Britský súd ponecháva Juliana Assangea v právnom limbe

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva dnes rozhodol, že Juliana Assangea nemôžu na základe obvinení zo špionáže okamžite vydať do USA. Pojednávanie odročili na 20. mája. Súd údajne Assangeovi udelí opäť možnosť sa odvolať, ak americké orgány neposkytnú ďalšie záruky, že v prípade deportácie bude Assange súdený v spravodlivom súdnom procese. Toto rozhodnutie znamená, že právna sága, ktorá sa ťahá už viac ako desať rokov, naďalej pokračuje.

Právny poradca Amnesty International, Simon Crowther, považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu za problematické, pretože „všetkých obrancov a obrankyne slobody tlače ponecháva v neistote, ale boj [za spravodlivosť] pokračuje. Právny tím USA má teraz druhú príležitosť poskytnúť diplomatické záruky, ktoré súd posúdi v máji. Namiesto toho, aby USA pokračovali v tomto zdĺhavom súdnom procese, by mali stiahnuť všetky obvinenia, ktoré voči Assangeovi vzniesli.

Spojené kráľovstvo má naďalej v úmysle vydať Assangea do USA. To aj napriek vážnemu riziku, že by po vydaní čelil mučeniu alebo inému zlému zaobchádzaniu. USA údajne ubezpečili Spojené kráľovstvo, že nebudú porušovať ľudské práva Juliana Assangea. Z minulých skúseností však vieme, že takéto ‚záruky‘ majú vážne medzery.

Žiaľ, súd odmietol niektoré Assangeove argumenty, najmä to, že jeho vydanie by bolo politické. Súd pozastavil konanie z iných dôvodov, aby tak USA mali možnosť poskytnúť diplomatické záruky, ktoré súd následne prehodnotí.

USA musia zastaviť svoje politicky motivované stíhanie Juliana Assangea. Ohrozujú ním totiž nielen Assangea, ale aj slobodu tlače na celom svete. Tým, že sa ho USA snažia uväzniť, vysielajú jednoznačné varovanie vydavateľom a novinárkam na celom svete, že aj oni sa môžu stať terčom útoku, ak budú prijímať a zverejňovať utajované materiály – hoci aj vo verejnom záujme, uviedol Crowther.

Kontext situácie

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva zverejnil 26. marca svoje rozhodnutie v odvolacom konaní, ktoré prebehlo 20. – 21. februára. Súd situáciu opäť posúdi 20. mája. Orgány USA majú dovtedy čas dodať súdu nové záruky, že po vydaní budú s Assangeom zaobchádzať v súlade s medzinárodným právom.

Assangeovi by v prípade vydania do USA hrozil trest odňatia slobody až na 175 rokov, a tiež dlhodobá samoväzba a ďalšie porušovanie ľudských práv. Julian Assange čaká na finálny verdikt v londýnskej väznici Belmarsh, kde ho od apríla 2019 držia vo vyšetrovacej väzbe. Amnesty International považuje veľkú časť tejto väzby za svojvoľnú.

Amnesty International zároveň dlhodobo vyzýva orgány USA, aby stiahli obvinenia vznesené proti Julianovi Assangeovi za jeho novinársku prácu a umožnili tým jeho bezodkladné prepustenie na slobodu. Petíciu za zrušenie obvinení, ktorú sme doručili úradom USA, podpísalo viac ako pol milióna ľudí na celom svete. Organizácia zároveň dlhodobo vyzýva Spojené kráľovstvo, aby Assangea nevydalo do USA a aby ho okamžite prepustili na slobodu.

Viac o našej práci