Protivojnovej aktivistke Marii Ponomarenko navýšili trest odňatia slobody

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
27. MARCA 2025

Šipunovský okresný súd 27. marca uložil ruskej novinárke a protivojnovej aktivistke Marii Ponomarenko dodatočný trest odňatia slobody na 22 mesiacov. Súd tiež nariadil, aby sa Ponomarenko po prepustení podrobila ambulantnej psychiatrickej liečbe. Vzhľadom na čiastočný súbeh trestov tak Ponomarenko čelí o niečo kratšiemu trestu odňatia slobody ako sedem rokov a 10 mesiacov. Navýšenie trestu pre novinárku, ktorú odsúdili na základ kritiky ruskej invázie na Ukrajinu, považuje riaditeľka Amnesty International Rusko, Natalia Zviagina, za neprípustné.

„Ruské štátne orgány musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť Mariu Ponomarenko na slobodu. Odsúdiť ju na šesť rokov väzenia len za to, že odsúdila vojnu, ruské bombardovanie divadla v Mariupole a vyjadrila smútok nad stratou nevinných životov, je samo o sebe neúnosné. Predĺžením tohto trestu na základe vykonštruovaných obvinení z útoku na dvoch dozorcov, ktoré sú zjavnou dymovou clonou na zakrytie skutočných dôvodov jej väzby, pretože odmietla zmeniť svoj názor a naďalej stojí na strane spravodlivosti, predstavuje nové dno v zaobchádzaní s Mariou Ponomarenko.

Od začiatku agresie na Ukrajine ruské orgány bežne a bezostyšne používajú takéto taktiky na umlčanie disentu. Používajú pri tom falošné obvinenia, na základe ktorých väznia kritikov ruskej agresie z politicky motivovaných dôvodov. Ruské orgány musia zastaviť vojnu proti Ukrajine, prestať s represiami voči vlastným ľuďom, zrušiť legislatívu o ‚vojnovej cenzúre‘ a prepustiť všetkých ľudí, ktorí sú na jej základe uväznení,“ uviedla Natalia Zviagina.

Kontext situácie: Obvinenia proti protivojnovej aktivistke Marii Ponomarenko

Prvé obvinenia proti protivojnovej aktivistke Marii Ponomarenko vzniesli na základe toho, že 17. marca 2022 publikovala na sociálnej sieti Telegram príspevok (neskôr vymazaný), v ktorom upozornila, že ruské ozbrojené sily deň pred tým zaútočili na Donecké akademické oblastné činoherné divadlo v Mariupole. Príspevok obsahoval video natočené v divadle pred útokom a krátky komentár odsudzujúci úmrtia civilistov a civilistiek.

Mariu Ponomarenko po uväznení obvinili z násilného konania voči dozorcom a dozorkyniam (článok 321, časť 2 Trestného zákona). Novinárka tieto obvinenia popiera.

Počas vyšetrovacej väzby Mariu nezákonne umiestnili na psychiatrickom oddelení. Vo väzbe prežila psychické zrútenie a pokúsila sa o samovraždu. V apríli 2024 Mariu Ponomarenko už štvrtý raz umiestnili do samoväzby. V dvoch predchádzajúcich prípadoch bol dôvodom na samoväzbu jej zlý zdravotný stav: raz skončila v samoväzbe kvôli tomu, že stratila vedomie, a raz preto, že nebola schopná na žiadosť dozorcu vstať z postele kvôli silnej bolesti krížov. Do apríla strávila Maria Ponomarenko v samoväzbe dohromady viac ako 1,5 mesiaca, niekedy aj dlhšie viac ako 15 dní vkuse.

Ponomarenko je jednou z mnohých kritičiek a kritikov ruskej agresie, ktorých väznia na základe vykonštruovaných obvinení.

Viac noviniek