom hneď vedľa, ako ich vezú do pásma Gazy. Neprestajne na ňu myslím,“ uviedol Jákov. 

Na tlačovej konferencii 9. októbra vystúpil so svojím svedectvom aj Uri David, ktorého dcéry Tair a Hodaya sú nezvestné.  „Uplynulo 48 hodín a mnohé rodiny stále nemajú žiadne informácie. Nič. Ja som bol naposledy v telefonickom kontakte so svojimi dcérami včera ráno. Ležali na zemi… v pozadí som počul zvuky, ktoré zneli, akoby boli na strelnici… a všade okolo krik v arabčine. Keď som to počul, povedal som im, aby si ľahli tvárou k zemi alebo oproti sebe a držali sa za ruky. Ani nedýchajte. Zadržte dych. Nebolo to ľahké. Telefonoval som s nimi asi 30 minút. Až kým som nepočul štyri nádychy, ťažké dýchanie, a potom – neodpovedali. Prosím celý svet, aby sa pozeral. Musíme dostať naše deti späť, a to čo najskôr.“ 

Výzvy na okamžité kroky, ktoré zastavia kolobeh krutosti 

Amnesty International vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby vykonalo všetky potrebné opatrenia, ktoré zabezpečia plnú ochranu ľudských práv Palestínčanov a Izraelčanov a budú zárukou spravodlivosti a odškodnenia obetí. 

Organizácia takisto vyzýva Izraelské orgány a palestínske ozbrojené skupiny, aby striktne dodržiavali medzinárodné humanitárne právo: predovšetkým aby pri vedení svojich nepriateľských akcií dbali o ľudskosť, to znamená vykonali potrebné opatrenia na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržali sa nezákonných útokov, ako aj uplatňovania kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu. 

Amnesty International vyzýva všetky palestínske ozbrojené skupiny v Gaze, aby okamžite a bezpodmienečne prepustili všetkých rukojemníkov a rukojemníčky. 

Organizácia opakuje svoju výzvu Izraelu, aby ukončil svoju 16 rokov trvajúcu nezákonnú blokádu pásma Gazy. Prvým krokom k ukončeniu blokády musí byť okamžité zastavenie sprísnených obmedzení, ktoré na pásmo Gazy uvalil tento týždeň. Izrael musí prestať s nezákonnými útokmi, ktorými zabíja a zraňuje civilné obyvateľstvo a ničí obytné domy a civilnú infraštruktúru. 

Amnesty International ďalej vyzýva Izraelskú vládu, aby sa zdržala podnecovania násilia a napätia na okupovanom Západnom brehu Jordánu vrátane východného Jeruzalema a zaručila bezpečnosť všetkým civilistkám a civilistom, ktorí žijú pod jej kontrolou. 

Medzinárodný trestný súd vyšetruje situáciu v Štáte Palestína

V roku 2021 Medzinárodný trestný súd začal vyšetrovanie situácie v Štáte Palestína. Mandát súdu zahŕňa zločiny podľa medzinárodného práva spáchané všetkými stranami v prebiehajúcich bojoch, ako práve potvrdil, ako aj zločin proti ľudskosti, apartheid proti palestínskej populácii. Amnesty International vyzýva Prokurátora Medzinárodného trestného súdu, aby urýchlil postup vyšetrovania a zahrnul doňho nedávne zločiny spáchané všetkými zúčastnenými stranami. 

Najnovšie útoky v Izraeli musia byť posudzované v širšom kontexte situácie v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach. Amnesty International však opakovane a kategoricky zdôrazňuje, že nič nemôže ospravedlniť vojnové zločiny. 

Nespravodlivosť a porušovanie ľudských práv a medzinárodného práva, z ktorých pramení toto násilie, treba riešiť s najväčšou naliehavosťou. Civilisti a civilistky budú ďalej tvrdo platiť najvyššiu cenu, až kým Izrael neukončí svoj režim apartheidu proti palestínskej populácii, čo musí zahŕňať aj ukončenie nezákonnej blokády pásma Gazy. 

Právny rámec 

Medzinárodné humanitárne právo sa uplatňuje v situáciách ozbrojeného konfliktu. Pre všetky strany konfliktu ukladá povinnosť ochraňovať civilné obyvateľstvo a znižovať utrpenie ľudí počas vojny. Na boje medzi izraelskými silami a Hamasom a inými palestínskymi ozbrojenými skupinami sa vzťahujú pravidlá vedenia nepriateľských akcií, vrátane obyčajového medzinárodného humanitárneho práva. Obzvlášť relevantné pre túto správu sú: zákaz priamych útokov na civilistov a civilistky, zákaz vraždenia, brania rukojemníkov a rukojemníčok a zákaz nerozlišujúcich útokov. 

Základnou zásadou medzinárodného humanitárneho práva je to, že strany ozbrojeného konfliktu nikdy nesmú priamo útočiť na civilistov a civilistky. Musia vykonať všetky dostupné opatrenia, ktorými predídu poškodeniu civilistov a civilnej infraštruktúry. 

Zakázané sú aj nerozlišujúce útoky vrátane útokov bojovými prostriedkami, ktoré neumožňujú nasmerovanie na konkrétny vojenský cieľ. Takéto rakety používajú palestínske ozbrojené skupiny z pásma Gazy. Takisto sa zakazuje brať rukojemníkov, teda unášať alebo zadržiavať ľudí a vyhrážať sa ich zabitím či zranením alebo pokračovať v ich zadržiavaní ako prostriedok na donútenie tretej strany k tomu, aby splnila určité požiadavky (niečo urobila alebo naopak neurobila) ako podmienku prepustenia alebo bezpečia rukojemníka. Porušenie uvedených pravidiel predstavuje vojnové zločiny, za ktoré sa vyvodzuje individuálna trestná zodpovednosť. Táto zodpovednosť sa vzťahuje aj na osoby, ktoré naplánovali, schválili a objednali takéto nezákonné konanie. 

Pozadie 

Izrael od roku 2007 uvalil pozemnú, vzdušnú a námornú blokádu na pásmo Gazy. Touto blokádou kolektívne trestá celú jeho populáciu. Súčasné boje sú od začiatku blokády šiestou veľkou vojenskou konfrontáciou Izraela a ozbrojených skupín z pásma Gazy. 

V januári 2006 Amnesty International vyzvala hnutie Hamas, aby sa jednoznačne zaviazalo dodržiavať medzinárodné právo, rešpektovalo práva všetkých Palestínčanov a Palestínčaniek naprieč politickým spektrom a zastavilo útoky na izraelských civilistov a civilistky. 

Organizácia v marci 2019 vyzvala hnutie Hamas, aby ukončilo násilné zásahy svojich bezpečnostných síl proti pokojným demonštrantom, aktivistkám, obrancom ľudských práv a miestnym novinárkam a vyvodilo zodpovednosť za zločiny, ktoré boli voči nim spáchané. 

V správe vydanej v máji 2015 Amnesty International odhalila, že počas izraelskej vojenskej ofenzívy proti Gaze v júli a auguste 2014 uskutočnili sily Hamasu brutálnu kampaň únosov, mučenia a nezákonného zabíjania Palestínčanov a Palestínčaniek obvinených z „kolaborácie“ s Izraelom a ďalších osôb. 

Vo svojej správe z februára 2022 Amnesty International informuje o činoch zakázaných Rímskym štatútom a Dohovorom o apartheide. Izrael sa podľa zistení organizácie dopúšťa týchto zločinov v pásme Gazy, na Západnom brehu Jordánu a v Izraeli, ako aj proti vysídleným ľuďom, ktorí žijú ako utečenci a utečenky v iných krajinách. Toto konanie pritom možno považovať za systematický útok na civilné obyvateľstvo s cieľom udržať systém útlaku a nadvlády nad palestínskou populáciou. Toto konanie predstavuje zločin proti ľudskosti apartheid

V júni Amnesty International zverejnila výskumnú správu o ofenzíve na pásmo Gazy z mája 2023. Správa obsahuje zistenia, že Izrael nezákonne ničil palestínske domy, často bez opodstatnenia vojenskou nevyhnutnosťou. Toto predstavuje formu kolektívneho trestu voči civilnému obyvateľstvu. 

Amnesty bude situáciu sledovať aj naďalej

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín. 

Prvé vyjadrenie k víkendovej eskalácii násilia v Izraeli a na OPÚ Amnesty International vydala 7. októbra 2023.


Prečítajte si viac o našej práci