Prípad týkajúci sa klímy na juhokórejskom ústavnom súde môže vytvoriť precedens v oblasti ľudských práv

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
20. MÁJA 2024

V utorok 21. mája sa na juhokórejskom ústavnom súde uskutoční pojednávanie v štyroch prelomových prípadoch. Približne 200 ľudí vrátane viac ako 60 detí, z ktorých jedno v čase podania žaloby ešte nebolo na svete, tvrdí, že vláda ich nedostatočne chráni pred škodami spôsobenými klimatickými zmenami. V súvislosti s pojednávaním kampaňová koordinátorka v téme klimatickej spravodlivosti Amnesty International Kórea, Jiyoun Yoo, uviedla:

„Žalobcovia tvrdia, že juhokórejská vláda neprijala dostatočné opatrenia na obmedzenie emisií skleníkových plynov. Ide o jeden z prvých takýchto prípadov, ktorý sa dostal na najvyšší súd v Ázii.

Tvrdia, že štát tým, že neprijal dostatočné opatrenia na riešenie hrozby klimatickej zmeny, nesplnil svoju ústavnú povinnosť chrániť ich základné práva vrátane práva na život a zdravé životné prostredie.

Strategické súdne spory sú účinným nástrojom, ktorý sa čoraz častejšie využíva na presadzovanie záväznej povinnosti štátov chrániť práva ľudí pred nepriaznivými dôsledkami klimatickej krízy a zabezpečiť, aby nedošlo k ústupu od medzinárodných záväzkov. Tieto záväzky štáty prijali v roku 2015 s cieľom zabrániť zvýšeniu priemernej globálnej teploty v tomto storočí nad 1,5 °C.

Klimatická kríza nás zasahuje už teraz, ale jej dôsledky pocítia budúce generácie ešte intenzívnejšie. Prípady, ako je tento, majú zásadný význam pre ochranu práv obyvateľstva. Podanie žaloby proti štátu je často dlhý a náročný proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Odvaha týchto odvážnych žalobcov a žalobkýň si zaslúži obdiv a uznanie.“

Juhokórejský ústavný súd má zajtra preskúmať existujúce svedectvá a prijať ďalšie materiály. V rámci pojednávania spojili štyri prípady týkajúce sa klimatickej spravodlivosti. Pre jeden z prípadov, ktorý sa týka detí, sa zaužíval názov Woodpecker vs. Južná Kórea. Toto označenie dostal podľa mena dieťaťa, ktoré v čase, keď bol prípad podaný, ešte nebolo na svete, a dnes, vo veku 18 mesiacov, je súčasťou žalujúcej strany. Rozhodnutie v tejto veci sa očakáva koncom tohto roka.

Prečítajte si viac o našej práci