Rusko musí zastaviť stíhanie Navaľného právnikov

Ráno 13. októbra 2023 ruské orgány vykonali domové prehliadky a prehliadky kancelárií troch ruských advokátov. Vadim Kobzev, Alexej Lipcer a Igor Sergunin sú právnymi zástupcami Alexeja Navaľného. Advokátov obvinili z „členstva v extrémistickej skupine“ podľa článku 282.1 Trestného zákona, podrobnosti nie sú známe. V závislosti od vážnosti obvinenia môžu advokátov odsúdiť na tresty odňatia slobody až do výšky 10 rokov. Amnesty International vyzýva na okamžité stiahnutie vykonštruovaných obvinení.

Situáciu komentoval aj zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Denis Krivošejev.

Krivošejev uviedol, že „ruské orgány v rámci svojej pokračujúcej odvety proti Alexejovi Navaľnému zaútočili na jednu z posledných línií jeho obrany. Ďalej tak podkopávajú právny štát v Rusku. Advokáti sú často jediným spojením medzi zadržaným alebo väzneným človekom a vonkajším svetom. Zatknutím Navaľného právnikov ruské orgány porušujú ich ľudské práva a oslabujú právnickú profesiu v Rusku. Okrem toho zbavujú Navaľného aj zvyškov ochrany pred potenciálnym zlým zaobchádzaním. Ich zatknutie vysiela jasný signál všetkých právnikom a právničkám v Rusku. Tých upozorňuje, že ich výkon profesionálnych povinností môže vyjsť draho, ak zastupujú nepriateľa Kremľa.“

Krivošejev dopĺňa, že tento prípad má jediný cieľ: úplnú izoláciu Alexeja Navaľného. Ten už viac ako rok nemôže prijímať návštevy ani telefonovať s rodinou. Vadim Kobzev, Alexej Lipcer a Igor Sergunin si plnia profesionálnu povinnosť a jediným cieľom ich trestného stíhania je potrestať každého, kto Navaľného podporuje alebo je s ním v kontakte. Ruské orgány musia okamžite zastaviť svojvoľné stíhanie právnikov Vadima Kobzeva, Alexeja Lipcera a Igora Sergunina.

Kontext situácie

Alexej Navaľnyj je popredný predstaviteľ ruskej opozície. Navaľného väznia od 17. januára 2021, keď sa vrátil do Ruska po liečbe otravou nervovoparalytickou látkou vojenského typu. Navaľného uväznili na základe politicky motivovaných obvinení. Od jeho zadržania jeho trest odňatia slobody predĺžili už dvakrát. Všetky obvinenia voči nemu sú založené na tom, že si pokojne uplatňoval právo na slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania.

Navaľnyj vo väzbe čelil mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu vrátane odopierania spánku a primeranej lekárskej starostlivosti. Po vynesení ostatného rozsudku ho majú premiestniť do väzenského komplexu s tzv. osobitným režimom. V ruskom väzenskom systéme takýto režim zahŕňa samoväzbu a ďalšie prísne podmienky.

Zistite viac o našej práci