CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
15. MÁJA 2024
Právny poradca Amnesty International, Simon Crowther, sa ako odborný právny pozorovateľ dňa 20. mája zúčastní na ďalšom súdnom pojednávaní britského Najvyššieho súdu v prípade žiadosti USA o vydania Juliana Assangea zo Spojeného kráľovstva. Výsledok pojednávania rozhodne o tom, či sa bude mať Julian Assange opätovne možnosť hájiť pred súdmi Spojeného kráľovstva. Ak súd rozhodne v jeho neprospech, bude to znamenať, že vyčerpal všetky možnosti bojovať za spravodlivosť v Spojenom kráľovstve. Rozsudok v jeho neprospech by viedol k jeho vydaniu do USA alebo žiadosti na posúdenie prípadu Európskym súdom pre ľudské práva.
„V súvislosti s opätovným zasadaním súdu, ktorý by mal rozhodnúť o osude Juliana Assangea, znovu upozorňujeme na obrovské dôsledky, ktoré by malo jeho vydanie do USA. Assangeovi by hrozilo porušovanie jeho ľudských práv a sloboda tlače na celom svete by utŕžila dlhodobé škody,“ uviedol Simon Crowther.
V prípade vydania Assangeovi hrozia desiatky rokov na samotke
V prípade vydania Assangeovi hrozí, že strávi desiatky rokov vo väzení. Veľkú časť trestu by si pritom mohol odpykávať v samoväzbe vo väznici s najvyšším stupňom stráženia a zlou zdravotnou starostlivosťou. Jeho bezpečnosť a fyzické a psychické zdravie v takejto situácii jednoducho nemožno zaručiť. USA totiž nerešpektujú práva desiatok tisíc ľudí, ktorí sa dnes nachádzajú v amerických väzniciach. Assange pritom strávil vo väzení v Spojenom kráľovstve už päť rokov, väčšinu tejto väzby považujeme za svojvoľnú.
Zdá sa, že úrady v USA namiesto dodržiavania hodnôt slobody prejavu robia všetko preto, aby z Assangea urobili exemplárny príklad toho, čo sa stane človeku, ktorý odhalí potenciálne vojnové zločiny spáchané USA. Získavanie citlivých vládnych informácií od externých zdrojov a ich zverejňovanie vo verejnom záujme nie je zločin. Takéto konanie je bežnou súčasťou novinárskej a vydavateľskej práce. Verejnosť má absolútne právo vedieť, či jej vláda porušuje medzinárodné právo. USA musia stiahnuť všetky obvinenia, ktoré voči Assangeovi vzniesli. Spojené kráľovstvo musí zastaviť konanie o vydaní Assangea do USA, čím umožní jeho rýchle prepustenie zo štátnej väzby v Spojenom kráľovstve,“ zdôraznil Simon Crowther.
Kontext situácie
Najvyšší súd Spojeného kráľovstva 26. marca rozhodol, že Juliana Assangea nemôžu na základe obvinení zo špionáže okamžite vydať do USA. Amnesty International vydala 3. mája verejné vyhlásenie o dôležitosti slobodnej justície a prístupu nezávislých pozorovateľov na pojednávanie.
Julian Assange v roku 2010 odhalil a zverejnil dokumenty, ktoré obsahovali aj informácie o možných vojnových zločinoch armády USA. Neoblomná snaha americkej vlády o jeho prenasledovanie je jednoznačným útokom na slobodu prejavu. Obvinenia voči Julianovi Assangeovi vychádzajú priamo zo skutočnosti, že v rámci svojej práce pre WikiLeaks zverejňoval odhalené dokumenty. Toto konanie samo osebe by nemalo byť trestné a predstavuje bežnú súčasť profesionálnej práce investigatívnych novinárov a novinárok.
Assangeovo odsúdenie a uväznenie v USA by malo potenciálne ochromujúci účinok na novinársku obec a ďalších ľudí, ktorí odhaľujú previnenia štátnych orgánov prostredníctvom zverejňovania informácií získaných z dôveryhodných zdrojov. Okrem toho by vážne ohrozilo právo verejnosti na informácie o činnosti a plánoch svojej vlády. Vláda USA musí stiahnuť všetky obvinenia vznesené voči Assangeovi za takúto činnosť.
Amnesty International od začiatku sleduje tento prípad a žiada Assangeovo prepustenie a zbavenie obvinení. Petíciu za jeho oslobodenie podpísalo viac ako pol milióna ľudí na celom svete a Amnesty podpisy odovzdala americkým úradom. Assangea môžete aj naďalej podporiť vyvíjaním tlaku na americké a britské orgány cez sociálne siete.