Žiadajte slobodu pre novinárku Mariu Ponomarenko

Maria Ponomarenko je aktivistka, blogerka a novinárka z mesta Barnaul v Altajskom kraji v Rusku. Novinárka pracovala pre online médium RusNews. Dňa 23. apríla 2022 ju zatkli a umiestnili do väzby na základe údajného zločinu „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie s nenávistným alebo nepriateľským motívom“ (článok 207.3 (2), písmeno d) Trestného zákona). Dňa 15. februára 2023 ju súd uznal vinnou a odsúdil na šesť rokov odňatia slobody. Po prepustení na slobodu bude mať päťročný zákaz vykonávať novinársku činnosť. Novinárka čelila vo väzení zlému zaobchádzaniu.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ruským úradom a žiadajte:

  • aby okamžite a bezpodmienečne oslobodili novinárku Mariu Ponomarenko;
  • aby zabezpečili, že do jej prepustenia nebude čeliť mučeniu a zlému zaobchádzaniu;
  • aby zabezpečili vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti za zlé zaobchádzanie, ktorému Ponomarenko vo väzbe čelila.

*Zásady ochrany a spracovania osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým začiatočným písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásiť sa na odber newslettera (nebudeme vás spamovať)
Súhlasím s podmienkami spracovania a ochrany osobných údajov (povinné)

Aktualizácia 3. mája

Aktivisti, novinárky a ďalší ľudia pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače vyjadrujú podporu nespravodlivo väznenej Marii Ponomarenko a vyzývajú ruské orgány, aby ju okamžite a bezpodmienenčne prepustili na slobodu. Zdieľajte svoj odkaz solidarity s #FreeMariaPonomarenko a žiadajte slobodu pre Mariu Ponomarenko.

Znenie petície

Mariu Ponomarenko obvinili na základe toho, že 17. marca 2022 publikovala na sociálnej sieti Telegram príspevok (neskôr vymazaný), v ktorom upozornila, že ruské ozbrojené sily deň pred tým zaútočili na Donecké akademické oblastné činoherné divadlo v Mariupole. Príspevok obsahoval video natočené v divadle pred útokom a krátky komentár odsudzujúci úmrtia civilistov a civilistiek.

Mariu Ponomarenko po uväznení obvinili z násilného konania voči dozorcom a dozorkyniam (článok 321, časť 2 Trestného zákona). Novinárka tieto obvinenia popiera.

Počas vyšetrovacej väzby Mariu nezákonne umiestnili na psychiatrickom oddelení. Vo väzbe prežila psychické zrútenie a pokúsila sa o samovraždu. V apríli 2024 Mariu Ponomarenko už štvrtý raz umiestnili do samoväzby. V dvoch predchádzajúcich prípadoch bol dôvodom na samoväzbu jej zlý zdravotný stav: raz skončila v samoväzbe kvôli tomu, že stratila vedomie, a raz preto, že nebola schopná na žiadosť dozorcu vstať z postele kvôli silnej bolesti krížov. Do apríla strávila Maria Ponomarenko v samoväzbe dohromady viac ako 1,5 mesiaca, niekedy aj dlhšie viac ako 15 dní vkuse.

Kontext situácie

Niekoľkých ďalších ľudí, ktorých v Rusku odsúdili na dlhé tresty odňatia slobody na základe zákonov o vojnovej cenzúre alebo v súvislosti s ich protivojnovými postojmi, ako sú napríklad Alexej Gorinov a Vladimir Kara-Murza, úrady tiež opakovane umiestňujú do samoväzby, upierajú im zdravotnú starostlivosť a ďalšie ľudské práva.

Maria Ponomarenko je väzenkyňa svedomia, ktorú väznia výlučne za to, že si uplatňovala svoje právo na slobodu prejavu. Amnesty vyzýva na jej okamžité a bezpodmienečné prepustenie a ochranu jej ľudských práv vo väzbe.