Rezolúcia o Medzinárodnom dni na pamiatku genocídy v Srebrenici je dôležitým uznaním pre obete a ich rodiny

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
23. MÁJA 2024

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o vyhlásení 11. júla za oficiálny Medzinárodný deň na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995. Slovensko sa pri hlasovaní zdržalo, s odôvodnením, že na prijatie rezolúcie momentálne nie je vhodná chvíľa.

V reakcii na zdržanie sa pri hlasovaní Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, povedal: „Táto dlho očakávaná rezolúcia predstavuje dôležité verejné uznanie obetiam a ich rodinám. Rezolúcia vzdáva oprávnenú poctu ľuďom, ktorí prežili a takmer tridsať rokov bojovali za zachovanie spomienky na otrasné udalosti v Srebrenici. Slovenský postoj, zdržať sa pri hlasovaní, je smutným príkladom, ako premrhať dôležitú príležitosť postaviť sa na stranu obetí genocídy, ich blízkych a spravodlivosti. Odôvodnenie ministra zahraničných vecí, že nie je vhodná doba na schválenie rezolúcie, či tvrdenie, že bude mať momentálne negatívny dopad, pokladáme za veľmi zlé výhovorky.“ 

K prijatie rezolúcie vo štvrtok 23. mája dodala Jelena Sesar, výskumná pracovníčka Amnesty International pre Európu:

„Je smutné, že orgány v niektorých častiach Bosny a Hercegoviny a regiónu naďalej popierajú tieto zločiny. V niektorých prípadoch dokonca nebezpečne glorifikujú osoby odsúdené za genocídu a zločiny proti ľudskosti. A to aj napriek tomu, že medzinárodné súdy bez akýchkoľvek pochybností preukázali, že zabitie viac ako 8 000 mužov a chlapcov v roku 1995 bolo aktom genocídy. 

Rezolúcia nie je len aktom spomienky, ale zdôrazňuje kolektívny záväzok k spravodlivosti, pravde a odškodneniu. Predstavuje tiež odhodlanie poučiť sa z minulých beštiálnych zločinov, aby sa predišlo podobným zločinom v budúcnosti. Musí povzbudiť svetové spoločenstvo k tomu, aby bojovalo proti popieraniu genocídy. Jedným zo spôsobov je investovať do vzdelávacích a informačných programov pre verejnosť. Cieľom je chrániť historické fakty a zabrániť genocíde skôr, ako k nej dôjde.“ 

Prečo je masaker v Srebrenici genocídou?

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodný súdny dvor (ICJ) potvrdili, že zločiny spáchané v Srebrenici predstavujú zločin genocídy. 

Viac ako 8 000 bosnianskych moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici v dňoch 10. a 11. júla 1995 povraždila bosnianskosrbská armáda. Išlo o armádu Republiky Srbskej, jednostranne vyhlásenej v r. 1992 na území Bosny a Hercegoviny. K aktu genocídy tu došlo napriek prítomnosti mierových síl OSN a napriek tomu, že OSN Srebrenicu označila za „bezpečnú oblasť“. 

Prečítajte si viac o našej práci